سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تحقیقاتی که به تازگی روی نحوه استفاده نوجوانان از شبکه‌ های اجتماعی انجام شده نشان می ‌دهد که فیس بوک نه تنها در سراشیبی لغزش قرار گرفته، بلکه اساسا مرده و دفن شده و در حال جایگزین ‌شدن با شبکه‌ های اجتماعی ساده‌ تری نظیر توییتر و اسنپ ‌چت است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : آزاده مرنی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخ مصرف فیس بوک تمام می شود!


تحقیقاتی که به تازگی روی نحوه استفاده نوجوانان از شبکه‌ های اجتماعی انجام شده نشان می ‌دهد که فیس بوک نه تنها در سراشیبی لغزش قرار گرفته، بلکه اساسا مرده و دفن شده و در حال جایگزین ‌شدن با شبکه‌ های اجتماعی ساده‌ تری نظیر توییتر و اسنپ ‌چت است.

فیس بوک

"فیس ‌بوک " بانک اطلاعاتی از نام و احوال و سابقه ‌ی افراد است كه كاربران به شكل داوطلب این داده ‌ها را تكمیل می كنند و به دست خود در اختیار سرویس ‌های اطلاعاتی و امنیتی و در راس آنها سرویس امنیتی آمریكا یعنی "سیا " قرار می ‌دهند. جولین آسانژ، بنیان‌ گذار "ویكی ‌لیكس " در گفت ‌وگویی با نشریه‌ "راشیا تودی "، شبكه‌ اجتماعی "فیس ‌بوک" را "مخوف‌ ترین شبكه‌ ی جاسوسی كه تا به‌ حال ساخته شده است " نامید. در واقع آمریكا هر زمان بخواهد می ‌تواند فشار سیاسی و حقوقی لازم را به فیس ‌بوک وارد كند تا این داده‌ ها در اختیارش قرار گیرد.

آنچه حائز اهمیت است، افشاگری های می باشد که به شدت پشت پرده ی این شبکه جاسوسی را برملا کرده و باعث سقوط آمار طرفداران آن در یک سال اخیر گشته است. تحقیقاتی که به تازگی روی نحوه استفاده نوجوانان از شبکه‌ های اجتماعی انجام شده نشان می ‌دهد که فیس بوک نه تنها در سراشیبی لغزش قرار گرفته، بلکه اساسا مرده و دفن شده و در حال جایگزین ‌شدن با شبکه‌ های اجتماعی ساده‌ تری نظیر توییتر و اسنپ ‌چت است. به گزارش پایگاه ایج، این تحقیقات نشان می‌ دهد جوانان اکنون این شبکه ی اجتماعی را چندان خوشایند نمی ‌دانند و صرفا برای حفظ روابط قدیمی پروفایل خود را فعال نگه داشته ‌اند.

دانیل میلر، استاد رشته انسان شناسی در دانشگاه لندن که در تحقیقات اتحادیه اروپا فعالیت دارد، اخیرا در مقاله‌ ای نوشت: جوانان عمدتا حتی از اینکه با این شبکه مرتبط هستند آزرده خاطر هستند. وی افزود: امسال احتمالا سال افول فراگیرترین شبکه اجتماعی خواهد بود. افراد جوان در حال فاصله گرفتن از فیس بوک و عضویت در شبکه‌ های اجتماعی دیگر هستند.

این تحقیقات دریافته که جوانان در حال روی‌ آوردن به سرویس‌های ساده‌ تری نظیر توییتر، اینستاگرام، استپ چت و واتس اپ هستند

در این راستا مطالعات موسسه تحقیقاتی گلوبال سوشیال مدیا نیز روی افراد 16 تا 18 ساله در هشت کشور به مدت 15 ماه نشان داده که استفاده از فیس بوک شدیدا رو به کاهش است. این تحقیقات دریافته که جوانان در حال روی‌ آوردن به سرویس‌های ساده‌ تری نظیر توییتر، اینستاگرام، استپ چت و واتس اپ هستند.

واتس آپ

میلر در عین حال اذعان کرد که این سرویس‌ها به لحاظ کارایی در حد فیس بوک نیستند. وی افزود: بیشتر دانش ‌آموزان در تحقیقات ما اذعان کردند که فیس بوک از بسیاری جهات و به لحاظ فنی بهتر از توییتر و اینستاگرام است. نسبت به آنها یکپارچه تر، برای ایجاد آلبوم عکس، سازماندهی مراسم و نظارت روی روابط افراد کارآمدتر است اما همیشه کارآمد ‌بودن دلیل بر بهتر بودن و جذب افراد جوان نیست.

نرم ‌افزار واتس اپ در زمینه ‌ی ارسال پیام از فیس بوک پیشی گرفته و اسنپ چت در ماه‌ های اخیر محبوبیت بالایی بدست آورده است زیرا این امکان را دارد که تصاویر برای حفظ حریم خصوصی افراد مدتی کمی پس از دریافت در گوشی دریافت کننده، به ‌طور خودکار حذف می ‌شوند. استپ چت مدعی است روزانه 350 میلیون عکس از طریق این شبکه ارسال می‌ شود و اخیرا پیشنهاد سه میلیارد و 200 میلیون دلاری فیس بوک مبنی بر خرید را رد کرد.

اوان اسپیگل یکی از بنیانگذاران اسنپ چت که به رغم سرمایه‌ 3.4 میلیارد دلاری همچنان در خانه پدری خود زندگی می ‌کند، ماه گذشته گفت: حذف‌ شدن تصاویر از پایه‌ های این شبکه است. تحقیقات نشان می‌ دهد فیس بوک که سال آینده یک دهه از عمر آن می‌ گذرد، اکنون توسط جوانان به عنوان راهی برای در تماس بودن با اعضای خانواده تبدیل شده و نسبت به روزهای اولیه که یک شبکه اجتماعی متمرکز روی دانشجویان بود، تغییر کرده است.

به هر حال با توجه به اینکه چنین شبکه های اجتماعی در سال های اخیر بخش جدا ناشدنی فرهنگ زندگی آنلاین شده، در وهله اول مسئولان و در گام بعدی مردم باید مردم هوشیارانه در مقابل اینگونه فریبکاری و جعل از هویت افراد ایستاده و نگذارند که آلودگی فضای مجازی به کلاه برداری، شیوع پیدا کند

به هر حال با توجه به اینکه چنین شبکه های اجتماعی در سال های اخیر بخش جدا ناشدنی فرهنگ زندگی آنلاین شده، در وهله اول مسئولان و در گام بعدی مردم باید مردم هوشیارانه در مقابل اینگونه فریبکاری و جعل از هویت افراد ایستاده و نگذارند که آلودگی فضای مجازی به کلاه برداری، شیوع پیدا کند.

فرآوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: ایتنا / فردا / ویکیپدیا

مطالب مرتبط:

پرونده فیس بوک

وی چتانه! – پرونده وی چت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین