تبیان، دستیار زندگی
تاکنون ۳۰ درصد حواله‌های سبد کالایی بین اتحادیه‌های اسکاد، فرهنگیان و امکان توزیع شده و از اول بهمن ماه بین فروشگاه‌ها توزیع خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توزیع حواله‌های کالا آغاز شد


تاکنون 30 درصد حواله‌های سبد کالایی بین اتحادیه‌های اسکاد، فرهنگیان و امکان توزیع شده و از اول بهمن ماه بین فروشگاه‌ها توزیع خواهد شد.

در راستای ارائه سبد کالای دولت به برخی اقشار جامعه در روزهای گذشته برخی از مسئولان اعلام کردند: فروشگاه‌های تعاونی مصرف کارکنان دولت (اسکاد)، فروشگاه‌های تعاونی مصرف روستائیان، فروشگاه‌های تعاونی مصرف فرهنگیان، فروشگاه‌های زنجیره‌ای سپه، فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتکا، فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و چند فروشگاه دیگر از جمله زیرساخت‌های توزیع سبد کالایی هستند.

سبد کالا

همچنین روزنامه رسمی جمهوری اسلامی جزئیات این سبد کالا را منتشر کرد که بر اساس آن امسال دو سبد کالا شامل 10 کیلو برنج، 4 کیلو گوشت مرغ، 1.8 کیلو روغن، 800 گرم پنیر و 1.8 کیلو تخم‌مرغ در دو نوبت به اقشار هدف این مصوبه اعطا می‌شود و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور موظف است اعتبار مورد نیاز جهت اجرای این تصویب‌نامه را تا سقف مبلغ پانزده هزار میلیارد (15.000.000.000.000) ریال از محل ردیف‌های متفرقه تأمین و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

یک اعتبار 300 میلیاردی و 2 متقاضی

در همین راستا بود که رضا باکری، رئیس انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه این انجمن مسئول تأمین پنیر سبد کالا شده ولی جزئیاتش معلوم نیست، گفت: دولت قرار شده 300 میلیارد تومان برای گران نشدن شیر و لبنیات اختصاص دهد که هم دامداران و هم صنایع لبنی خواستار این اعتبار هستند. برنامه‌ریزی لازم برای تأمین پنیر سبد کالا در حال انجام است تا پس از آن به واحد‌های لبنی اطلاع رسانی شود.

محموله‌ها آماده بارگیری شد

همچنین هدایت اصغری، رئیس اتحادیه مرغداران میهن از تأمین تخم‌مرغ سبد کالایی دولت خبر داد و گفت: با عوامل توزیع قرارداد‌ منعقد شده و منتظر مشخص شدن عوامل توزیع در استان‌ها هستیم تا محموله‌های تخم مرغ را برای آنها ارسال کنیم. مقدمات و برنامه‌ریزی‌ها برای تأمین تخم‌مرغ سبد کالا در حال انجام است و قرارداد‌های لازم با عوامل توزیع منعقد شده است.

رضا باکری، رئیس انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه این انجمن مسئول تأمین پنیر سبد کالا شده ولی جزئیاتش معلوم نیست، گفت: دولت قرار شده 300 میلیارد تومان برای گران نشدن شیر و لبنیات اختصاص دهد که هم دامداران و هم صنایع لبنی خواستار این اعتبار هستند. برنامه‌ریزی لازم برای تأمین پنیر سبد کالا در حال انجام است تا پس از آن به واحد‌های لبنی اطلاع رسانی شود

وی گفت: حجم تخم‌مرغی که قرار است تأمین شود، دقیقاً بر مبنای آماری که وزارت صنعت اعلام می‌کند، خواهد بود ولی تا این لحظه قرار است برای هر سبد 2 بسته 12 عددی تخم‌مرغ در نظر گرفته شود.

رئیس اتحادیه مرغداران میهن خاطرنشان کرد: این تخم‌مرغ‌هایی که برای سبد کالا در نظر گرفته شده دارای تاریخ تولید، شماره ثبت بوده و مبدأ تولید آن مشخص و از کیفیت خوبی برخوردار است.

توزیع مرغ سبد کالا بین استان‌ها

مصیب محمدیان شمالی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه مرغ سبد کالای دولت تأمین و بین استان‌ها توزیع شد، گفت: اعتبار 300 میلیارد تومانی دولت برای شیر به صنایع لبنی پرداخت می‌شود تا دامداران قیمت شیر خام را به 1300 تومان افزایش دهند.

سبد کالا

مدیر شرکت پشتیبانی امور دام با اظهار "توزیع مرغ بین استان‌ها انجام شده و منتظر ابلاغ طرح توزیع از سوی ستاد تنظیم بازار هستیم" گفت: جامعه هدف پیش‌بینی شده حدود 15 میلیون نفر بوده قرار است در هر سبد دو عدد مرغ که مجموعاً 4کیلو است، جای گیرد.

در راستای شایعه‌هایی مبنی بر اینکه توزیع برنج، تخم‌مرغ و مرغ در شبکه توزیع کل کشور برای سبد کالایی به اتمام رسیده است، این موضوع را پیگیری و کسب اطلاع کردیم که تاکنون 30 درصد حواله‌های سبد کالایی بین اتحادیه‌های اسکاد، فرهنگیان و امکان توزیع شده و تا پایان این ماه تمام حواله‌ها توزیع می‌شود؛ همچنین از اول بهمن‌ماه بین فروشگاه‌ها توزیع خواهد شد. اکنون هیچ کالایی در فروشگاه‌ها توزیع نشده بلکه قرار است تا پایان ماه اقلام سبد کالایی وارد مراکز انبارداری شود.

اخبار کسب‌شده از سوی اتحادیه‌ها، حاکی از این است که اتحادیه مرکزی فرهنگیان در 31 استان مسئول توزیع سبد بین جامعه فرهنگیان بوده ، اتحادیه مرکزی کارگران (امکان) برای توزیع سبد کالایی کارگران و فروشگاه‌های اتکا برای توزیع سبد کالایی بین نیروهای مسلح انتخاب شده‌اند. همچنین فروشگاه‌های شهروند، رفاه، سپه و سازمان میادین در تهران طبق برنامه‌ریزی در ایام توزیع سبد کالا برای سرعت بیشتر کمک خواهند کرد.

لازم به یادآوری است که طبق توافقات صورت گرفته مقرر شده است این اتحادیه‌ها از اول بهمن ماه اقلام سبد کالایی را به فروشگاه‌های سطح کشور توزیع کنند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : تسنیم