سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
بسیاری از رانندگان اتوبوسهای اسکانیا می‌گویند سیستم کولر و بخاری این اتوبوس عامل اصلی آتش گرفتن آن است. از سوی دیگر مالکان این خودرو نیز با انتقاد از شرکت عقاب افشان به دلیل خودداری از رفع نقص و کتمان مشکلات آن می گویند در صورت اعمال محدودیت تردد از سوی پ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راننده‌های اسکانیای مرگ چه می‌گویند؟


بسیاری از رانندگان اتوبوسهای اسکانیا می‌گویند سیستم کولر و بخاری این اتوبوس عامل اصلی آتش گرفتن آن است. از سوی دیگر مالکان این خودرو نیز با انتقاد از شرکت عقاب افشان به دلیل خودداری از رفع نقص و کتمان مشکلات آن می گویند در صورت اعمال محدودیت تردد از سوی پلیس، اتوبوسها را به شرکت باز می‌گردانند و از شرکت اسکانیا شکایت می‌کنند.

درحالی بیش از 60 اتوبوس اسکانیا روزانه در پارک سوار بیهقی اقدام به مسافرگیری و تردد در جاده ها می کنند که بسیاری از این خودروها به ارابه مرگ تبدیل شده اند و مسافران زیادی نگران سفر با آنها هستند. ترکیدگی لاستیک، واژگون شدن و آتش گرفتن مشکلاتی نیست که مسافران بتوانند به سادگی از آن بگذرنند. 

اسکانیا

بسیاری از رانندگان اتوبوسهای اسکانیا اعلام کردند که پس از رسانه ای شدن موضوع آتش سوزی در اتوبوسها بسیاری از مسافران از سفر با این خودرو نگرانند و همین موضوع موجب شده  مسافران این اتوبوس 20 تا 30 درصد کاهش یابد.

راننده اتوبوس اسکانیا که در حال مسافرگیری برای اصفهان است، می گوید: بعد از تصادف خوزستان که میان یک دستگاه اتوبوس اسکانیا و کامیون رخ داد برخی مسافران می ترسیدند سوار این خودرو شوند. حتی بعد از حادثه قم و کشته شدن 44 مسافر، بسیاری از افراد دیگر با اسکانیا مسافرت نمی کنند. این موضوع سبب شده که مالک خودرو و شرکتهای مسافربری ضررهای بسیاری را متحمل شوند. اما ما نباید جواب کم کاری خودروساز را بدهیم و به این دلیل ضرر و زیان بسیاری کنیم.

یکی دیگر از مالکان اتوبوس اسکانیا در مورد کاهش مسافران اتوبوسش می گوید: هزینه های اتوبوس در ماه به بیش یک میلیون تومان می رسد. من مجبورم این هزینه را با استفاده بیش از اندازه از خودرو در جاده تامین کنم. متاسفانه از وقتی بحث تصادفات اتوبوس اسکانیا مطرح شده است ضرر بسیاری را می پردازیم و حداقل در ایام پیک مسافرتها در تعطیلات بیش از 12 تا 13 صندلی این اتوبوس خالی می ماند چرا که مسافران ترجیح می دهند با اتوبوسهای دیگر همانند ولوو تردد کنند.

کولر و بخاری عامل اصلی آتش سوزی در اسکانیا

یکی از رانندگان اسکانیا که تازه از شیراز به تهران بازگشته است در پاسخ به این سوال که علت اصلی آتش سوزی اتوبوس های اسکانیا چیست؟ گفت: سیستم برق اتوبوس اسکانیا نسبت به سایر اتوبوس ها ضعیف است. به دلیل اینکه باتری در جلوی خودرو قرار گرفته است امکان آتش سوزی در تصادفات شاخ به شاخ زیاد است اما مهمترین علت قرار گرفتن سیستم تهویه خودرو از جمله کولر و بخاری در کنار باتری خودرو است. وقتی که این سیستم ها روشن باشند به شدت داغ می کنند و در یک برخورد حتی کوچک با سرعت 60 کیلومتر به دلیل وجود باتری و جرقه، خودرو آتش می گیرد. اتوبوس من چندی قبل در جاده به علت استفاده از کولر نزدیک بود آتش بگیرد که به موقع متوجه این موضوع شدم و پس از توقف نیم ساعته دیگر از سیستم تهویه استفاده نکردم. موضوع را به نمایندگی اتوبوس اسکانیا در تهران هم اعلام کردم اما مسئول فنی این موضوع را رد می کند و مدعی است این موضوع ربطی به آتش سوزی خودرو ندارد.

یکی از رانندگان اسکانیا که در مسیر یزد تردد می کند در مورد ایمنی بدنه اسکانیا می گوید فکر نمی کنم اگر این بدنه را مسئولان اسکانیای سوئد ببینند تایید کنند. بدنه اتوبوس اسکانیا که در جاده های کشور تردد می کنند همانند حلب روغن نباتی 5 کیلویی است. باور کنید این بدنه اصلاً ایمنی ندارد و تنها یک ورق است و در صورتی که خودرو واژگون شود به دلیل نداشتن سرستون ها بلافاصله سقف روی سر مسافران پرس می شود

اتوبوس 600 میلیونی و هزینه‌هایی که برگشت ندارد

مدیرعامل یکی از تعاونیهای پایانه بیهقی که از چندین دستگاه اتوبوس اسکانیا استفاده می کند در مورد مشکلات این خودرو گفت: این اتوبوسها بیش از 600 میلیون تومان قیمت دارند. این در حالی است که قطعات آن نیز بسیار گران است. فقط باید بگویم برای یک تعویض روغن و فیلترها باید 500 هزار تومان هزینه کنیم و شاید در یک مسیر رفت و برگشت در ایام زمستان به مشهد بتوانیم هزینه تعویض روغن را تامین کنیم. این در حالی است که هزینه سوخت نیز بسیار بالا است و از توان ما خارج است. حقوق راننده نیز افزایش یافته است و دیگر مانند گذشته نیست که بتوانیم هزینه هایمان را تامین کنیم. متاسفانه شرکت اسکانیا نیز هیچ تخفیفی به خریداران نمی دهد و در صورتی که خودرو به صورت اقساطی تهیه شده باشد برای پرداخت بدهی ها مجبوریم سه برابر موارد عادی از اتوبوس کار بکشیم. پول لاستیک ها نیز سرسام آور است و دیگر کسی نمی تواند برود لاستیک میشلند فرانسه تهیه کند. چه کسی می تواند 5 میلیون تومان هزینه لاستیک بدهد؟

اسکانیا ، تصادف

لاستیکهای اسکانیا مناسب جاده‌های ایران نیست

یکی از رانندگان اتوبوس ولوو که سابقه رانندگی اتوبوس اسکانیا را دارد در مورد معایب این خودرو گفت: همه می گویند رانندگان مقصر تصادفات هستند این در حالی است که حتی لاستیک میشلند نیز که کارخانه مدعی است آن را روی اتوبوس های صفر کیلومتر نصب می کند برای جاده های ما مناسب نیست. شرکت اسکانیای سوئد اگر این لاستیکها را در اتوبوسها استفاده می کند به این دلیل است که لاستیکهای میشلند مخصوص هوای سرد هستند و با شرایط جغرافیایی کشورهای اروپایی سازگارند اما ما در ایران مجبوریم برای چهار فصل از یک نوع لاستیک استفاده کنیم که به هیچ وجه جوابگو نیست. اگر یک لاستیک مناسب 4 فصل برای این خودروها خریداری می شد دیگر مشکلات به وجود آمده وجود نداشت.

بدنه اسکانیا همانند حلب روغن نباتی است

یکی از رانندگان اسکانیا که در مسیر یزد تردد می کند در مورد ایمنی بدنه اسکانیا می گوید فکر نمی کنم اگر این بدنه را مسئولان اسکانیای سوئد ببینند تایید کنند. بدنه اتوبوس اسکانیا که در جاده های کشور تردد می کنند همانند حلب روغن نباتی 5 کیلویی است. باور کنید این بدنه اصلاً ایمنی ندارد و تنها یک ورق است و در صورتی که خودرو واژگون شود به دلیل نداشتن سرستون ها بلافاصله سقف روی سر مسافران پرس می شود. می توانم بگویم مقاومت بدنه اسکانیا نسبت به سایر اتوبوسها به ویژه اتوبوسهای آلمانی صفر است. سیستم برق این خودرو نیز اشکالات فراوانی دارد که اگر بخواهم بگویم می توان یک کتاب در موردش نوشت اما به جرات می توان گفت که اگر سیستم برق به صورت صد درصد در این خودرو تغییر کند و سرستون های خودرو نیز محکمتر ساخته شود آتش سوزی های این خودرو به صفر می رسد. این در حالی است که سایر خودروها شاید میزان آتش سوزی شان در سال یک مورد هم نباشد.

این اتوبوسها بیش از 600 میلیون تومان قیمت دارند. این در حالی است که قطعات آن نیز بسیار گران است. فقط باید بگویم برای یک تعویض روغن و فیلترها باید 500 هزار تومان هزینه کنیم و شاید در یک مسیر رفت و برگشت در ایام زمستان به مشهد بتوانیم هزینه تعویض روغن را تامین کنیم. این در حالی است که هزینه سوخت نیز بسیار بالا است و از توان ما خارج است. حقوق راننده نیز افزایش یافته است و دیگر مانند گذشته نیست که بتوانیم هزینه هایمان را تامین کنیم

پشت پرده تائید صورت وضعیت اتوبوسها

مدیر فنی یکی از تعاونی های مسافربری پایانه بیهقی نیز در مورد اینکه چرا مدیران فنی بدون بررسی، برگه صورت وضعیت را تایید می کنند گفت: ما هم یک کارمند معمولی هستیم که از شرکت حقوق می گیریم. وقتی مدیران فشار می آورند که باید اتوبوس در جاده تردد کند تا چرخ شرکت بگردد و حقوق ما پرداخت شود ما هم مجبور می شویم برخی ایرادات جزئی را نادیده بگیریم و برگه صورت وضعیت را تایید کنیم. باید بگویم که 40 درصد اتوبوس هایی که در جاده ها تردد می کنند اگر قانون به درستی اجرا می شد اجازه تردد پیدا نمی کردند. امروزه بسیاری از لاستیکهای اتوبوس ها سیم زده است اما ما مجبوریم آن را تایید کنیم چرا که اگر اتوبوس ها در جاده ها تردد نکنند یا از کار بیکار می شویم یا بدون حقوق می مانیم. از سوی دیگر پلیس هم هر روز به ما فشار می آورد که چرا قانون را به درستی اجرا نمی کنیم این در حالی است که خود پلیس راه می تواند با کنترل بیشتر اتوبوسها در پاسگاه های پلیس راه از تردد آنها جلوگیری کند.

از شرکت  عقاب افشان شکایت می‌کنیم

مالک چند دستگاه اتوبوس اسکانیا در مورد اولتیماتوم پلیس گفت: اگر این شرکت در مهلت قانونی تعیین شده مشکلات را رفع نکند و پلیس از تردد اتوبوس ها جلوگیری کند مطمئناً خودروها را به شرکت پس می دهم و اگر آن را قبول نکنند از این شرکت به اتهام کلاهبرداری شکایت خواهم کرد.

به نظر می‌رسد در صورت اصلاح نشدن نقص فنی و پایان مهلت اولتیماتوم پلیس به شرکت اسکانیا در پایان دیماه باید شاهد اعتراض صدها مالک اتوبوس نسبت به تولیدات این شرکت باشیم. موضوعی که به نظر می رسد از سوی مدیران شرکت عقاب افشان دغدغه و مسئله چندان مهمی نیست و بیش از آنکه به دنبال تامین امنیت جانی مردم باشند به دنبال توجیه اشکالات فنی، پنهان کردن مشکلات و سود بیشترند.   

بخش اجتماعی تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین