سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یک متخصص طب سنتی گفت: نباید شب‌ها با شکم خالی خوابید، همچنین خوردن سالاد بدون غذا نیز برای لاغری در افراد چاق توصیه نمی‌شود. شام باید سبک باشد و حداقل 2 ساعت قبل از خواب مصرف شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شب‌ها گرسنه نخوابید!

توصیه‌های طب سنتی برای شام

شام


یک متخصص طب سنتی گفت: نباید شب‌ها با شکم خالی خوابید، همچنین خوردن سالاد بدون غذا نیز برای لاغری در افراد چاق توصیه نمی‌شود. شام باید سبک باشد و حداقل 2 ساعت قبل از خواب مصرف شود.


در طول شب، زمانی که فرد می‌خوابد، هوش طبیعی بدن، تمام توجه خود را به اندام بدن معطوف می‌کند و در واقع هضم عمده در طول شب تا صبح اتفاق می‌افتد. اگر شخص با معده خالی بخوابد و شام نخورد، هضمی که قرار بود بر روی مواد غذایی انجام بشود انجام نمی‌شود، چون غذایی در معده نبوده است. در نتیجه رسوبات مفید و مواد ضروری بدن را که باید در معده باقی بماند از بین می‌برد. در ادامه، فرد دچار مشکل می‌شود.

بنابراین باید حتماً در معده مقداری غذا باقیمانده باشد. از نظر طب سنتی این است که فاصله مصرف شام تا هنگام خوابیدن، حداقل باید 2 ساعت باشد. خوردن شام سنگین هم توصیه نمی‌شود و این طور نباشد که فرد فکر کند اگر می‌تواند شام بخورد، به مقدار زیاد غذاهای چرب و شیرین بخورد.

اگر شخص با معده خالی بخوابد و شام نخورد، هضمی که قرار بود بر روی مواد غذایی انجام بشود انجام نمی‌شود، چون غذایی در معده نبوده است. در نتیجه رسوبات مفید و مواد ضروری بدن را که باید در معده باقی بماند از بین می‌برد.

در طب سنتی توصیه می‌شود افراد دو بار در طول روز غذا بخورند، یعنی فقط صبحانه و شام بخورند، اگر افراد بتوانند این برنامه را رعایت کنند بسیار مفید است و اگر ناهار سبک خورده شود، بهتر است به هنگام شام از گوشت‌هایی استفاده شود که هضم راحت‌تری دارند یا با برنج میل شود.

اما حالا که افراد به خوردن هر 3 وعده غذا در طول روز عادت کرده‌اند، ایرادی ندارد اما بهتر است شام خود را سبک‌تر کنند، مثلاً خشکبار در وعده غذایی خود بگذارند یا سبزیجات پخته مصرف کنند و اگر تمایل به مصرف گوشت دارند، گوشت‌های زودهضم را مصرف كنند مانند گوشت گوسفند و مرغ جوان.

بشقاب شام

اینکه برخی افراد به جای شام، سالاد مصرف می‌کنند مناسب است. اما بستگی به این دارد که در سالاد چه چیزی مصرف شود و فرد چه مزاجی داشته باشد. سالاد اگر شامل گوجه فرنگی، کاهو و خیار باشد، ترکیب سردی دارد و اگر فردی دچار بیماری‌های ناشی از طبع سرد است، نباید این ترکیبات را بخورد.

همچنین افرادی که چاق هستند نمی‌توانند با مصرف صرفاً سالاد لاغر شوند، چون آن‌ها را دچار مشکل می‌کند چرا که تجمع چربی، مزاج سردی دارد و مصرف این نوع سالاد، آن‌ها را نه تنها لاغر نمی‌کند، بلکه چاق‌تر هم می‌کند.

مریم مقیمی - متخصص طب سنتی

فارس


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ساقی رضوان

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین