سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس با برگزاری جدال حساس پرسپولیس استقلال پشت سر گذاشته شد تا سازمان لیگ نفسی به راحتی بکشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جدال سرخابی ها دلیلی بر قهرتماشاگر


هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس با برگزاری جدال حساس پرسپولیس استقلال پشت سر گذاشته شد تا سازمان لیگ نفسی به راحتی بکشد.


دربی

این دیداری در شرایطی برگزار شد که نسبت به سالهای اخیر از حساسیت بیشری برخوردار بود. دو تیم با حضور در صدر جدول رقابت نزدیکی داشتند. در این بین آبی ها با چهار امتیاز اختلاف شرایط بهتری داشتند. آنها حتی با قبول شکست در صدر جدول می ماندند اما ارزش امتیازات این دیدار از ارزش زیادی برخوردار بود و می توانست بحران جدی برای هر تیم در بر داشته باشد. در این میان پرسپولیس با شکست و حتی تساوی با بحرانی سخت تر مواجه می شد. بنابر این قبل از بازی پیش بینی می شد تا قرمز ها با انگیزه های بیشتری پا به میدان بگذارند. اما جدال بی کیفیت دو تیم دلیلی روشن بر قهر تماشاگر برای نشستن روی سکوهای ورزشگاه شده است.

دربی "صفر"

پرسپولیس تهران (0)صفر- استقلال تهران(0)صفر

داور: سعید مظفری زاده با کمک حسن کامرانی فر وسعید علی نژادیان

اخطار: پیام صادقیان(8) ، محمد نوری(36) حمید علی عسگری(77) از پرسپولیس و سیاوش اکبرپور(8)، حنیف عمران زاده(51) ، هاشم بیک زاده(68)و حمید غلام نژاد(90) ازاستقلال

تماشاگر: نزدیک به 100هزار نفر

ورزشگاه: آزادی تهران

زمان: جمعه 27 دیماه 92- ساعت 30/14

 

پرسپولیس: نیلسون(3)، حمید علی عسگری(3)، جلال حسینی(3)، محسن بنگر(3)، میثم حسینی(3)، محمد نوری(3)کاپیتان، رضا حقیقی(3)، پیام صادقیان(3)، امید عالیشاه(3)، محمدرضا خلعتبری(3) و مهدی سیدصالحی(3)

سرمربی: علی دایی

 

استقلال: مهدی رحمتی(3)کاپیتان، خسروحیدری(3)، حنیف عمران زاده(3)، امیرحسین صادقی(3)، هاشم بیک زاده(3)، آندرانیک تیموریان(3)، جی لوید ساموئل(3)، سیاوش اکبرزاده(3)،پژمان نوری(3)، محمد قاضی(3) و مهرداد اولادی(2)(58- مجید غلام نژاد)(2)

سرمربی: امیر قلعه نویی

 

نگاه کلی: استقلال صدر نشین لیگ با مشاهده نتایج رقم خورده در هفته بیست و سوم در حالی به مصاف پرسپولیس آمد که با چهار امتیاز اختلاف با این تیم در صورت کسب سه امتیاز این دیدار گامی بلند برای قهرمانی برمی داشت. این اتفاقی بود که شاگردان دایی با انگیزه های ویژه در صدد جلوگیری از آن بودند. همه اینها باعث می شد تا حساسیت فراوانی بر این دیدار حاکم شود. از این رو امیدها برای تماشای یک دربی زیبا بیش از پیش می شد. حضور نزدیک به یکصد هزار تماشاگر در برهوت این روزهای سکوها نیز از ویژه گی های بارز این ملاقات بود.

باز هم فشردگی و بازهم احتیاط و سخت گیری باعث تساوی بازی شد. در این میان خلاء یک بازیکن گره گشا در دو تیم عاملی برای ادامه روند بسته ماندن دروازه هاست

ترکیب اولیه دو تیم حکایت از احتیاط قلعه نویی و اشتیاق دایی به تهاجم داشت. البته استقلال در پی چند جابه جایی دستی به مراتب بسته تر از پرسپولیس داشت.  بازی با فشارهای روحی اولیه شروع شد و با جدیت یاران دو تیم با درگیری دنبال شد. این درگیری ها با حرکت خشن صادقیان در دقیقه 8 بوی جنجال هم می داد که با یک کارت زرد آرامش بیشتری در میدان حاکم شد. در میان جدیت و سختگیری بازیکنان دوتیم فضایی برای عبور توپ باقی نمی ماند. این مشکل با حضور پرتعداد بازیکنان در صف دفاعی و تعداد اندک مهاجمان کیفیت کار را به شدت تنزل داد. رفته رفته مشخص شد که این بار نیز بوی دربی کسل کننده به مشام می رسید و دو تیم با احتیاط فراوان چشم به حادثه ها داشتند. نیمه اول با تساوی تمام شد تا استقلال و پرسپولیس 285 دقیقه پی در پی را بدون گل پشت سر بگذارند.  نیمه دوم را پرسپولیس هجومی شروع کرد اما مهاجمان قرمز بی دقت بودند تا گلی نروید. با تعویض احتیاطی قلعه نویی پرسپولیس پیش کشید و با ضربه نوری تیم برتر میدان شد اما بازهم از گل اثری نبود. استقلال تدافعی بود و پرسپولیس هم بدون گرویی لازم حمله نمی کرد تا جان کافی برای تغییر نتیجه نداشته باشد. به این ترتیب چهارمین دربی پشت سرهم بدون گل ماند.

لحظه های حساس: در دقیقه 7 ضربه کرنر تیموریان در چند نوبت رفت و برگشت توپ درپی بازی هوایی برتر آبی ها اولین خطر جدی بود. در دقیقه 17 پاس عمقی صادقیان را رحمتی قبل از خلعتبری کنترل کرد. در ادامه یکبار ارسال حیدری و یکبار ارسال محمد نوری دو خطر نصف و نیمه وقت اول بود. در دقیقه 44 ضربه صادقیان از کنار تیر دروازه استقلال گذشت. در دقیقه 47 علیشاه در موقعیت خوب توپ را به پای مدافع روبرو کوبید. یک دقیقه بعد سید صالحی درون محوطه جریمه فقط موفق به گرفتن یک ضربه کرنر شد. در دقیقه58 روی کرنر صادقیان ضربه سر سید صالحی کم اثر بود. در دقیقه 64 ضربه ایستگاهی نوری را رحمتی به زیبایی دفع کرد تا حساس ترین صحنه بازی تا این دقیقه شکل بگیرد.

حادثه ویژه: بازهم فشردگی و بازهم احتیاط و سخت گیری باعث تساوی بازی شد. در این میان خلاء یک بازیکن گره گشا در دوتیم عاملی برای ادامه روند بسته ماندن دروازه هاست.

بهترین بازیکن میدان: محمدنوری بازیکن فنی و خسرو حیدری بازیکن اخلاق شدند تا کاری صورت گرفته شده باشد!

سایر نتایج هفته

تراکتورسازی در خانه ناکام ماند

هفته بیست و سوم رقابتهای لیگ برتر با توقف سپاهان و فولاد در دیدارهای خارج از خانه، تراکتورسازی در خانه، ناکامی سایپا در حفظ پیروزی برابر ملوان و فرار فجر از قعرجدول با پیروزی مقابل داماش آغازشد.

روز نخست از هفته بیست و سوم با برگزاری 5 مسابقه همزمان آغاز شد که در یکی از این دیدارها که برای طرفداران سرخابی‌های پایتخت به خصوص استقلالی‌ها اهمیت بسیاری داشت، فولاد خوزستان در زمین ذوب‌آهن اصفهان متوقف شد تا از صعود موقت به صدر جدول محروم شود. در دیگر دیدار مهم برگزار شده، تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه خانگی برابر صبای قم پیروزی را در ثانیه‌های پایانی از دست داد تا بحران عدم پیروزی‌اش در لیگ به 5 هفته برسد. با این پیروزی تراکتورسازی  همچنان در رده ششم باقی ماند و نتوانست به رده پنجم صعود کند. در ورزشگاه دستگردی هم سپاهان اصفهان نتوانست پیروزی خود برابر راه‌آهن را حفظ کند و به تساوی یک بر یک برابر این تیم رضایت داد. سپاهان با از دست دادن این دو امتیاز 40 امتیازی شد اما به خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به پرسپولیس در رده چهارم باقی‌ماند. ملوان هم در خانه شکست برابر سایپا را با پیروزی 2 بر یک عوض کرد تا جایگاهش در رده هفتم را تحکیم‌تر کند. در شهر رشت هم فجرسپاسی دست به کار بزرگی زد و با پیروزی برابر داماش به رده پانزدهم صعود کرد. البته با توجه به تفاضل گل کمتر نسبت به راه‌آهن، این تیم شیرازی نتوانست دو پله در جدول صعود کند.

 

نتایج پایانی این دیدارها به شرح زیر است:

داماش گیلان یک - فجرسپاسی شیراز 3

گل‌ها: علیرضا نظیف‌کار (1 - پنالتی) برای داماش - سمیر بکریچ (23)، حمید جوکار (70) و جلال‌الدین علی محمدی (88) برای فجر

 

سایپا البرز یک - ملوان بندرانزلی 2

گل ها: علی یونسی (10) برای سایپا - مهدی دغاغله (84 و 90) برای ملوان

 

ذوب‌آهن اصفهان صفر - فولاد خوزستان صفر

 

تراکتورسازی تبریز یک - صبای قم یک

گل: سعید دقیقی (47) برای تراکتورسازی - ابوالفضل ابراهیمی (88)

 

راه‌آهن سورینت یک - سپاهان اصفهان یک

گل‌ها: علی علیپور (84) برای راه‌آهن - مهدی شریفی (65) برای سپاهان

اخراج: محمدحسین مرادمند (89) از سپاهان

 

نیمکت نشینی حسین ماهینی کمی عجیب به نظر می رسید. این بازیکن در بازی های گذشته پرسپولیس یار ثابت این تیم بود. از سوی دیگر مسلمان به دلیل مصدومیت جزئی در این دیدار نیمکت نشین شد

در حاشیه بازی سرخابی ها

*هواداران پرسپولیس علیه سیدمهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال شعار سر دادند.

*هواداران استقلال نیز با شعار پرسپولیس شالکه صفر چهار، برد در چهار دربی متوالی را به رخ این تیم و هوادارانش کشیدند.

*هواداران استقلال بازیکنان استقلال را به این ترتیب تشویق ‌کردند: حنیف با تعصب، قاضی سرطلایی، خسرو باتعصب

* هواداران استقلال امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم‌شان را به شدت تشویق ‌کردند.

* استقلالی‌ها شعار چهارتایی‌ها سر ‌دادند و پرسپولیس شعار شش‌تایی‌ها این شعار باعث خنده هواداران 2 تیم هم شد.

* هلی‌کوپتر نیروی انتظامی هم چند بار بالای ورزشگاه آزادی چرخید.

* محمد دایی و جواد منافی بازیکنان پرسپولیس را تمرین دادند و  ستار همدانی هم بازیکنان استقلال را تمرین داد.

* داوران هم از ساعت 13 و 50 دقیقه در زمین خودشان را گرم ‌کردند.

* مجید صالح مربی استقلال با سعید مظفری‌زاده داور دربی برخورد گرمی داشت.

* برخی تماشاگران سوتی به همراه آورند که وقتی به صدا درمی‌آمد همه تصور می‌کردند سوت داور است. این سوت می‌توانست در جریان بازی برای بازیکنان مشکل ایجاد کند.

* ساموئل با مدل موی جدید در ورزشگاه آزادی حاضر شد.

*نیمکت نشینی حسین ماهینی کمی عجیب به نظر می رسید. این بازیکن در بازی های گذشته پرسپولیس یار ثابت این تیم بود. از سوی دیگر مسلمان به دلیل مصدومیت جزئی در این دیدار نیمکت نشین شد.

*کریم باقری در وسط زمین 10 دقیقه با مظفری زاده به گفت و گو پرداخت. وی برای دقایقی با همدانی مربی استقلال هم خوش و بش کرد.

* تعدادی از تماشاگران استقلال در جایگاه معلولان نشستند.

* مهدی تاج در ورزشگاه آزادی حضور داشت.

* به هنگام ورود دو تیم به رختکن برخورد بازیکنان استقلال و پرسپولیس با هم قابل توجه بود. میثم حسینی و رضا حقیقی با استقلالی ها خوش و بش کردند.

* مقابل در ورزشگاه آزادی به هوادارانی که بلیت الکترونیکی خریداری کردند نحوه ورود به ورزشگاه آموزش داده شد.

* هواداران استقلال با شعارهای پی در پی از خسرو حیدری و تیموریان می خواستند در این تیم بمانند.

*حضور برخی افراد متفرقه در کنار زمین قابل توجه بود و پیست دوومیدانی روز شلوغی را سپری کرد.

* علی فتح الله زاده قبل از حرکت تیم استقلال به سمت ورزشگاه در اردوی آبی پوشان حاضر شد و به بازیکنان روحیه داد.

* اتوبوس تیم‌های استقلال و پرسپولیس از ساعت 13:15 وارد ورزشگاه شد.

* پیش از آغاز این بازی و از ساعت 13:30 سید مهدی رحمتی وارد زمین شد تا خود را آماده کند. رحمتی به محض ورود به زمین به شدت از سوی هواداران استقلال تشویق شد.

* یک دقیقه پس از رحمتی هم نیلسون، سنگربان سرخ‌پوشان وارد زمین مسابقه شد که هواداران پرسپولیس هم به شدت وی را حمایت کردند.

* یک گروه زورخانه ای هم با تجهیزات کامل در ورزشگاه حضور داشتند و برای تماشاگران حرکات زورخانه‌ای اجرا ‌کردند.

* رحمتی به کمک بابازاده و نیلسون خود را به کمک غلامپور خود را آماده کرد.

* تصویر شهید احمد کاظمی، شهدای عرفه که امروز سالگرد شهادتش است بارها روی اسکوربرد نمایش داده شد.

* تیم‌های استقلال و پرسپولیس از ساعت 13:40 وارد چمن ورزشگاه شدند؛ هر دو تیم به شدت از سوی تماشاگران تشویق شدند.

* صادقیان و سیدصالحی برخورد بسیار گرمی با مجید صالح داشتند. پزشکان تیم‌های استقلال و پرسپولیس هم برخورد خیلی گرمی با هم داشتند. محمد دایی و منافی با دیدن ستار همدانی بسیار خوشحال شدند و وی را به آغوش کشیدند.

* دو ماشین با پرچم برزیل به ورزشگاه آزادی آمدند که به نظر می‌رسید این دو ماشین از سوی سفارت برزیل برای دیدن دربی به ورزشگاه آمده باشند.

* هشت نفری که در این دو ماشین بودند با دوربین‌های موبایل خود از هوادارانی که به سمت سکوها بودند فیلمبرداری ‌کردند.

* مراکز امداد برای رفع مشکل هواداران چندین چادر را در محوطه ورزشگاه برپا کردند.

* در اتوبان تهران - کرج هواداران که روی ماشین های خود پرچم آبی و قرمز نصب کردند دیده می‌شدند.

* نیروی انتظامی و ماموران راهنمایی و رانندگی از ورودی اتوبان تهران و کرج تا پارک چیتگر حضور داشتند.

* بیرون از ورزشگاه حرکت ماشین ها روان بود و ترافیکی دیده نمی‌شد.

* مقابل پارکینگ در غربی بسیار شلوغ بود و  در 2، 3،4 و 5 بسته شده بود.

* حدود 70 درصد از پارکینگ‌های در غربی پُر شد.

گزارشگر بازی کوچولوها در حاشیه گزارش این بازی کنایه های عجیبی می زد. وی می گفت آقای واحدی مجری مطرح برنامه صبح بخیر ایران اعلام کرده این دربی «دربی کوچولوها» در تمام دنیا پخش نخواهد شد!

*تیم کوچولوهای پرسپولیس در نیمه دوم بازی با استقلال موفق شد گلزنی کند که همین گل باعث ایجاد درگیری مدافعان استقلال شد. آنها در حالی با هم جرو بحث می کردند که مربی این تیم به آنها اعتراض می کرد.

*بعد از یک خطا توسط بازیکنان کوچولوهای استقلال هواداران پرسپولیس اقدام به پرتاب نارنجک کردند که این موضوع با واکنش تماشاگران استقلال روبرو شد.

* سعید راد و علی کاظمی دو بازیگر سینما در جایگاه ویژه حاضر بودند. سعید راد با لباس یکدست قرمز در استادیوم نشست.

* پرچم 30 متری هواداران پرسپولیس در جایگاه کناری وی آی پی نصب شد.

* تیم کوچولوهای پرسپولیس با یک گل کوچولوهای استقلال را شکست داد. هر دو تیم بعد از پایان بازی به سمت تماشاگران رقیب رفته و برای آنها دست تکان دادند.

با دعوت محمد رویانیان، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از سفرای کشورهای آلمان، برزیل و سوئیس، آنها برای تماشای دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کردند.

میشائیل وون استرنبرگ، سفیر آلمان در ایران، گوئیلیو هاس، سفیر سوئیس و سانتیاگو ایرازابل موآرو، سفیر برزیل در ایران برای تماشای 78 در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کردند.

رویانیان برای حضور سفیران این کشورها هماهنگی‌ لازم را با مسئولان وزارت ورزش و جوانان انجام داده بود و همچنین از منصور رزمجو که هماهنگی‌های لازم را برای این کار انجام داده است تشکر کرده است.

با همت مسئولان کمیته فرهنگی سازمان لیگ به مناسبت مبعث رسول اکرم(ص) مولودی خوانی و برنامه های فرهنگی برای تماشاگران به اجرا در آمد.

محمد دایی برادر علی دایی سرمربی پرسپولیس، توپی را به سمت یکی از دروازه‌ها برد و شش مرتبه توپ را وارد دروازه خالی کرد که پس از ضربه ششم، تماشاگران پرسپولیس شعار شش تایی‌ها را در ورزشگاه سر دادند.

* سعید مظفری زاده به همراه تیم داوری اش ساعت 13 و 15 دقیقه وارد زمین شد و از زمین دیدن کرد. وی در وبلاگ خود خبر از خداحافظی بعد از پایان این دیدار داده بود.

* یکی از جانبازان پرسپولیسی با در دست داشتن عکس شهید همت در کنار نیمکت های ذخیره حضور داشت.

*هواداران پرسپولیس در طبقه دوم دو پرچم در دست داشتند که روی آنها نوشته شده است« یا ابوالفضل العباس و یا مهدی ادرکنی.

*کری بین تماشاگران دو تیم در هنگام ورود تیم داوری به زمین قابل توجه بود. استقلالی ها عدد 4 را به پرسپولیسی ها نشان می دادند و پرسپولیسی ها هم عدد 6 را به رخ می کشیدند.

* مظفری زاده برخورد گرمی با عوامل برگزاری مسابقه داشت.

*مسئولان برگزاری بازی با در دست داشتن پرچم های ایران و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دور تا دور استادیوم این پرچم ها را به تماشاگران نشان دادند.

* هواداران تیم استقلال با شعار حجازی کاپلو از اسطوره مرحوم این باشگاه یاد می کردند.

* اتوبوس تیم استقلال و پرسپولیس ساعت 13 و 15 دقیقه وارد استادیوم آزادی شد. در این لحظه فرزاد حاتمی برخورد گرمی با حنیف عمران زاده داشت و آندرانیک تیموریان نیز با محمد نوری خوش و بش کرد.

* پرچم 50 متری هوادران استقلال که با رنگ های آبی و مشکی دوخته شده در بین طرفداران این تیم باز شد. این پرچم برای اولین بار در دربی 77 رونمایی شد و نزدیک به 12 میلیون تومان هزینه در پی داشته است. استقلالی ها از یک پرچم بزرگ دیگر در بازی امروز رونمایی کردند.

*خطا و برخورد خشن پیام صادقیان با سیاوش اکبرپور با اعتراض شدید استقلالی‌ها و حتی محمدرضا خلعتبری همراه شد. در دقیقه 8 ، پیام صادقیان تکل خشنی را روی سیاوش اکبرپور بازیکن تیم استقلال انجام داد و همزمان رفتارشیطنت‌آمیزی هم داشت که نهایتا داور پس از اعلام خطا، به او و سیاوش اکبرپور یک کارت زرد نشان داد.  کارت زرد مظفری‌زاده به صادقیان، اعتراض شدید بازیکنان و مربیان استقلال را به همراه داشت. همچنین خلعتبری مقابل صادقیان رفت و در اعتراضی شدید به او، درگیری لفظی بین آن‌ها صورت گرفت.  پس از این صحنه هواداران استقلال به محض اینکه توپ به پیام صادقیان می‌رسید با سردادن شعار "قلیونی" از او استقبال ‌کردند!

*برادر علی دایی در اقدامی عجیب، موجب سر دادن شعار 6 تایی‌ها از سوی تماشاگران پرسپولیس در فضای استادیوم آزادی شد. نیلسون دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس اولین بازیکنی بود که به همراه بهزاد غلامپور، مربی‌اش وارد زمین شد و مورد تشویق تماشاگران پرسپولیس قرار گرفت. در دیگر حاشیه پیش از داربی، محمد دایی برادر علی دایی سرمربی پرسپولیس، توپی را به سمت یکی از دروازه‌ها برد و شش مرتبه توپ را وارد دروازه خالی کرد که پس از ضربه ششم، تماشاگران پرسپولیس شعار شش تایی‌ها را در ورزشگاه سر دادند.

*در دقیقه 31 مهرداد اولادی با لگد به گردن سیدجلال حسینی مدافع پرسپولیس کوبید که این صحنه از دید داور پنهان ماند.

 

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان

ردیفتیمبازیبردمساویباختزدهخوردهتفاضلامتیاز
1فولاد خوزستان241374312110+46
2استقلال تهران231373261511+45
3نفت تهران231184291811+42
4پرسپولیس تهران241266241113+41
5سپاهان اصفهان2310103261313+40
6تراکتورسازی تبریز239113332310+37
7ملوان بندرانزلی23105828235+34
8سایپا البرز2479823263-30
9گسترش فولاد تبریز2478928262+29
10استقلال صنعتی خوزستان2368923296-26
11صبای قم23651224306-23
12داماش گیلان23581024317-22
13ذوب آهن اصفهان234910193011-21
14راه آهن شهر ری234712183214-19
15مقاومت سپاسی234712153015-19
16مس کرمان231139183214-16
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین