سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به تازگی، آژانس خبری حمل و نقل هوایی، لوگوی هواپیمایی ملی ایران «هما» را به عنوان برترین لوگوی ایرلاین‌های دنیا معرفی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لوگوی ایرانی «هما» برترین لوگو در آسمان

لوگوی ایرانی «هما» برترین لوگو در آسمان


به تازگی، آژانس خبری حمل و نقل هوایی، لوگوی هواپیمایی ملی ایران «هما» را به عنوان برترین لوگوی ایرلاین‌های دنیا معرفی کرد.


آژانس خبری حمل و نقل هوایی "skift" به تازگی 30 لوگوی برتر شرکت‌های هوایی دنیا را معرفی کرد. در این بین، لوگوی هواپیمایی ملی ایران «هما» به دلیل جذابیت، سادگی و رسا بودن پیام، به عنوان برترین لوگوی شرکت‌های هوایی جهان انتخاب شده است.

«ادوارد زهرابیان» طراح لوگوی «هما» در گفت‌وگویی، از چگونگی طراحی این لوگو و چگونگی نام‌گذاری «هما» برای «هواپیمایی ملی ایران» می‌گوید. ادوارد زهرابیان می‌گوید که در سال 1340 خورشیدی (1961 میلادی)، آگهی یک مسابقه برای طراحی لوگوی شرکت هواپیمایی ایران که آن زمان، تازه تشکیل شده بود، در روزنامه کیهان و اطلاعات دیده است.

لوگوی ایرانی «هما» برترین لوگو در آسمان

«ادوارد زهرابیان» طراح آرم هواپیمایی هما

ادوارد زهرابیان، در آن زمان حدود 21 یا 22 سال سن داشت و هنوز وارد دانشگاه نشده بود. او که خود را برای شرکت در کنکور آماده می‌کرد، تصمیم می‌گیرد در این مسابقه شرکت کند.

طراح برترین لوگوی شرکت‌های هوایی دنیا می‌گوید: «تاریخ مسابقه، خرداد ماه بود. البته اعلام نتیجه آن، چند ماهی طول کشید. وقتی دیدم خبری از اعلام نتیجه مسابقه نیست، به شرکت هواپیمایی ملی ایران که تازه تأسیس شده بود تلفن کردم و گفتم آقا چه خبر از این آگهی که داده بودید و من در مسابقه‌اش شرکت کردم. گفتند اسمت چیست. گفتم فلانی هستم. گفتند تو برنده شده‌ای.»

او در مصاحبه‏ای، در پاسخ به سۆال «بابت طراحی آرم هما چقدر جایزه گرفته‏اید؟» گفته بود: بابت طراحی آرم هما، پانصد تومان دادند، که کم نبود. البته زیاد هم نبود. چون اگر می‌خواستند جایزه‌ای درخور بدهند، مثلاً باید ده هزار تومان می‌دادند.

ادوارد زهرابیان می‌گوید، وقتی طرح خود را برای شرکت در مسابقه فرستاده، در توضیح این آرم به این نکته هم اشاره کرده که اتفاقاً حروف اول «هواپیمایی ملی ایران» مترادف با پرنده اساطیری ایران یعنی «هما» می‌شود. به این ترتیب با لوگوی طراحی شده توسط ادوراد زهرابیان، نام «هما» نیز برای «هواپیمایی ملی ایران» به وجود می‌آید.

لوگوی ایرانی «هما» برترین لوگو در آسمان

ادوارد زهرابیان درباره این که چطور طرح پرنده اساطیری هما را به عنوان خمیرمایه و پایه طراحی این لوگو قرار داده می‌گوید: «آن زمان، زیاد جهانگردی می‌کردم. به آثار تاریخی علاقه داشتم و هنوز هم دارم. یادم آمد که یک چنین سرستونی در تخت جمشید است که می‌تواند خمیرمایه این طرح باشد.» سر این تندیس اساطیری ایران از یال اسب، گوش گاو و صورت عقاب تشکیل شده است.

ادوارد زهرابیان، همچنین نظرش را درباره لوگوی دیگر ایرلاین‌های جهان گفته است. او می‌گوید: «اگر دقت کرده باشید، لوگوی اکثر شرکت‌های هواپیمایی دنیا تاکنون دچار تغییر شده‌اند. تنها موردی که من می‌توانم به آن اشاره کنم، لوگوی لوفت‌هانزا است.

لوگوی ایرانی «هما» برترین لوگو در آسمان

لوگوی لوفت‌هانزا از روز اول تا به امروز، دست‏نخورده باقی مانده است. این نشان می‌دهد که این لوگو، جای خود را پیدا کرده است.»

عصر ایران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: seyed68

برگرفته از انجمن: گرافیک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین