وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جدول گیشه نمایش سینمای آمریکای شمالی در حالی وارد سال جدید میلادی شد که وضعیت بسیار خوبی در سال 2013 را تجربه کرد و با موفقیت بالای مالی بسیاری از تولیدات خود روبرو شد. این محصولات در سطح بین‌المللی هم با استقبال تماشاگران خارجی روبرو شدند و فروش خوبی در
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سال بد ستاره ها


جدول گیشه نمایش سینمای آمریکای شمالی در حالی وارد سال جدید میلادی شد که وضعیت بسیار خوبی در سال 2013 را تجربه کرد و با موفقیت بالای مالی بسیاری از تولیدات خود روبرو شد. این محصولات در سطح بین‌المللی هم با استقبال تماشاگران خارجی روبرو شدند و فروش خوبی در کشورهای خارجی کردند.

سال بد ستاره ها

اما تحلیل‌گران اقتصادی سینما در عین حال به این نکته مهم هم اشاره می‌کنند که در کنار فروش بالای برخی از محصولات سینمایی، فیلم‌های پرخرج زیادی هم با شکست تجاری روبرو شدند. همچنین برخی فیلم‌ها نتوانستند به رقم فروشی در حد هزینه‌های تولید خود برسند. تعداد این نوع فیلم‌ها کم نبود.

بازیگران مشهور سینما هم چون تام کروز ، براد پیت، ویل اسمیت، آرنولد شوارزنگر و سیلوستر استالونه هم نتوانستند با فیلم‌های جدید خود، موفقیتی در جدول گیشه نمایش کسب کنند. برعکس، محصولات مستقل و نام‌هایی که کمتر مطرح بودند، توانستند نظر مساعد تماشاگران را به خود جلب کرده و فروش‌های خوبی در سینماهای کشورهای مختلف بکنند.

در سال 2013 تعدادی از فیلم‌های سینمایی همانطور که اهل فن و تحلیل‌گران اقتصادی سینما پیش‌بینی می‌کردند، توانستند به فروش خوبی در سالن‌های سینماها دست پیدا کنند. اما تعداد فیلم‌هایی که فروشی بالای 300 میلیون دلار در آمریکای شمالی داشتند، به 4 تا هم نرسید. سال 2013 در عین حال، سال شگفتی هم بود و چند فیلم که به فروش‌های بالایی دست پیدا کردند،تعجب و شگفتی اهل فن را به همراه داشتند.

در گزارش زیر که توسط یکی از منتقدان و تحلیل‌گران سینمایی نشریه اسکرین اینتر‌نشنال تهیه شده، 20 فیلم پرفروش سینمایی در سال 2013 معرفی شده است. نکته مهم در ارتباط با این گزارش این است که دسته‌بندی فیلم‌ها بر اساس رقم فروش جهانی آنها (هم آمریکا و هم بقیه کشورهای دنیا) بوده است و نه فروش آنها در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی. نکته جالب و قابل توجه این است که دو فیلم اول این جدول، در آمریکا هم ردیف اول و دوم جدول پر فروش‌های سال را به خود اختصاص دادند.

1  مرد آهنی 3، یک میلیارد و دویست میلیون دلار

 با وجود فروش بالای فیلم و کسب رتبه اول، منتقدان چندان نظر خوشی نسبت به این فیلم نشان ندادند. آنها این اکشن ماجراجویانه ابرقهرمانانه را کاری سطحی ارزیابی کردند و گفتند حرفی برای گفتن ندارد. رابرت داونی جونیور بازیگر نقش مرد آهنی/آیرن من هم زمان با نمایش عمومی سومین قسمت آن، گفت از بازی در نقش یک ابرقهرمان کمیک استریپی خسته شده و قصد بازنشستگی دارد. صحبت او درباره کناره‌گیری از پروژه مرد آهنی باعث شروع گمانه‌زنی‌هایی بود که می‌پرسیدند مرد آهنی بعدی سینما چه کسی خواهد بود. نام لیوناردو دی کاپریو در این رابطه بیشتر از بقیه شنیده شد.

2 /من نفرت‌انگیز 2، 918 میلیون دلار

 این انیمیشن کامپیوتری تماشاگران و منتقدان سینمایی را به یک اندازه راضی کرد. دومین قسمت یک کمدی اکشن خانوادگی که قصه ای جیمز باندی را تعریف می‌کند. اهل فن می‌گویند این فیلم و یخ زده والت دیزنی رقبای اصلی دریافت جایزه بهترین انیمیشن مراسم‌های اسکار و گلدن گلوب هستند.

سال بد ستاره ها

3/سریع و آتشی‌6، 789 میلیون دلار

 کمپانی یوینورسال چشم‌ امید زیادی به این مجموعه فیلم اکشن پلیسی خود دارد. در حالی که تهیه‌کنندگان فیلم سعی کردند با ورود یک بازیگر معروف (دواین جانسن) به قصه فیلم پرهیجان آن بیفزایند، مرگ پل والکر یکی از دو بازیگر اصلی قدیمی فیلم، سر و صدای زیادی پیرامون آینده آن به راه انداخت. اما به تماشاگران سینما اطمینان خاطر داده شد که قسمت‌های بعدی این مجموعه فیلم (حتی در غیبت والکر) تهیه و تولید خواهد شد. کاراکتر پل والکر در قسمت هفتم فیلم استعفا می‌دهد و محترمانه از دل قصه جدا می‌شود. تهیه‌کنندگان فیلم عقیده دارند این کار بهترین ادای دین به این بازیگر متوفی است.

 4/بازی‌های هانگر: گرفتن آتش، 772 میلیون دلار

دومین قسمت مجموعه فیلم بازی‌های هانگر در حالی تبدیل به چهارمین فیلم پرفروش سال شد که نمایش عمومی موفقیت‌آمیز آن هنوز ادامه دارد و فروش آن، از رقم فعلی بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل، احتمال زیادی وجود دارد که در پایان زمان اکران عمومی، حتی به ردیف دوم جدول هم برسد. جنیفر لاورنس که برای قسمت اول فیلم یک میلیون دلار دستمزد گرفت، برای قسمت دوم یک چک ده میلیون دلاری دریافت کرد. تولید قسمت سوم فیلم قطعی است، ولی تهیه‌کنندگان آن در رابطه با آینده آن، فعلا سکوت کرده‌اند.

5 /دانشگاه هیولاها،744 میلیون دلار

 دومین قسمت دانشگاه هیولاها نتوانست جادوی قسمت اول را تکرار کند. منتقدان چندان فیلم را نپسندیدند و گفتند به خوبی نسخه اصلی آن نیست. در داخل آمریکا هم استقبال زیادی از فیلم نشد. این موضوع باعث ناراحتی بسیار کمپانی والت دیزنی و شرکت کامپیوتری پیکسار شد. بعید به نظر می‌رسد به این زودی‌ها، صحبتی درباره تولید قسمت سوم آن مطرح شود.

در کنار فروش بالای برخی از محصولات سینمایی، فیلم‌های پرخرج زیادی هم با شکست تجاری روبرو شدند

6/ مرد آهنین، 662 میلیون دلار

نسخه احیا شده مجموعه فیلم سوپرمن که این بار با کمک کریستوفر نولان در مقام مشاور کارگردان، تلاش کرد حال و هوایی واقع‌گرا و تلخ به یک قصه کمیک استریپی قدیمی بدهد. خط اصلی قصه بر روی تنهایی و انزوای ابرقهرمانی تکیه می‌کند که نسل بشر نگران آن است که از نیروی خود علیه مردم عادی و بی‌گناه استفاده کند. هزینه تولید فیلم بسیار بالا بود (حدود 200 میلیون دلار) و جلوه‌های ویژه فراوانی داشت.

7/جاذبه/بی وزنی، 653 میلیون

 آلفونسو کارون با تازه‌ترین فیلم خود هر دو گروه تماشاگران و منتقدان را راضی و خشنود کرد. فیلم تنها دو کاراکتر دارد که آنها را در دل سیاهی کهکشان رها می‌کند. در یک لوکیشن محدود، قصه‌ای پرتنش خلق می‌شود و روابط انسانی در یک شرایط سخت در بوته آزمایش قرار می‌گیرد. از بازی ساندرا بولاک و جرج کلونی به عنوان بازی‌های اسکاری اسم می‌برند. برای تحلیل‌گران سینمایی، استقبال بالای تماشاگران از فیلمی با این حال و هوا باعث تعجب بود.

سال بد ستاره ها

8/تور: دنیای تاریکی، 628 میلیون دلار

 دومین قسمت ماجراجویی‌های ابرقهرمان چکش به دست قصه‌های کمیک استریپی شرکت مارول، از قسمت اول آن موفق‌تر بود. کریس همسورث استرالیایی تبار با این فیلم تبدیل به یکی از موفق‌ترین چهره‌های روز سینما شد. این فیلم هم مثل مرد آهنین حال و هوا و لحنی تلخ دارد.

9 /خانواده کرودها، 587 میلیون دلار

حال و هوای شاد و سرزنده این انیمیشن خانوادگی، تاثیر مثبت بسیار زیادی به تماشاگران گذاشت. تهیه‌کنندگان فیلم در کمپانی دریم ورکز تصور چنین موفقیت  مالی و اقتصادی بالایی نمی‌کردند. اما بلافاصله خبر تولید قسمت دوم آن را اعلام کردند.گفته می شود این کمدی خانوادگی، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال خواهد شد.

10/ جنگ جهانی زد، 540 میلیون دلار

هزینه تولید فیلم بسیار بالا بود (حدود 200 میلیون دلار) تماشاگران آمریکایی استقبال زیادی از آن نکردند. اگر فروش فیلم در خارج از آمریکای شمالی نبود، تازه‌ترین فیلم برادپیت لقب یک شکست فجیع تجاری را می‌گرفت.

11/ از: بزرگ و پرقدرت، 493 میلیون دلار

 اولین فیلم پرفروش سال 2013 که نوید سال پرباری را برای جدول گیشه نمایش سینماها داد. بازیگران نقشی در قصه و ماجراهای آن ندارند و قصه حرف اصلی و اول را در آن می‌زند. دومین قسمت فیلم هم به زودی جلوی دوربین می‌رود.این فانتزی ماجراجویانه،تعریف تازه ای از قصه فیلم کلاسیک جادوگر شهر از بود.

12/ سفرهای ستاره‌ای به درون تاریکی، 468 میلیون دلار

 جی جی آبرامز پس از کارگردانی دو قسمت اول و دوم سری جدید و احیا شده مجموعه فیلم سفرهای ستاره‌ای/پیشتازان فضا، اعلام کرد دیگر با این پروژه پرسرو صدا همکاری نخواهد کرد. او ترجیح داد پشت دوربین قسمت هفتم جنگ‌های ستاره‌ای قرار گیرد که فیلم محبوب دوران نوجوانی‌اش بوده است. بحث انصراف آبرامز در شرایطی مطرح شد که از داخل کمپانی پارامونت خبرهایی شنیده می‌شد که مسئولان آن از کار آبرامز در قسمت دوم فیلم راضی نبوده‌اند.

13/ هابیت: ویرانی اسموگ، 414 میلیون دلار

 دومین قسمت مجموعه فیلم سه قسمتی هابیت، تماشاگران خاص خود را دارد. آنها از قسمت سوم فیلم در آخرین روزهای سال 2014 هم همین استقبال را خواهند کرد. فروش موفقیت‌امیز قسمت دوم هنوز در سینماهای کشورهای مختلف جهان ادامه دارد. به همین دلیل، فیلم به ردیف‌های بالاتر جدول هم صادر خواهد کرد. زمانی که هابیت ها جلوی دوربین رفت، قرار بود فیلمی دو قسمتی باشد. ولی صحنه های فیلم برداری شده آن قدر زیاد بود که پیتر جکسن تصمیم گرفت آن را تبدیل به یک سه گانه(تریلوژی) کند!

سال بد ستاره ها

14/ وولورین، 419 میلیون دلار

 فروش فیلم رضایت خاطر تهیه‌کنندگانش را فراهم نکرد. آنها انتظار فروش بسیار بیشتری را برای این اکشن کمیک استریپی داشتند. هیو جکمن هم در گفت‌وگویی اعلام کرد دیگر مایل نیست نقش مرد گرگ‌نما/ وولورین را در قسمت‌های بعدی آن بازی کند. فعلا سرنوشت قسمت‌های بعدی این مجموعه فیلم، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تهیه کنندگان فیلم بخش مهمی از آن را در ژاپن و با حضور بازیگران آسیایی ساختند تا فروش خوبی در کشورهای شرق دور داشته باشد.اما در عمل این اتفاق نیفتاد.

15/ پاسیفیک ریم، 408 میلیون دلار

هزینه زیادی صرف تولید این اکشن علمی تخیلی شد (حدود 150میلیون دلار) فروش فیلم در آمریکا خیلی کم بود، ولی تماشاگران بین‌المللی استقبال بهتری از آن کردند. با وجود فروش کم فیلم در آمریکا، بحث تولید قسمت دوم آن هم مطرح شده است.

16 / جی آی جو 2: 376 میلیون دلار

در اواسط قصه قسمت دوم این اکشن علمی تخیلی، کاراکتر چانینگ تاتوم بازیگر اصلی فیلم کشته شد، این مسئله هم حیرت تماشاگران را برانگیخت و هم صدای اعتراض آنها را بلند کرد. تهیه‌کنندگان فیلم گفتند در قسمت سوم فیلم، کاراکتر او را دوباره زنده خواهند کرد. ولی تاتوم گفت به ماجرا‌جویی‌های قصه فیلم برنمی‌گردد. دواین جانسن در قسمت دوم به جمع بازیگران آن پیوست و در سومین قسمت، نقش اصلی آن را بازی خواهد کرد.

17/ یخ زده، 363 میلیون دلار

 این انیمیشن خانوادگی و اکشن را جنیفر لی و کریس باک کارگردانی کرده و در آخرین روزهای سال 2013 به روی پرده رفت. اما استقبال تماشاگران و منتقدان از این فیلم بسیار بالا بود و آن را تبدیل به یکی از پدیده های سال کرد.فروش موفق فیلم هنوز ادامه دارد و به همین دلیل می تواند به ردیف های بالاتر جدول ارتقا پیدا کند. منتقدان از یخ زده به عنوان یکی از دو شانس اصلی دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال اسم می برند. این انیمیشن هم مثل فیلم اسکاری شجاع، یک کاراکتر مونث را در نقش اصلی خود دارد.

سال بد ستاره ها

18/ حالا تو مرا می بینی، 351 میلیون دلار

کمتر کسی تصور چنین موفقیت بالایی را برای این اکشن پر رمز و راز می کرد. فیلم خیلی بی سرو صدا اکران عمومی شد و با استقبال خوب تماشاگران و منتقدان روبرو شد.حتی این موفقیت باعث شد تا تهیه کنندگانش خبر تولید قسمت دوم آن را هم اعلام کنند.نقش های اصلی فیلم را گروهی از بازیگران معمولی سینما بازی کرده اند، ولی منتقدان می گویند این قصه جذاب و بدیع فیلم است که تماشاگران را جذب خود کرده است.

19/هنگ آور3 ، 351 میلیون دلار

سومین قسمت این کمدی خانوادگی کمتر از حد انتظار فروش کرد.با این حال، تهیه کنندگان فیلم از این رقم فروش هم راضی هستند. معلوم نیست قسمت چهارم فیلم در دستور کار تولید قرار می گیرد یا خیر.پرسشی که اهل فن مطرح می کنند این است که ماجراجویی های سه دوست قدیمی قصه را تا کجا می توان ادامه داد و ماجراجویی های شیرینی برایش پیدا و خلق کرد؟

20/ گتسبی بزرگ، 349 میلیون دلار

فروش این فیلم لیوناردو دی کاپریو درکشورهای مختلف جهان بیشتر از فروش آمریکای آن بود.با این وجود،برای باز لورمن کارگردان استرالیایی تبار سینما چنین رقم بالای فروشی، حکم یک پدیده را دارد.فیلم نامه فیلم بر اساس کتاب پرخواننده و معروفی از فیتزجرالد نوشته شد. این فیلم دومین نسخه سینمایی از این کتاب است. نسخه قبلی با بازی رابرت ردفورد و میا فارو در دهه هفتاد میلادی ساخته شد. منتقدان نسخه تازه را بهتر از نسخه اصلی آن ارزیابی کردند.آمیتاب باچان سوپراستار هندی هم نقش کوتاهی در فیلم بازی کرد. اما منتقدان هندی و رسانه های گروهی کشور، او را به خاطر حضور در این نقش کوتاه نکوهش کردند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط:

سینما و سال نوی مسیحی              

تماشاچی کره ای                           

رکورد هابیت ها                               

همراه با 10 انیمیشن برتر جهان         

انیمیشن ها پیشتازند                     

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین