سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رییس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش از ایجاد مدارس ارزان قیمت و معتبر غیردولتی با استفاده از تسهیلات و همچنین تدوین آیین نامه جدید برای این مدارس خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه آموزش و پرورش برای راه اندازی مدارس غیرانتفاعی ارزان قیمت

برنامه آموزش و پرورش برای راه اندازی مدارس غیرانتفاعی ارزان قیمت


رییس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش از ایجاد مدارس ارزان قیمت و معتبر غیردولتی با استفاده از تسهیلات و همچنین تدوین آیین نامه جدید برای این مدارس خبر داد.

مرضیه گرد درباره الگوی تعیین شهریه مدارس مراکز آموزشی غیردولتی، گفت: در سال گذشته پس از آن که شورای نظارت مرکزی درباره این طرح نظر دادند، مقرر شده بود الگوی تعیین شهریه در برخی از استان ها و شهرستان های تهران اجرا شود که بررسی و ارزیابی از نقاط ضعف و قوت آن تا یک ماه آینده احصاء و اعلام خواهد شد.

رییس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: این طرح باید بر اساس قانون مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود کدام بخش این برنامه به درستی اجرا شده و خود آن بخش دارای مشکل است؛ ضمن آنکه مدارس باید بر اساس این طرح تمام برنامه های خود را اعلام کند.

گرد ادامه داد: اگر قرار است بر اساس همین الگو، شهریه از دانش آموزان دریافت شود، باید اولیا در جریان تمام برنامه هایی که مدرسه در طول یک سال تحصیلی ارائه می دهد، قرار بگیرند، لذا در این زمینه باید نشست تخصصی برگزار تا نقاط ضعف و قوت الگوی شهریه مدارس غیردولتی مشخص شود.

اگر قرار است بر اساس همین الگو، شهریه از دانش آموزان دریافت شود، باید اولیا در جریان تمام برنامه هایی که مدرسه در طول یک سال تحصیلی ارائه می دهد، قرار بگیرند، لذا در این زمینه باید نشست تخصصی برگزار تا نقاط ضعف و قوت الگوی شهریه مدارس غیردولتی مشخص شود.

وی گفت: بر همین اساس آموزش و پرورش به دنبال برنامه ای است تا بتواند بر اساس تسهیلاتی که به مدارس غیردولتی ارائه می دهد، مدارس غیردولتی معتبر ارزان قیمت ایجاد کند که یکی از شعارهای اصلی سازمان مدارس غیردولتی، این طرح است.

گرد در پاسخ به این سئوال که آموزش و پرورش میانگین دریافت شهریه مدارس غیردولتی را یک میلیون و 200 هزار تومان در دوره ابتدایی اعلام می کند، این در حالی است که در شهر تهران هیچ مدرسه ای ابتدایی را که شهریه آن کمتر از چهار میلیون تومان باشد، نمی توان پیدا کرد و رقم این شهریه ها بین 2.5 تا هشت میلیون تومان در مناطق مختلف، متفاوت است؛ آیا برنامه ای برای ساماندهی این وضعیت وجود دارد یا نه؟ گفت: شهریه هایی که از اولیا اخذ می شود، شهریه های واقعی نیست، چرا که وقتی شهریه به صورت واقعی دیده نشود و هیچ حمایتی از موسس صورت نگیرد، با توجه به نرخ تورم و شرایط پیش آمده و قوانینی که باید اجرا می شد و مغفول مانده، طبیعی است که مدرسه برای سر پا ماندن و ادامه حیات باید بتواند هزینه های خود را تامین کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: منابع مادی مدارس غیردولتی بر اساس ماده 14 قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی بر اساس شهریه دریافتی از اولیا، کمک های دریافتی از اولیا و افراد خیر و موسسات خیریه و همچنین کمک های دریافتی از آموزش و پرورش تامین می شود، این در حالی است که نقش حمایتی آموزش و پرورش متاسفانه در حد جزئی دیده شده است.

وی گفت: طرح رتبه بندی مدارس علی رغم اینکه آغاز شده بود و تحولی را ایجاد می کرد، اما ادامه پیدا نکرد و همین امر باعث شده تا عدد و رقمی که شورای نظارت مصوب و اعلام می کند، با شهریه دریافتی مدارس از اولیا متفاوت باشد.

رییس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: اگر طرح رتبه بندی اجرا شود و بر اساس برنامه، شهریه اخذ شود و همچنین حمایت های لازم از موسسان صورت بگیرد، قطعا می توان شهریه های مدارس غیردولتی را ساماندهی کرد.

به گفته گرد، برخی از مشکلات که در مدارس غیرانتفاعی تهران به وجود آمد، به صورت ویژه پیش آمد و جزو مسائل خاص تهران شد هر چند که در برخی استان ها و شهرستان ها موارد مشابهی بود، اما تشدید آن در تهران بالا بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: چنانچه قانون به طور کامل اجرا می شد، قطعا شاهد چنین مشکلاتی در حوزه مدارس غیرانتفاعی و توسعه مشارکت های مردمی نبودیم و با توجه به وضع موجود، نمی توانیم قول بدهیم که یک ساله همه مشکلات را حل کنیم و بگوییم سال آینده همه مدارس غیردولتی را ساماندهی می کنیم، چرا که باید حمایت از موسسان از سوی دولت شکل بگیرد.

وی ادامه داد: بر همین اساس طرح خرید خدمات آموزشی در دستور کار قرار گرفته، به این معنا که فرستادن نیروهای مامور، خریدن صندلی های مدارس غیرانتفاعی، ساماندهی نیروی انسانی از مواردی است که در طرح خرید خدمات آموزشی برای مدارس غیرانتفاعی دیده شده است تا صندلی های آزاد این مدارس با یک ساماندهی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد و یکی از راهکارهای این طرح، همان مدارس ارزان قیمت است.

گرد خاطرنشان کرد: در طرح ساماندهی به دنبال این هستیم که به جای شلوغ بودن کلاس های درس در مدارس دولتی، شرایطی ایجاد کنیم که بخشی از این دانش آموزان به سمت مدارس غیردولتی که صندلی خالی دارند، سوق داده شوند.

به گفته رییس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش، بر اساس این طرح در مدارس غیردولتی ارزان قیمت یا از دانش آموزان شهریه دریافت نمی شود و یا این هزینه ها بسیار کاهش خواهد یافت که آیین نامه این طرح در دست تدوین است و برای نخستین بار اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: چنانچه مجلس شورای اسلامی نیز موافقت های لازم را داشته باشد و در لایحه 93 اعتبارات آن دیده شود، نه تنها بخشی از فشارهای شهریه از دوش خانواده ها برداشته خواهد شد، بلکه آموزش و پرورش نیز می تواند تراکم کلاس ها را در مدارس دولتی کاهش دهد و از سوی دیگر خانواده ها نیز به مدارس غیرانتفاعی با طرح جدید اعتماد خواهند داشت.

به گفته گرد، این طرح زمانی به معنای واقعی شکل خواهد گرفت که صندوق حمایت از موسسان شکل گرفته و حمایت از آنها در دستور کار قرار بگیرد؛ ضمن آنکه در تلاش هستیم تا از صاحبان صنایع و ارگان های مختلف در این زمینه کمک بگیریم که نتایج کمک این دستگاه ها، به خود جامعه باز خواهد گشت.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به اینکه برخی از موسسان دارای ایده هایی مناسب و خلاقانه ای در حوزه آموزش هستند، برای حمایت از این افراد باید دولت پشتیبانی های لازم را داشته باشد و ضمن حمایت از این مدارس، آنها را به مردم واگذار کند و نقش آموزش و پرورش و دولت تنها نقش حاکمیتی و نظارت بر عملکرد باشد.

بسیاری از اولیا توانایی های علمی و فرهنگی بالایی دارند و مطالبه آنها از آموزش و پرورش، تربیت فرزندانشان با رویکردهای اسلامی است و هیچ خانواده ای دوست ندارد که کودکان آنها تبدیل به یک فرد هوشمند، اما کلاهبردار شود.

گرد، ظهور برنامه های جدید و خلاقانه و همچنین توسعه مشارکت ها را در نتیجه این حمایت و واگذاری مدارس به مردم عنوان کرد و گفت: بسیاری از اولیا توانایی های علمی و فرهنگی بالایی دارند و مطالبه آنها از آموزش و پرورش، تربیت فرزندانشان با رویکردهای اسلامی است و هیچ خانواده ای دوست ندارد که کودکان آنها تبدیل به یک فرد هوشمند، اما کلاهبردار شود.

وی ادامه داد: همه خانواده ها به دنبال این هستند که فرزندانشان در کنار آموزش، فردی معتقد، دارای استعدادهای اجتماعی و فرهنگی بوده و فرد توانمندی باشد که بتواند ضمن داشتن آینده شغلی مناسب، در بخش های مختلف جامعه ایفای نقش کند. بر همین اساس باید آموزش و پرورش با کمک مردم، شرایطی فراهم کند که مشارکت آنها به معنای واقعی شکل بگیرد.

رییس سازمان مدارس غیردولتی توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید مشارکت مردم به درستی تعریف شود، اظهار کرد: باید دنبال این باشیم که اولیا در ایده پردازی به کمک آموزش و پرورش بیایند، همچنین شاداب سازی، ارتقای سلامت دانش آموزان و ایجاد اشتغال برای آینده از مواردی است که باید در موضوع مشارکت گنجانده شده و تعریف دقیقی از آن ارائه شود، چرا که تمام مشارکت اولیا با مدرسه در موضوعات مادی خلاصه نمی شود و ما به دنبال مشارکت فکری و مادی هستیم.


منبع: خبرگزاری ایسنا

بخش سفیران تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین