سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گاهی برخی از ما رفتارهایی انجام می دهیم که همسرمان را دلسرد و ناامید می کنیم. رفتارهایی که وقتی نسبت به آنها شناخت پیدا می کنیم تازه می فهمیم چه رفتارهای نامطلوبی بوده اند و چقدر باعث ناراحتی و تکدر خاطر شریک زندگی مان شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا همسرتان دلسرد شده است؟


گاهی برخی از ما رفتارهایی انجام می دهیم که همسرمان را دلسرد و ناامید می کنیم. رفتارهایی که وقتی نسبت به آنها شناخت پیدا می کنیم تازه می فهمیم چه رفتارهای نامطلوبی بوده اند و چقدر باعث ناراحتی و تکدر خاطر  شریک زندگی مان شده است.

دلسرد شدن همسران

چهار رفتار اشتباهی که باعث دلسردی همسرتان از زندگی می شود را بشناسید:

 

سلطه‌گیری زیرکانه

به نظر من اگر اینگونه رفتار کنی موفق تر هستی! به نظر من با مادرت این گونه حرف بزنی بهتر است، به نظر من چنین کنی نتیجه بهتری عایدت می شود، به نظر من ، به نظر من، به نظر من و...

چنان به خودتان اعتماد دارید که گمان می کنید روش شما، بهترین روش است. احساس می کنید  تنها راه رسیدن به هدف و کسب موفقیت همانی است که شما می پندارید و تصور می کنید. به همین خاطر برای درست انجام شدن کارها آستین بالا می زنید و  متصدی در همه امور زندگی مشترک تان می شوید. همه چیز باید از زیر نظر شما  بگذرد و گرنه مورد تائید نیست. تصدی کوچکترین تا بزرگترین کارها و تصمیمات برعهده شماست... چنان در رفتار نظارت گرانه خود غرق می شوید که پیشرفت همسرتان را یا نادیده می گیرید و یا آن که حداقل قلمداد می کنید حتی گاها مغرور به خود می شوید و به طور غیر مستقیم موفقیت شخصی همسرتان را نیز به پیشنهادات و تلاش های ممتاز خود نسبت می دهید. در این حالت، علیرغم حسن نیت تان، شما متهم همیشه در ردیف اول هستید، گناهکار محسوب می شوید چون عملا زیرکانه سلطه گری می کنید. سلطه گری شما به نوعی با پنبه سر بریدن است و دیر یا زود صدای قربانیانتان را در می آورد. سلطه گری زیرکانه شما حاصلی ندارد جز آن که همسرتان را دلسرد می کند و در او احساس طرد شدن ایجاد می کند.

 

ترساندن

اگر خریدهای آخر هفته را اینگونه انجام دهد خوب می شود، اگر مثل همسر فلان دوستم ترفیع شغلی بگیرد، اگر این مدلی بتواند کارها را انجام دهد عالی می شود، گمان نمی کنم بتواند آن کار را انجام دهد، اگر بتواند، بتواند، بتواند و....

بسیار متوقع هستید و خواسته های بجا و نابجای بیشماری از همسرتان دارید انتظارتی که گویی هیچ وقت انتهایی برای آنها قابل تصور نیست. مدام می خواهید و می خواهید؛ خوب یا بد، مفید یاغیر مفید، بالاجبار یا آزادانه؛ فقط می خواهید... این خواستن های بسیار و انتظارت نامشخص و نامقبول، این حس را در همسرتان زنده می کند که هر مقدار هم برای خشنودی شما تلاش کند باز ناموفق است و هرگز نمی تواند به ملاک های ایده آل شما برسد و رضایت خاطر شما را جلب کند.

ترس عقب ماندن و نتوانستن ارمغان این رفتار شما به همسرتان است. حس نتوانستن همیشه برای همسرتان رعب آور و مشمئز کننده خواهد بود.حسی که نه تنها به احساس طرد شدن و دلسردی همسرتان دامن می زند بلکه ممکن است او را تا مرز افسردگی و یا احیانا انتهای مسیر زندگی مشترکتان یعنی طلاق پیش ببرد.

حساسیت های بسیار، میزان خطر پذیری رابطه را بالا می برد و سلامت زندگی مشترک را  در لبه تیغ قرار می دهد، چرا که هر لحظه ممکن است شما یا همسرتان، حرف های یکدیگر را  طوری دیگر بشنوید و یا برداشت ناصحیح داشته باشید

تصدیق نکردن

مدتی است مرا به حساب نمی آورد، دیگر چون سابق برای برای آماده و مهیا کردن ملزومات زندگی تلاش نمی کند، دیگر وظایف همسرانه اش را هم به خوبی انجام نمی دهد و... می گوید: می خواهد مثل من باشد تا بفهمم چه به روزش آورده ام. اما من هر چه فکر می کنم هیچ نکرده ام...

ندیدن موفقیت همسرتان و بی اهمیت جلوه دادن آن، ناسپاسی و قدردانی نکردن از زحمات او و از همه بدتر آن که محبت و یا پیشرفت همسرتان را جزیی از وظایف او  قلمداد کنید و ... صورت دیگری از دلسردی به حساب می آیند. سکوت و یا واکنش های نامتناسب باعث می شود همسرتان بازخورد لازم را برای ادامه تلاش هایش نگیرد و با گذر زمان مستاصل شود و منفعل بودن و یا بی توجهی را بر تکاپو و کوشش های هدفمند ترجیح داد و یا آن که شما را تا سرحد سر سوزنی هم در تصمیمات و فعالیت های مهم خود دخالت ندهد و ارزشی برایتان قائل نشود. این عمل متقابل او نیز، می تواند  در خود شما احساس طرد شدگی ایجاد کند و دلسردتان نماید.

 

حساسیت بیش از حد

دیشب دیدم که چه جوری از غذای زری جون تعریف می کردی! مگه دست پخت من چطوریه که هیچ وقت تعریف نمی کنی که هیچ، تشکر هم نمی کنی! از سلیقه خونه اش گرفته تا آداب میزبانی ش برات خوشایند بوده، من هم این کارها را شایدم بیشتر و بهتر انجام می دهم اما چه شده بود که تعارفات معمول زری جون خیلی به چشت اومده، برام تعجبه...

دلسرد شدن همسران

اگر تفکر غالب شما این است که "من برترین هستم" و یا  آن که پیرو این  پیش فرض غلط "من وقتی کسی می شوم که از دیگران بیشتر باشم" ، در زندگی تان پیش روید؛ بی تردید با کوچکترین احساس تهدید و خطر برای این برتری خیالی، دست به دفاع  خواهد برید و حتی گاها مجبور به حمله خواهید شد. مثلا اگر همسرتان از سلیقه انتخاب زن یا مرد دیگری تعریف کند، یا محبت و علاقه زن یا مرد دیگری را بستاید و.... شما اظهارات او را حمل بر تحقیر و انتقاد علیه خودتان قلمداد خواهید کرد و عصبانی و دلخور خواهید شد. این حساسیت های بیش از حد  بر رابطه مشارکتی زن و شوهر تاثیر می گذارد. حساسیت های بسیار، میزان خطر پذیری رابطه را بالا می برد و سلامت زندگی مشترک را  در لبه تیغ قرار می دهد، چرا که هر لحظه ممکن است شما یا همسرتان، حرف های یکدیگر را  طوری دیگر بشنوید و یا برداشت ناصحیح داشته باشید.

و بالاخره آن که رابطه یک رابطه محتاطانه و در عین حال مخاطره آمیز است که دلسردی و دوری از یکدیگر پیامد دیر یا زود آن خواهد بود.

 

نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

یک تغییر کوچولو در همسر

چقدر غُر می‌زنی عشق من

زیر یک سقف با همسر وسواسی

دو فنجان چای به بهانه پاییز

کمک به همسر در مواقع افسردگی

حقیقت‌هایی درباره‌ی شوهر شما

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین