سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
میزان خوش‌بینی هر فرد، بر اساس این که چگونه رویدادها را تعریف می‌کند و از چه دیدگاهی به مسائل می‌نگرد، سنجیده می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه خوش‌بینی خود را افزایش دهیم؟


میزان خوش‌بینی هر فرد، بر اساس این که چگونه رویدادها را تعریف می‌کند و از چه دیدگاهی به مسائل می‌نگرد، سنجیده می‌شود.


خوش‌بینی

اگر یاد بگیرید که علت وقوع رویدادهای مثبت را:

(1) کاری که خودتان انجام داده‌اید،

(2) نشانه‌ای از چیزهای خوب بیشتری که پیش خواهند آمد و یا

(3) شاهدی مبنی بر این که چیزهای خوبی در سایر زمینه‌های زندگی‌تان اتفاق خواهد افتاد بدانید، نیمی از راه را طی کرده‌اید.

همچنین اگر بتوانید به رویدادهای منفی به عنوان:

(1) چیزی که تقصیر شما نبوده است و یا

(2) پدیده‌های منفرد و مجزایی که اثری بر رویدادهای آینده یا سایر جنبه‌های زندگی‌تان ندارند فکر کنید، بقیه راه را هم پیموده‌اید!

درجه سختی: کم

زمان مورد نیاز: فقط چند دقیقه دیگر

چگونه: هنگامی که رویداد مثبتی در زندگی‌تان اتفاق افتاد، برای چند لحظه، تحلیل فرآیندهای فکری خود را متوقف کنید. فقط به توانایی‌های خود و نقش‌های مستقیم یا غیرمستقیمی که در وقوع این رویداد داشته‌اید فکر کنید.

برای مثال، اگر در امتحانی موفق شدید، فقط به این نیاندیشید که چقدر خوب شد که برای امتحان آماده بودید، بلکه به نقش هوش و تمرکز خود در این جریان نیز فکر کنید. به دیگر جنبه‌های زندگی خود که می‌تواند از این رویداد مثبت تأثیر پذیرد، فکر کنید. همچنین به این فکر کنید که چگونه توانایی‌های شما که باعث این رویداد مثبت شده‌اند می‌توانند رویدادهای مثبت دیگری را در زندگی‌تان باعث گردند.

به یاد داشته باشید که فرصت‌های بی‌شماری برای شما در آینده وجود خواهد داشت که می‌توانید در آن‌ها بهتر عمل کنید.

برای مثال، هوش، تمرکز و توانایی آماده شدن برای انجام کارها، می‌توانند باعث چه چیزهای خوب دیگری در زندگی شما بشوند؟ موفقیت‌های احتمالی آینده را در نظر آورید. چون کلید موفقیت در دستان شماست، پس آیا نباید انتظار داشته باشید که از آزمون‌های آینده هم سربلند بیرون آیید؟ آیا یک شغل مناسب و معتبر، نتیجه آن نیست؟ هنگامی که رویدادی منفی اتفاق افتاد، به شرایطی که ممکن است در این اتفاق نقش داشته باشد فکر کنید. برای مثال، اگر عملکرد شما در یک امتحان، بد بود، آیا هفته قبلش سرتان خیلی شلوغ نبوده است؟ آیا کمبود خواب نداشته‌اید؟ چه عوامل خارجی در عدم موفقیت شما نقش داشته‌اند؟

در ذهن داشته باشید که عدم موفقیت، لزوماً بازتاب ضعف‌های شخصی شما نیست. همچنین به یاد داشته باشید که فرصت‌های بی‌شماری برای شما در آینده وجود خواهد داشت که می‌توانید در آن‌ها بهتر عمل کنید. به موفقیت‌های بعدی خود یا سایر جنبه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها موفق شوید فکر کنید.

توصیه‌: کلید خوش‌بینی، به حداکثر رساندن موفقیت‌ها و به حداقل رساندن شکست‌هاست.

صادقانه به کوتاهی‌ها و کمبودهای خود فکر کنید. در این صورت می‌توانید بر روی آن‌ها کار کنید و به تدریج برطرفشان نمایید. اما به یاد داشته باشید که همیشه، تمرکز بر روی توانایی‌ها نتیجه مطلوب‌تری به دست می‌دهد. الگوهای فکری خود را به چالش بکشید، اما انتظار نداشته باشید که طرز تفکرتان به سرعت تغییر یابد. این کار به زمان نیاز دارد. بنابر این، تمرین کردن در این مورد را ترک نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که هر شکستی می‌تواند تجربه‌ای آموزنده و گام مهمی به سوی موفقیت بعدی شما باشد.

منبع: سایت روان‌یار


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: بهداشت روانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین