سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر کشوری آداب و رسوم خاص خودش را دارد که وقتی به عنوان گردشگر به آن سفر می کنید، ممکن است برایتان عجیب و بی معنی باشد. اما اهالی همان کشور، پشت آن رفتار داستان ها و تعبیرهای متفاوتی دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آداب عجیب مردم هند


هر کشوری آداب و رسوم خاص خودش را دارد که وقتی به عنوان گردشگر به آن سفر می کنید، ممکن است برایتان عجیب و بی معنی باشد. اما اهالی همان کشور، پشت آن رفتار داستان ها و تعبیرهای متفاوتی دارند. در مقابل اگر شما رفتاری را که برای آنها با تعبیر خاصی همراه است انجام دهید، ممکن است بهشان بربخورد و توهین تلقی کنند.

برای مسافرانی که به هند سفر می کنند، کار سخت تر است چون هندی ها دنیایی از آداب و رسوم عجیب دارند که ممکن است برای ما اصلا قابل هضم نباشد. بخشی از این آداب و رسوم را اینجا برایتان آورده ایم:

آداب و رسوم مردم هند

هنگام صرف غذا در هندوستان هرگز محتویات بشقاب غذای خود را به هیچ‌کس حتی همسر خود تعارف نکنید. این عمل در هند بسیار توهین آمیز محسوب می‌‌شود. در فرهنگ هندی اعتقاد بر این است که خوراک زمانی که توسط یک نفر لمس می‌‌شود، برای دیگران آلوده است و نباید به دیگری تعارفش کرد.

هندی‌‌ها با دست راست غذا می‌‌خورند. از نظر آنها دست چپ کثیف است و هرگز برای رد و بدل غذا به کار نمی‌‌رود. از این رو اگر در رستوران هنگام سرو غذا پیشخدمت با دست چپ سرویسی به آنها ارائه کند، این رفتار را نوعی بی‌حرمتی دانسته به شدت آزرده می‌‌شوند.

سر از نظر هندی‌‌ها مقدس‌ترین قسمت بدن است و نباید توسط افراد دیگر لمس شود. برای همین بهتر است در مواجهه با کودکان هندی به قصد نوازش اصلا به سرشان دست نزنید.

در هند، طبقات محروم و پایین غذاهاى تندترى مصرف مى‌كنند و غذاها در طبقات بالا از درجه تندى كمترى برخوردار است.

هندی‌ها کمتر از مردم دیگر فرهنگ‌های آسیایی لبخند می‌‌زنند و فقط زمانی‌که خوشحالند یا در شرایط خوشایندی قرار می‌گیرند، لبخند می‌زنند.

انعام در هند مرسوم است. بیشتر هتل‌‌های بزرگ و رستوران‌های درجه یک 10درصد هزینه ارائه خدمات را به صورتحساب اضافه می‌‌کنند و باربران و رانندگان تاکسی توقع انعام دارند.

وقت شناسی در هند زیاد مرسوم نیست و هندی‌ها برقراری ارتباط با طرف مقابل را که ممکن است شریک کاری یا مهمان باشد مهم‌‌تر از وقت شناسی می‌‌دانند.

هندی‌‌ها زیاد دوست ندارند که مستقیم به طرفشان «نه» بگویند و معمولا از گفتن اخبار بد پرهیز می‌‌کنند.

سر از نظر هندی‌‌ها مقدس‌ترین قسمت بدن است و نباید توسط افراد دیگر لمس شود. برای همین بهتر است در مواجهه با کودکان هندی به قصد نوازش اصلا به سرشان دست نزنید

هندوها معتقدند كه گاو ماده را نباید كشت و گوشت این حیوان مفید و مقدس را نباید خورد، این یكى از دلایلى است كه آنان از گوشت حیواناتى چون بز، گاو نر و گوسفند استفاده مى‌كنند. البته مصرف گوشت در بین هندی‌ها چندان پسندیده نیست، حتى امروزه هم مى‌توان هندو‌هایى را دید كه در طول زندگى‌شان هرگز گوشت مصرف نكردند.

سنجاق روی بینی زنان هندی كه یك نگین براق است، مظهر اخلاص و نشان ازدواج و تأهل زنان هندی است. اگرچه با گذشت زمان این زینت مورد استفاده دخترها هم قرار گرفته است.

درست كردن حلقه‌های گل در هند بسیار مرسوم است. در هنگام نشان دادن ادب و احترام بیشتر دسته‌گل‌هایی از یاس سفید با گل‌های جعفری یا همیشه بهار (نارنجی رنگ) تهیه می‌كنند. و به شكل ریسمانی به هم می‌بافند و ته آن را گره می‌زنند و آن را در مراسم مختلف بر گردن كسی كه می‌خواهند به او احترام بگذارند می‌اندازند.

کلمه Namaskar یادآور متداول‌ترین و مشهورترین نوع سلام و علیك در هند است كه در هنگام خوش‌آمد گویی و یا خداحافظی به كار می‌رود. دراین شیوه سلام كردن، كف دو دست را به هم می‌چسبانند و در زیر صورت به سمت بالا نگه می‌دارند و كمی‌خم می‌شوند و سپس به شخصی كه دیده‌اند به این روش سلام می‌كنند.

مردم هندوستان معتقدند كه چسباندن دو دست به یكدیگر نشانه همفكری و همرنگی با شخص مقابل است و از طرفی دست راست را مظهر روح و طبیعت معنوی انسانی و دست چپ را نشانگر جهان مادی و جسم انسانی می‌دانند و با این حركت می‌خواهند یكی بودن جسم و جان خود را به شخص مقابل بدهند.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از:جام جم، سیمرغ

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین