سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در ایالات متحده امریکا، از آغاز دهه ی 1960م. در زمانی که برخی جنبش ها مواد و تکنیک های هنر را به پرسش گرفته بودند، گروهی از نقاشان و مجسمه سازان جریان هایپررئالیسم را پدید آوردند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هایپررئالیسم: جزئیات عکس گونه


در ایالات متحده امریکا، از آغاز دهه ی 1960م.  زمانی که برخی جنبش ها مواد و تکنیک های هنر را به پرسش گرفته بودند، گروهی از نقاشان و مجسمه سازان جریان هایپررئالیسم را پدید آوردند.

هایپررئالیسم: جزئیات عکس گونه

آثار آنها تصاویری برگرفته از واقعیت از خلال دوربین عکاسی را ارائه می کرد، بنابراین تصاویر بسیار واقعگرا بودند و در آنها توجه زیادی به جزئیات شده بود. در واقع عکاسی می توانست تمام جزئیات واقعیت را دربرداشته باشد. جزئیاتی که حتی چشم انسان هم موفق به دیدن آنها نمی شد و از طرفی به دلیل فرآیند تکنیکی کار تصاویر تا حد افراط سرد و بی روح می شدند .

هایپر رئالیسم تمامی عناصر تصویر عکاسی را مدون می کرد و به کمک مواد و تکنیک های هنر آنها را ارائه می داد.

هایپررئالیسم شیوه ی تحقق هنری ای بود که در ایالات متحد در جریان نیمه ی دو م دهه ی 1960م. پدید آمد و در "هفتمین دوسالانه ی پاریس" در 1971م. و در پی انتشار "پنجمین دوکومنتا" در کاسل در 1972م. به لحاظ بین المللی تائید شد.

در جریان های واقع گرایانه، به ویژه در نقاشی ، موضوعی که نمایش داده می شد طبیعت بود؛ اما در هایپررئالیسم موضوع – الگو تصویر عکاسی شده از واقعیت بود.

هایپررئالیست ها با تکنیکی مشخص و ظریف که دستیابی به تصاویری واقعی تر از واقعیت" را ممکن می ساخت، آثاری در حیطه ی نقاشی یا مجسمه سازی تولید می کردند که در آنها هیچ جزئیاتی از واقعیت حذف نشده بود، جزئیاتی که گاهی اوقات حتی چشم هم آنها را تشخیص نمی داد و تنها دوربین عکاسی قادر به ثبت آن ها بود.

هایپررئالیسم: جزئیات عکس گونه

در تابلوهای هنرمندی که آغازگر این زبان بود یعنی "مالکوم مورلی" و هم چنین "چاک کلوز"، " ریچارد استز" ، "فرانتش گرش" ، " دان ادی"، "جان کاسر" ، "رالف گوئینگر"، "الکس کوویل" ، "رابرت کاتینگهام" ، "هوارد کانوویتز" و "ریچارد مک لین" و در مجسمه های "دوان هانسون" و " جان دو آندرآ" ، تکنیک های هنریِ بیش از پیش پرتکلف به کار رفته بود.

هنرمندان مذکور در آثار خود، صحنه های روزمره ی خاص زندگی امریکایی را با قاب بندی های عکس گونه و مهارت تکنیکی مفرط بازسازی می کردند.

هنرمند از خلال دوربین عکاسی، فرم های برگرفته از امر واقعی را به شیوه ای تقریبا علمی، بی بهره از حرارت انسانی و بی آن که شخصا هیچ گونه شرکت احساسی در آفرینش اثر داشته باشد، تشریح می کرد تا واقعیتِ فرمی را چنان جزء به جزء و دقیق بیان کند که اضطراب آور به نظر رسد.

هایپررئالیست ها با تکنیکی مشخص و ظریف که دستیابی به تصاویری واقعی تر از واقعیت" را ممکن می ساخت، آثاری در حیطه ی نقاشی یا مجسمه سازی تولید می کردند که در آنها هیچ جزئیاتی از واقعیت حذف نشده بود، جزئیاتی که گاهی اوقات حتی چشم هم آنها را تشخیص نمی داد و تنها دوربین عکاسی قادر به ثبت آن ها بود.

تصاویر به دست آمده نزد بیننده نوعی حس معذب بودن بر می انگیخت زیرا گونه ای هایپررئالیته را آشکار می کرد که چشم هم تا آن حد قادر به دریافت آن نبود و با این کار علم دید را به پرسش می گرفت. نمایندگان این جنبش بیشترین تاکید را بر ویژگی های هر فرم داشتند.

هایپررئالیسم: جزئیات عکس گونه

هنرمندان اروپایی که به واسطه ی به کارگیری عناصری متفاوت ، از همکاران امریکایی خود متمایز می شدند، نیز به شیوه هایی مشابه کار می کردند:

در آلمان، "گرهارد ریشتر" روی خطای دید در تصاویر کار می کرد.

در فرانسه، "ژرار تیتوس کارمل" و "ژاک مونوری " و در اسپانیا، " فرانسیسکو لویز" و " آنتونیولوپز گارسیا" با وجود تنوع گزینه های شخصی ، با کار روی تصویر عکاسی همگی می خواستند به معیارهایی در زمینه ی فرم دست یابند.

در مورد ایتالیا باید گفت پیش از این هنرمند رُمی ، " دومینیکو نولی"، برخی اوقات روی جزئیات اشیا بزرگنمایی شده نظیر کفش ، دکمه و دستکش کار می کرد تا بخش هایی از واقعیت های متفاوت را با دقت بازتولید کند؛ کارهای او گاهی اوقات کاملا مستقل بودند، چرا که برآمده از مسائل مربوط به عکاسی نبودند، بلکه بیشتر احساس می شد شامل پیشنهادات تصویری نشات گرفته از متافیزیک باشند.

 

 سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع

شورشیان هنر قرن بیستم/ لوردانا پارمزانی

تاریخ هنر مدرن/ آرناسون

در جستجوی هنر نو/ پاکباز

آخرین جنبش های  هنری قرن بیستم/ لوسی اسمیت

مطالب مرتبط

تحقق طرح معاصر

به سوی آوانگارد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین