سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نگاهی به روند ساخت و ساز مسکن بر مبنای آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد طی سالهای 69 تا 91 بالغ بر 8.3 میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری کشور احداث شده است که از این میزان بالغ بر 60 درصد در سالهای فعالیت دولت محمود احمدی نزاد یعنی در ف
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرنوشت مسکن احمدی‌نژادی


نگاهی به روند ساخت و ساز مسکن بر مبنای آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد طی سالهای 69 تا 91 بالغ بر 8.3 میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری کشور احداث شده است که از این میزان بالغ بر 60 درصد در سالهای فعالیت دولت محمود احمدی نزاد یعنی در فاصله سالهای 84 تا 91 احداث شده که رقمی نزدیک به 5 میلیون واحد مسکونی را شامل می شود.

این آمارها گویای این نکته هستند که تعداد واحدهای مسکونی احداث شده در طی سالهای فعالیت دولتهای هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نزاد به ترتیب 167 هزار، 266 هزار و 624 هزار واحد بوده اند، یعنی محمود احمدی نژاد توانسته است در دوره فعالیت خود عرضه مسکن را در مقایسه با دولتهای قبل از خود بین 2 تا 3.7 برابر افزایش دهد.

مسکن مهر

اما این رشد ساخت و سازها در کشور متاسفانه به دلیل انکه با رشد شدید قیمت ها مواجه شد نه تنها نتوانسته است به حل مشکل مسکن اقشار میانی و فرو دست جامعه کمکی بکند، بلکه مشکلات این افراد را چند برابر کرده، زمانی که محمود احمدی نژاد فعالیت خود را آغاز کرد خرید خانه در شهرها برای اقشار کم درآمد یک آرزو بود، در پایان دوره فعالیت دولت وی اجاره مسکن در شهرها برای جوانان به آرزو بدل شد.

روند رشد قیمت مسکن نشان میدهد که متوسط قیمت هر واحد مسکونی در پایتخت کشور طی دوره فعالیت دولت هاشمی رفسنجانی معادل 234 درصد رشد کرد، در دوران محمد حاتمی معادل 274 درصد رشد داشته و در دوران محمود احمدی نژاد 500 درصد رشد پیدا کرده است.

البته دلایل بسیاری برای افزایش قیمت مسکن در دوره فعالیت محمود احمدی نژاد بیان شده است از جمله هجوم نقدینگی سرگردان به این بازار بدون ریسک و البته رکود دیکگر فعالیت های اقتصاد که دلالی و سفته بازی را در این بازار دامن زده است و البته طرح موضوع تغییر ترکیب تقاضا ، اما باید دانست پدیده های اقتصادی چند بعدی هستند و نگاه تک بعدی به آنها می تواند نتایج تاسف باری به دنبال داشته باشد، مانند آنچه که در دوره فعالیت محمود احمدی نژاد اتفاق افتاد و توجه تک بعدی به عرضه مشکل مسکن را تشدید کرد.

دلایل بسیاری برای افزایش قیمت مسکن در دوره فعالیت محمود احمدی نژاد بیان شده است از جمله هجوم نقدینگی سرگردان به این بازار بدون ریسک و البته رکود دیکگر فعالیت های اقتصاد که دلالی و سفته بازی را در این بازار دامن زده است و البته طرح موضوع تغییر ترکیب تقاضا ، اما باید دانست پدیده های اقتصادی چند بعدی هستند و نگاه تک بعدی به آنها می تواند نتایج تاسف باری به دنبال داشته باشد

مسکن 10 درصد ارزان می‌شود

حال بخوانید از آینده بازار مسکن. رییس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران پیش‌بینی کرده نرخ مسکن در آینده نه تنها گران نخواهد شد بلکه موج ارزانی‌ها در راه است. وی گفت: برخلاف ناپایداری بازار مسکن در نیمه اول سال، این بازار به حالت پایدار رسیده و موج سوم کاهش قیمت مسکن در راه است. حسام عقبایی با اشاره به کاهش قیمت مسکن و سرعت تغییر شرایط بازار و نوسان قیمت مسکن اظهار کرد: وضعیت بازارملک بعداز ناپایداری نیمه‌اول امسال، هم‌اکنون پایدار شده است و متعاملان مسکن می‌توانند در این فصل، خانه بخرند.

وی با بیان اینکه زمستان گذشته رکورد بیشترین معامله و بیشترین افزایش قیمت زده شد، افزود: زمستان امسال برخلاف زمستان گذشته بود و انتظار می‌رود سطح قیمت‌مسکن به کمترین حد طی یکسال اخیر برسد علاوه بر اینکه التهاب موجود در بازار مسکن در سال گذشته، امسال این التهاب وجود ندارد.

رییس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران در پیش‌بینی خود از وضعیت بازار مسکن، زمستان را سومین موج کاهشی قیمت بازار عنوان کرد و گفت: فصل جاری با کاهش 10 درصدی قیمت مسکن به عنوان سومین موج کاهشی در طول سال جاری دیده می‌شود.

به گفته وی تجربه جهش قیمت مسکن در زمستان سال گذشته به همراه ذهنیتی که اغلب متعاملان و فعالان بازار مسکن در مورد افزایش قیمت‌ها در ماه‌های منتهی به پایان سال یا به اصطلاح عامیانه " شب عید" دارند، برای زمستان امسال در بازار مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

مسکن احمدی نژاد

نگاهی به روند ساخت و ساز مسکن در شهرهای کشور طی سالهای 1369 تا 1391

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه بازار مسکن امسال تا پایان سال بازاری آرام برای خریداران است، گفت: افرادی که با هدف تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی فعلی خود قصد خرید دارند در این فصل می‌توانند بدون دغدغه و در شرایطی که قیمت‌ها تا پایان سال تغییر محسوسی نخواهد داشت، خرید کنند.

عقبایی تصریح کرد: هر چند احتمال می‌رود بازار مسکن در یک مرحله دیگر تا پایان سال با کاهش حداکثر 10 درصدی مواجه شود اما متقاضیان خرید در این بازار آرام اطمینان داشته باشند که این تغییرات تا پایان سال در حدی نخواهد بود که کسی از انجام معامله ضرر کند یا از سود محسوسی برخوردار شود.

 هر چند احتمال می‌رود بازار مسکن در یک مرحله دیگر تا پایان سال با کاهش حداکثر 10 درصدی مواجه شود اما متقاضیان خرید در این بازار آرام اطمینان داشته باشند که این تغییرات تا پایان سال در حدی نخواهد بود که کسی از انجام معامله ضرر کند یا از سود محسوسی برخوردار شود

وی با اشاره به وقفه چند هفته‌ای ایجاد شده در بازار معاملات مسکن به‌رغم کاهش قیمت‌ها گفت: برخی رویکردها و رویدادهای اقتصادی در فضای داخلی کشور ناشی از مذاکرات سیاست خارجی و کاهش قیمت طلا و ارز باعث شد رونق معاملات مسکن چند هفته‌ای با وقفه مواجه شود چرا که مردم منتظر ارزانی بیشتر هستند. با این وجود متقاضیان خرید در بازار مسکن باید به این نکته توجه داشته باشند که هر چند این‌گونه تحولات بر فضای روانی بازار مسکن اثرگذار است اما شدت این اثر گذاری با توجه به تخلیه کامل جباب قیمت مسکن نمی‌تواند چندان قابل توجه و ماندگار باشد.

وی با تاکید بر ضرورت خروج اقتصاد کشور از حالت تورمی به‌منظور بهبود شرایط قیمت‌ها خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید یا تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی محسوب می‌شود چرا که در حال حاضر بازار مسکن از رکود تورمی خارج و به قیمت واقعی نزدیک شده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با پیش‌بینی ثبات قیمت مسکن تا پایان بهار 93 گفت: انتظار می‌رود حجم معاملات خرید و فروش مسکن از نیمه دی ماه تا پایان بهمن 92 به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا و خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین