سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«دروازه پتولمی» از داستان های سه گانه بارتیمسوس است. جنی که به دلیل اقامت طولانی در دنیا ضعیف شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فاطمه شفیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بارتیمیوس باز می گردد


«دروازه پتولمی» از داستان های سه گانه بارتیمسوس است. جنی که به دلیل اقامت طولانی در دنیا ضعیف شده است.

بارتیمیوس باز می گردد

دروازه پتولمی. جاناتان استرود. مترجم: محمد قصاع. انتشارات  افق. چاپ اول. تهران.1391. 2500 نسخه.760 صفحه .15500 تومان.

«زمانه عوض شده است . در اعصار دور من بی نظیر بودم. می توانستم روی تکه ای ابر در هوا بچرخم و با عبورم توفان شن برپا کنم. می توانستم کوه را بشکافم. روی ستون های شیشه ای قصر بسازم و با یک نفس جنگلی را نابود کنم. از رگه های زمین معابد را می تراشیدم و می ساختم. و لشکرهایی را بر ضد قشون های مرگ رهبری می کردم و چنان پیروز می شدم که چنگ نوازان سرزمین های مختلف به یاد و خاطره ی من موسیقی می نواختند و تاریخ نگاران دوازده قرن، دستاوردهای مرا می نوشتند. بله! من بارتیمیوس بودم. به سرعت یوزپلنگ، به قدرتمندی فیل نر، به مرگ اوری مار کریبت حمله ور! اما این ها مال گذشته های دورند[1]

کتاب های جهنمی جاناتان استرود توسط محمد قصاع به فارسی برگردانده شده است. دروازه پتولمی سومین کتاب از سه گانه جهنمی داستان های بارتیمیوس است. کتاب هایی درباره جن ها و اسرار جادوگری.

جاناتان استرود در سال 1970 در بدفورد انگلستان به دنیا آمد. در فاصله هفت تا نه سالگی به علت بیماری بیشتر روزها در بیمارستان بستری بود و از همان زمان عشق به جهان فانتزی در وجودش ریشه دواند. در دانشگاه ادبیات انگلیسی خواند و سپس در انتشارات واکر لندن ویراستار فرهنگنامه ها، کتاب های مذهبی، و تاریخ شد.

همین کتاب ها چنان در او اثر کرد که شروع به نوشتن کتاب هایی تاریخی درباره اسرار جادوگری کرد.

حاصل تحقیقاتش در این زمینه سه گانه بارتیمیوس است که به سرعت در فهرست کتاب های پر فروش جهان قرار گرفت.

البته گویی جلد چهارمی هم وجود دارد که یا نشر افق قصد ترجمه آن را ندارد و یا اطلاعی از آن.

این سه گانه درباره جنی به نام بارتیمویس است که به دنیا فراخوانده می شود و به دلیل اقامت طولانی در دنیا ضعیف می شود و ماجراهایی شگفت انگیز، فانتزی، عجیب و هولناکی را رقم می زند.

این سه گانه درباره جنی به نام بارتیمویس است که به دنیا فراخوانده می شود و به دلیل اقامت طولانی در دنیا ضعیف می شود و ماجراهایی شگفت انگیز، فانتزی، عجیب و هولناکی را رقم می زند.

این سه گانه درباره نوجوانی است که  درس جادوگری می خواند . او ناتانیل نام دارد و جنی بزرگ به نام بارتیمیوس را به خدمت می گیرد.

کتاب اول این مجموعه «طلسم سمرقند» و کتاب دوم آن« چشم گولم » نام دارد.

در جلد دوم ناتانیل ماموریت دارد گروهی را که در مراکز مهم شهر حادثه می آفرینند شناسایی و نابود کند. اما اعضای گروه رقیبش به نام کیتی با حمله هایی به پایتخت ذهن ناتانیل را به هم می ریزند.

در رمان دروازه پتولمی، بارتیمیوس که به علت اقامت طولانی در دنیا ضعیف شده است. مورد بد رفتاری ناتانیل قرار می گیرد. کیتی، رقیب ناتانیل هم در حال تکمیل تحقیقاتش درباره سحر و جادو و تاریخ زندگی بارتیمیوس است.

در سه گانه بارتیمیوس بار دیگر سرنوشت ناتانیل، کیتی و بارتیمیوس در هم می آمیزد و برای نخستین بار اسرار شگفتی از زندگی بارتیمویس فاش می شود.

این کتاب یکی از کتاب های برگزیده کتابخانه های امریکا برای نوجوانان است و کتاب منتخب نیویورک تایمز شده است.

داستان این کتاب و سه گانه بارتیمیوس در 125 سال پیش از میلاد و در شهر اسکندریه می گذرد. دروازه پتولمی در پنج بخش  و حدود هفتصد  شصد صفحه نوشته شده است. اما جذابیت داستان به قدری است که نه تنها مخاطب را خسته و کسل نمی کند بلکه خستگی را نیز از او می رباید. همینطور شخصیت اصلی که جنی بزرگ است چنان خوب پرداخته می شود که می توان حس اش کرد و برایش دل سوازند.

هر بخش از این کتاب با فصل هایی پر شده که از زبان یکی از شخصیت های سه گانه داستان به روایت اول شخص و گاهی دانای کل تعریف می شود. از جمله این شخصیت ها، بارتیمیوس، ناتانیل و رقیبش کیتی است که کل داستان پیرامون این سه فرد روایت می شود. هر کدام جداگانه در بخش های تفکیک شده ماجرایشان را به زبان خود و گاه به زبان راوی دانای کل روایت می کنند.

امتیاز این رمان نسبت به رمان های فانتزی این است که تنها صرفا به ماجراهای پیچ در پیج شگفت اکتفا نمی کند و از احساسات دورنی و ظریف شخصیت ها و فضاسازی درونی نیز غافل نمی ماند. به همین دلیل اثر بیشتر مخاطب را درگیر خود می کند.  

«ناتانیل خیلی آرام بود. چشم انداز آینده چنان تیره و تاریک بود که اکنون ترس بیهوده به نظر می رسید. آن ها در بدترین وضعیت، با مرگ اجتناب ناپذیر رو به رو بودند. با این حال بدون پریشانی با آن رو به رو می شد. آخرین گفتگویش با کیتی آتشی را در وجودش شعله ور کرده بود. ناتانیل احساس می کرد کیتی تمام احساسات ضعیف او را سوزانده و نابود کرده بود[2]  

پی نوشت:

[1] صفحه 21 کتاب

[2] صفحه 548 کتاب

فاطمه شفیعی

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین