سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت سپاه حضرت محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ در دیدار شورای عالی قرآن از خانواده شهید محسن شعبانلو که عصر روز 7 دی‌ماه صورت گرفت، به تشریح چگونگی برگزاری اولین همایش شهدای قرآنی پرداخت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین اسوه سبک زندگی


رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت سپاه حضرت محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ در دیدار شورای عالی قرآن از خانواده شهید محسن شعبانلو که عصر روز 7 دی‌ماه صورت گرفت، به تشریح چگونگی برگزاری اولین همایش شهدای قرآنی پرداخت.

بهترین اسوه سبک زندگی

وی در ابتدای سخنان خود با تأکید بر مقام شامخ شهدای قرآنی، بیان کرد: امروز ما به نیابت از کل جامعه قرآنی متشکل از قاریان، حافظان و فعالان قرآنی به خدمت خانواده شهید محسن شعبانلو رسیده‌ایم تا بگوییم که نظام اسلامی و ملت غیور ایران، همیشه به یاد شهدا و ایثارگران و رهرو راه آن عزیزان هستند.

قربانی با بیان اینکه اولین یادواره شهدای قرآنی روز 25 دی‌ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد، افزود: ما تا ابد مدیون شهدا هستیم و هر چه داریم از قِبل این بزرگواران است، اما متأسفانه جامعه قرآنی خیلی دیر به فکر شهدای قرآنی افتاده است؛ چرا که شهدای قرآنی از جایگاه ویژه‌ای در نظام اسلامی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: برگزاری این یادواره و حضور در خانه شهدای قرآنی بیشتر به نفع خود ماست؛ چرا که از فیوضات و الطاف شهدا نسبت به خود برخوردار می‌شویم، پس باید با تمامی توان در این راه قدم برداریم تا بتوانیم گوشه‌ای از دین خود به این شهدای را ادا کنیم.

رئیس سازمان قرآن و عترت سپاه حضرت محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ با تأکید بر اینکه همه باید از ادامه‌دهندگان راه شهدای قرآنی باشیم، تصریح کرد: راه شهدای قرآنی، غیر از راه قرآن و ائمه اطهار (ع) نیست و ما باید سعی کنیم که ادامه دهنده راه این بزرگواران باشیم.

وی افزود: شهدای قرآنی با تأسی از مقتدای خود، امام حسین (ع) پای در این راه گذاشتند و توانستند به قرب الهی برسند. شهدای قرآنی بهترین اسوه برای جامعه قرآنی کشورمان و بهترین الگوی عملی برای ترسیم سبک زندگی اسلامی هستند.

قربانی با تأکید بر اینکه شهدای قرآنی برای دستیابی به سعادت حقیقی، به جامعه قرآنی تلنگر زدند، اظهار کرد: تاکنون نزدیک به 190 شهید قرآنی از شهر تهران شناسایی شده است. به همین منظور اولین یادواره شهدای قرآنی به همت تمامی دستگاه‌های قرآنی کشور برگزار می‌شود.

شهدای قرآنی بهترین اسوه برای جامعه قرآنی کشورمان و بهترین الگوی عملی برای ترسیم سبک زندگی اسلامی هستند

اولین شهید قرآنی

شهید احمد انصاری، اولین شهید جامعه قرآنی در جمهوری اسلامی ایران نام گرفته است.

با پیروزی ملت مسلمان ایران در به ثمر نشاندن انقلاب اسلامی، ابرقدرت‌های استکباری که تلاششان برای سرکوب مردم مبارز ایران نتیجه نداد به مزدوران و سرسپردگان داخلی روی آوردند؛ و در این مسیر، در جای جای کشور عزیزمان قائله‌های براندازی را ایجاد کردند.

یکی از این توطئه‌ها، ارسال سلاح و تجهیزات جنگی برای منافقین خودباخته در غرب کشور و در سرزمین عزیز کردستان بود، لذا با مقدمه چینی و ایجاد جنگ روانی مسئله کردستان را به وجود آوردند تا از این راه با کمک صهیونیست و جهانخواران، کشور عزیزمان را به سوی جنگ داخلی و در نهایت تجزیه سوق دهند.

شهید احمد انصاری که با روحیه قرآنی و انقلابی تاب این خیانت‌ها را نداشت در تاریخ هشتم مرداد ماه، برابر با پنجم ماه مبارک رمضان، به صورت داوطلبانه، در قالب نیروهای مردمی، به مریوان اعزام و به صفوف مردم مسلمان کردستان پیوست و با دیدن آموزشی کوتاه مدت، به همراه پیش‌مرگان کرد مسلمان برای دفاع از مردم کردستان و مقابله با منافقین مزدور به پاوه عزیمت کرد.

در این مقابله نابرابر، برادران مدافع انقلاب ما که تعدادشان در این شهر، بیش از 180 نفر و سلاح آنان چیزی جز «ژث» نبود. با مهماتی مختصر در مقابل دو تا سه هزار نفر مهاجم مزدور که به انواع سلاح‌های سبک و سنگین اهدایی اربابان صهیونیستشان مجهز بودند؛ قهرمانانه ایستادگی کردند و در حالی که شهر پاوه در معرض سقوط قرار داشت 35 نفر مدافع شجاع به همراه شهید انصاری مسئولیت دفاع از بیمارستان و حمایت از بیماران را به عهده می‌گیرد.

مزدوران مهاجم وحشیگری را به اوج رسانده و در شب بیست و ششم مرداد ماه بیمارستان را محاصره و به تیراندازی می‌پردازند، لاکن با دفاع مردانه محافظان بیمارستان مواجه و تعدادی از آنان به هلاکت می‌رسند و مدت کوتاهی را عقب نشینی می‌کنند.

شهید، در این فرصت اندک که مصادف با شب 23 ماه مبارک رمضان و شب احیاء و قدر بوده برنامه احیاء ترتیب داده و در اوج ناامیدی به تقویت روحی همرزمان خود می‌پردازد، به طوری که به گواهی چند تن از بازماندگان، در این امر موفقیت موثری به دست می‌آورد.

احمد هم که در این دفاع جانانه با قرائت قرآن شریف، عصبانیت مزدوران را به اوج رسانده بود با تنی مجروح و شکنجه دیده، در اسارت آنان با بی رحمی هرچه تمام‌تر اسماعیل وار قربانی اسلام و قرآن شده و در مقابل هلهله یزیدیان، ذبح می‌شود

صبح روز 23 رمضان مصادف با روز جمعه فرا می‌رسد، روزی که از طرف امام خمینی به عنوان روز قدس و روز همبستگی جهانی با ملت مظلوم فلسطین علیه صهیونیست‌های غاصب قدس شریف اعلام می‌شود؛ احمد عزیز به عادت همیشه به تلاوت قرآن می‌پردازد که جنگ آغاز می‌شود و مهاجمین با تعداد بیشتر و تجهیزات سنگین تر به بیمارستان حمله می‌کنند؛ محافظین بیمارستان به آتش آنان پاسخ می‌دهند؛ ساعت حدود 11 صبح است که بیمارستان از چهار طرف در محاصره قرار می‌گیرد و حلقه محاصره تنگتر می‌شود، در اوج این نبرد نابرابر مهمات اندک برادران ما به پایان می‌رسد، دفاع جانانه آنان در هم می‌شکند و 26 تن از این رادمردان با شهادت سرخشان، خون خود را نثار راه خدا و دفاع از انقلاب مردمشان می‌کنند. احمد هم که در این دفاع جانانه با قرائت قرآن شریف، عصبانیت مزدوران را به اوج رسانده بود با تنی مجروح و شکنجه دیده، در اسارت آنان با بی رحمی هرچه تمام‌تر اسماعیل وار قربانی اسلام و قرآن شده و در مقابل هلهله یزیدیان، ذبح می‌شود.

بدینسان قاری بزرگ قرآن کشور، عاشقانه و سرافرازانه در 26 مرداد ماه برابر با 23 ماه مبارک رمضان، در راه دفاع از کشور و آرمان‌های اسلامی مردم بزرگ ایران که راهی جز راه قرآن و عترت پاک رسول اعظم نبود شهادت را در آغوش می‌گیرد و با عنوان اولین قاری قرآن شهیدظ¬ به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین ع می‌پیوندد.

در نهایت با دفاع جانانه گروه اندک باقی مانده در شهر پاوه و طولانی نمودن ایستادگی این عزیزان، به فرمان رهبر کبیر انقلاب ایران، نیروهای مردمی به همراهی شهید چمران به پاوه می‌رسند و محاصره مدافعان قهرمان شهر را درهم می‌شکنند و مزدوران سرسپرده را تارو مار می‌کنند و توطئه بزرگی در کشور عزیزمان ایران، با مجاهدت احمدها و چمران‌ها خنثی می‌شود و راه استقلال و عظمت کشور و پیروزی‌های مردم ایران تداوم می‌یابد و اسلام و قرآن باز هم پیروز می‌شوند.

شهادت احمدظ¬ در جامعه، زندگی‌اش و در میان سایر جوانان و دوستان قرآنی، موجی از خشم و غیرت ایجاد کرده و هزاران احمد دیگر را برای ادامه راه سرخ او راهی جبهه‌های حق علیه باطل می‌کند تا در دفاع از اسلام راه او و سایر شهیدان را ادامه دهند.

فرآوری : سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: خبرگزاری ایکنا،وبلاگ شهید احمد انصاری اولین قاری شهید ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین