سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پرده گوش فقط 30 درصد در شنوایی ما تاثیر دارد و اهمیت آن در قدرت شنیدن نیست، چون ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می افتد نه پاره شدن پرده گوش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پارگی پرده گوش ناشنوا نمی‌کند


پرده گوش فقط 30 درصد در شنوایی ما تاثیر دارد و اهمیت آن در قدرت شنیدن نیست، چون ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می افتد نه پاره شدن پرده گوش.


پارگی پرده گوش

پرده گوش قسمتی از ساختار شنوایی ماست که گوش خارجی را از گوش میانی جدا می‌کند. این پرده در اصل بافت شفافی است که امکان حرکت دارد و می‌تواند صدا را تقویت کند و به گوش داخلی برساند تا بتوانیم آن را بشنویم.

 

خیلی ها تصور می کنند که اگر پرده گوششان آسیب ببیند، کاملا ناشنوا خواهند شد، در حالی که دکتر سید کامران کامروا، متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید:

 

این پرده فقط 30 درصد در شنوایی ما تاثیر دارد و اهمیت آن در قدرت شنیدن نیست، چون ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می افتد نه پاره شدن پرده گوش!

 

پرده گوش مانع عفونت می شود

درست است که تاثیر پرده گوش در شنوایی، چندان زیاد نیست، ولی نقش های مهم دیگری دارد. دکتر کامروا در این باره می گوید:

بیشتر افرادی که دچار این مشکل می شوند، ناگهان احساس می کنند گوششان کیپ شده و نمی توانند صداها را بشنوند

وجود پرده گوش برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های گوش میانی که می تواند صدمه های مهمی به گوش بزند، اهمیت زیادی دارد؛ یعنی اگر کسی استخوانچه های گوش خود را از دست بدهد، 80 درصد در کاهش شنوایی او تاثیر دارد، ولی اگر عفونت به گوش داخلی و میانی برسد، احتمال این که شنوایی صددرصد از بین برود، زیاد است.

 

باید از پرده گوش محافظت کرد

به دلیل نقش مهمی که پرده گوش در پیشگیری از ابتلای این عضو به عفونت دارد، باید حتما از آن محافظت کرد. دکتر کامروا توضیح می دهد: اگر پرده گوش دچار آسیب شود، باید حتما آن را ترمیم کنیم.

 

البته ترمیم پرده گوش با دوختن آن انجام نمی شود، بلکه متخصص گوش و حلق و بینی، داربست مطمئنی زیرش می زند و اجازه می دهد این پرده روی آن ترمیم شود.

پرده گوش

عوامل بیرونی ای که پرده گوش را از بین می برند

دکتر کامروا با بیان این که مهم ترین عاملی که باعث پاره شدن پرده گوش می شود، ضربه های ناشی از تصادف یا برخورد با گوش است، می گوید:

 

این برخورد با پرده گوش می تواند مستقیما مثلا با فرو بردن جسم خارجی ای مثل سنجاق سر، خودکار یا حتی گوش پاک کن به داخل گوش و یک حرکت ناگهانی باشد.

 

اما گاهی این آسیب ناشی از کار و آسیب بیرونی است که در جوشکار ها، غواص ها، چتربازها و ... اتفاق می افتد، چون هنگام انجام چنین کارهایی، فشاری از بیرون وارد گوش می شود که پرده آن را دچار آسیب می کند.

 

حتی در نزاع های خیابانی، خوردن سیلی یا مشت به گوش و تصادف با اتومبیل، هر نوع ضربه به سر، سقوط از ارتفاع و حضور در مکانی که در آنجا انفجاری صورت گیرد، مثلا در جنگ ها، می تواند باعث از بین رفتن پرده گوش شود.

 

انفجارهای چهارشنبه سوری هم می تواند علاوه بر خطرهای دیگری که دارد، باعث پاره شدن پرده گوش شود.

 

اگر شستشوی گوش هم به وسیله فرد ناواردی انجام شود یا آب با فشار داخل گوش شود، می تواند باعث از دست رفتن این عضو شود.

تا زمانی که عفونت وجود داشته باشد، متاسفانه ترمیم پرده گوش امکان پذیر نیست. به همین دلیل قبل از جراحی، باید التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود

عوامل درونی آسیب زننده به پرده گوش

دکتر کامروا درباره عواملی که از درون گوش میانی می تواند باعث صدمه زدن به پرده گوش شود، می گوید: مهم ترین عاملی که می تواند باعث آسیب پرده گوش شود، عفونت هاست و در کسی که از کودکی در معرض عفونت های گوش است، این اتفاق شایع است.

 

عفونت های گوش دو علت دارد؛ یا ناشی از التهاب مخاطی گوش میانی است یا اختلال هایی که در شیپور استاش ممکن است، وجود داشته باشد.

 

این متخصص گوش و حلق و بینی توضیح می دهد: شیپور استاش مجرایی است که حلق را به گوش وصل می کند و باعث تنظیم فشار داخل گوش می شود. حالا اگر شیپور استاش بسته شود، به اختلال شنوایی، افزایش فشار و در نهایت پارگی پرده گوش منجر خواهد شد؛ یعنی اول التهاب ایجاد می شود، بعد عفونت بروز می کند و عفونت هم التهاب و آسیب پرده گوش را به دنبال دارد.

 

تا زمانی که عفونت وجود داشته باشد، متاسفانه ترمیم پرده گوش امکان پذیر نیست. به همین دلیل قبل از جراحی، باید التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود.

 

پاره شدن پرده گوش در کودکان نیز بیشتر ناشی از عفونت ها و در سنین بالاتر به دنبال تروما و ضربه ها ایجاد می شود.

 

پاره شدن پرده گوش

پارگی پرده گوش نشانه هم دارد؟

به گفته دکتر کامروا نشانه پارگی پرده گوش که بیمار متوجه آن می شود، می تواند افت شنوایی، حس صدایی مثل حرکت باد در گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش باشد و اگر در اثر ضربه این اتفاق افتاده باشد، بیمار دچار سرگیجه هم خواهد شد.

 

بیشتر افرادی که دچار این مشکل می شوند، ناگهان احساس می کنند گوششان کیپ شده و نمی توانند صداها را بشنوند.

 

پارگی پرده گوش درمان دارد

اگر کسی یکی از علایمی را که گفتیم، داشت باید حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا معاینه های لازم انجام شود.

 

دکتر کامروا با بیان این مطلب می افزاید: اگر مشکل واقعا آسیب پرده گوش باشد، متخصص ابتدا اندازه سوراخی را که ایجاد شده بررسی می کند، زیرا در درمان بسیار تعیین کننده است. اگر سوراخ پرده گوش کوچک باشد، معمولا خودبخود ترمیم شود؛ البته به شرط این که عفونت وجود نداشته باشد.

 

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: اگر اندازه سوراخ پرده گوش بیشتر از یک چهارم سطح پرده باشد، معمولا به درمان جراحی نیاز است، اما پرده گوش ترمیم شده همیشه نازک تر از پرده گوش اولیه است.

 

علت این اتفاق، این است که پرده گوش سه لایه دارد، ولی پس از این که آسیب می بیند، فقط دو لایه آن ترمیم می شود و به همین دلیل صدمه پذیرتر هم است. پس کسانی که دچار از بین رفتن پرده گوش شده اند، باید بیشتر مراقب باشند.

بخش سلامت تبیان


منبع: جام جم - زهراسادات صفوی سهی

 

مطالب مرتبط:

چطور پرده گوش پاره می‌شود؟

عمل جراحی ترمیم پرده گوش

وسایل محافظ گوش در برابر صداها

عفونت گوش، درد دارد

سه نوع عفونت گوش و درمان آنها

14 اشتباه رایج درباره گوش‌ها

چطور گرفتگی گوش را باز کنیم؟

بادگرفتگی گوش‌ها در هواپیما

جرم گوش مضر نیست

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین