سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به مجرد شنیدن خبر رحلت آن بزرگوار، زن و مرد، كوچك و بزرگ همگی در تشییع جناره شركت نمودند، به طوری كه بر اثر كثرت جمعیت در میان بقیع اگر سوزن به روی زمین می‏ افتاد بر زمین نمی ‏رسید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهناز وکیلی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیکر آسمان‌نشینی بر شانه‌های فرش‌نشینان

امام مجتبی

در روز بیست و هشتم ماه صفر سال پنجاهم هجرت شیون ماتم ابتدا از خاندان نبوت و بعد از در و دیوار شهر مدینه برخاست. حضرت حسن بن علی علیهماالسلام سبط مطهر رسول اكرم صلی الله علیه و آله در این دنیا چهل و هفت سال و پنج ماه و سیزده روز زندگی كرده بود. وی این چهل و هفت سال و نیم را با صبر و حلم و متانت و مناعت بسر برده بود.


جهم بن ابی جهم می ‏گوید: چون امام حسن مجتبی علیه ‏السلام رحلت نمود، قبیله‏ بنی ‏هاشم همگی بسیج گردیدند و به تمام شهرها و روستاهای اطراف مدینه كه در آن‏ها، انصار زندگی می‏ كردند و رفتند و خبر شهادت آن حضرت را با حزن و اندوه اعلان داشتند، به مجرد شنیدن خبر رحلت آن بزرگوار، زن و مرد، كوچك و  بزرگ همگی در تشییع جناره شركت نمودند، به طوری كه بر اثر كثرت جمعیت در میان بقیع اگر سوزن به روی زمین می‏ افتاد بر زمین نمی ‏رسید.

 

چهره کریه نفاق و فتنه آشکار می‌شود

در نیمروز بیست و هشتم صفر پیكر مقدس امام مجتبی علیه ‏السلام را به غسلگاه بردند و به هنگام عصر جنازه اش برای تجهیز آماده شده بود. امام مجتبی علیه السلام وصیت كرده بود كه نعش مرا ابتدا به روضه رسول الله نزدیك سازید تا عهدم را با تربت جدم تجدید كنم.

و براساس همین وصیت دیده شده كه پیکر مطهر امام به سمت آرامگاه رسول الله صلی الله علیه و آله می رود.

فرماندار مدینه، مروان بن حكم به همراه آشوبگران جلو آمدند و فریاد برآوردند: شما می‏خواهید حسن بن علی را در كنار پیامبر دفن كنید؟ آیا سزاوار است عثمان در دورترین نقطه مدینه در قبرستان دفن شود و حسن بن علی در جوار

رسول الله؟ هرگز نمی ‏شود، من شمشیر به دست می ‏گیرم و حمله می‏ كنم و ممانعت خواهم نمود.

امام حسین علیه ‏السلام رو به مروان كرد و فرمود: اگر برادرم وصیت كرده بود كه در كنار جدش پیامبر صلی الله علیه و آله دفن شود، می ‏فهمیدی تو كوچك‏تر از آنی كه بتوانی ما را برگردانی و جلو دفن جنازه‏ او را در میان حرم پیامبر صلی الله علیه و آله بگیری.

رفته رفته دستها به سمت قبضه های شمشیر نزدیك می شد و خونها در شقیقه ها به موج می افتاد.

ناگهان عایشه را دیدند كه بر قاطر زین كرده‏ مروان بن حكم سوار است و با سرعت پیش می تازد.

عایشه از راه رسید و بی درنگ فریاد كشید:

نحوا ابنكم عن بیتی فانه لا یدفن فیه شیی و لا یهتك علی رسول الله حجابه.

پسرتان را كنار ببرید در خانه‏ی من جنازه‏ی دفن نخواهد شد. من نمی گذارم به حرمت رسول الله تعدی شود.

عده ‏ای از امویان و آشوبگران به دنبال بهانه بودند و می ‏خواستند فتنه ‏ای به پا كنند كه امام حسین علیه ‏السلام با بردباری جنازه‏ برادرش را به سوی بقیع برگرداند و بنی‏ هاشم را آرام نمود و در جوار جده ‏اش فاطمه بنت اسد در بقیع دفن نمود و به همان وضعی كه امام مجتبی علیه ‏السلام وصیت نموده بود از خون‏ریزی و فتنه جلوگیری كرد

ابن‏عباس خطاب به عایشه (در حالی كه چهل سواره در اطرافش بودند) گفت:

«واسواتاه جملت و بغلت و لو عشت لفیلت ، تریدین ان تطفیی نور الله و تقاتلی اولیاء الله ارجعی فقد كفیت الذی تخافین و بلغت ما تحبین و الله منتصر لاهل البیت و لو بعد حین؛

چه بیچارگی و بدبختی! آن روز سوار بر شتر گشتی (اشاره به جنگ جمل) و امروز بر استر سواری، و اگر زنده بمانی برای مبارزه با نور خدا بر فیل نیز سوار خواهی گشت.  تو می‏خواهی نور خدا را خاموش كنی و با اولیای خدا بجنگی. برگرد، آنچه دیگران می‏خواستند انجام دادی و ماموریت خویش را به پایان رساندی، خداوند اهل بیت علیهم ‏السلام را یاری خواهد كرد، گر چه زمانی بگذرد...»

در قسمت‏هایی از زیارات جامعه، خطاب به امامان معصوم علیهم ‏السلام ماجرای شهادت آن بزرگوار را از زبان امام باقر علیه ‏السلام چنین نقل می‏كند:

«یا موالی... انتم بین صریع فی المحراب قد فلق السیف هامته و شهید فوق الجنازه قد شكت بالسهام اكفانه اكفانه بالسهام... ؛

امام مجتبی

ای سروران من...! شما كسانی هستید كه بعضی جسدتان در میان محراب عبادت در حالی كه فرقتان شكافته بود، به شهادت رسیدید و بعضی از شما شهیدی هستید كه دشمنان اسلام بر جنازه‏ شما تیراندازی كردند، به طوری كه كفنتان سوراخ سوراخ گردید... »

در روایت فوق، ابتدا اشاره به نحوه‏ شهادت امام علی بن ابی ‏طالب علیه ‏السلام شده است و سپس ماجرای تیرباران شدن جنازه‏ امام مجتبی علیه ‏السلام را بیان می ‏كند و در ادامه‏ آن، ماجرای شهادت امام حسین علیه ‏السلام و دیگر ائمه را بیان می‏ دارد.

ابن‏شهر آشوب می گوید: به هنگام بردن جنازه‏ امام مجتبی علیه‏ السلام به سوی بقیع غرقد، افراد شرور و پست به پشتیبانی امویان به جنازه‏ آن بزرگوار تیراندازی كردند ، به طوری كه هنگام دفن هفتاد تیر از بدن آن حضرت جدا نمودند.

عده ‏ای از امویان و آشوبگران به دنبال بهانه بودند و می ‏خواستند فتنه ‏ای به پا كنند كه امام حسین علیه ‏السلام با بردباری جنازه‏ برادرش را به سوی بقیع برگرداند و بنی‏ هاشم را آرام نمود و در جوار جده ‏اش فاطمه بنت اسد در بقیع دفن نمود و به همان وضعی كه امام مجتبی علیه ‏السلام وصیت نموده بود از خون‏ریزی و فتنه جلوگیری كرد.

به مجرد شنیدن خبر رحلت آن بزرگوار، زن و مرد، كوچك و بزرگ همگی در تشییع جناره شركت نمودند، به طوری كه بر اثر كثرت جمعیت در میان بقیع اگر سوزن به روی زمین می‏ افتاد بر زمین نمی ‏رسید

اولین خاك ذلت و خواری

شهادت امام مجتبی علیه ‏السلام كاری كرد كه عمرو بن نعجه گفت: رحلت حسن بن علی اولین خاك ذلت و خواری بود كه بر سر عرب پاشید و سیاه ‏بختش گردانید.

امام باقر علیه ‏السلام نسبت به انعكاس شهادت آن بزرگوار فرمود:

مكث الناس یبكون علی الحسن بن علی و عطلت الاسواق ؛ به هنگام شهادت امام مجتبی علیه‏السلام مردم گریه و زاری داشتند، حزن آنان را فراگرفت و عزاداری نمودند و بازارها را تعطیل كردند.

سعد بن بكر گفت: در روز رحلت حسن بن علی علیهماالسلام ابوهریره جلو در مسجد النبی صلی الله علیه و آله ایستاده بود، گریه می‏كرد و با صدای بلند می‏ گفت: و ای مردم! امروز محبوب‏ترین كس به رسول خدا صلی الله علیه و آله از دنیا رفته است، بر او گریه كنید.

ابن ‏ابی‏ نجیح می‏گوید: در مكه‏ معظمه و مدینه‏ منوره یك هفته عزای عمومی بود و همه‏ مردم اعم از زنان، مردان و فرزندان خردسال، در فقدان آن حضرت اشک می ‏ریختند.

عبیده بنت نایل از عایشه بنت سعد نقل می ‏كند: زنان بنی‏هاشم به مدت یك سال برای حسن بن علی عزاداری كردند.

شهادت مظلومانه‏ سبط اكبر رسول خدا صلی الله علیه و آله پرده‏ی نفاق را از چهره‏ی كریه معاویه كنار زد؛ پرده نفاقی كه ذوالفقار امیرمومنان علیه ‏السلام در صحرای صفین قادر بر دریدن آن نگردید.

 ابوالفضل صالح صدر            

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منابع:

معصومین چهارده‌گانه علیهم ‌السلام، جواد فاضل‌.

حقایق‌ پنهان‌: پژوهشی‌ در زندگانی‌ سیاسی‌ امام‌ حسن‌ مجتبی‌ علیه ‌السلام‌، احمد زمانی .

 

مطالب مرتبط:

چرا از مرگ می‌ترسیم؟

سوگندی که باعث مرگ شد؟

دلایل شهادت امام حسن(علیه‌السلام)

تیرباران تابوت امام حسن(علیه‌السلام)

انتظارات امام حسن(علیه السلام) از شیعیان

آخرین فرمایش امام حسن(علیه اسللام)

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین