سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سالهاست که «دانشجوی ستاره دار» سوژه سیاه و سفیدی برای رسانه ها و مسئولان کشور تبدیل شده است. تا قبل از سال 1388 مسئولان به صراحت از وجود دانشجویان ستاره دار سخن می گفتند و بعد از سال 1388 با افزایش تعداد دانشجویان ستاره دار این مسئله بنا به برخی دلایل سیا
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خداحافظی دانشجویان با ستاره!


سالهاست که «دانشجوی ستاره دار» سوژه سیاه و سفیدی برای رسانه ها و مسئولان کشور تبدیل شده است. تا قبل از سال 1388 مسئولان به صراحت از وجود دانشجویان ستاره دار سخن می گفتند و بعد از سال 1388 با افزایش تعداد دانشجویان ستاره دار این مسئله بنا به برخی دلایل سیاسی فرصت مطرح شدن در رسانه های کشور را پیدا نکرد. اما آنچه امروز مانده است سرنوشت نا معلوم تعداد زیادی از دانشجویان و آمار های تایید نشده ای از تعداد این دانشجویان. با این حال بر اساس یک بررسی دانشجویی از سوی تعدادی از دانشجویان محروم از تحصیل در حال حاضر حدود یک هزار دانشجوی محروم از تحصیل یا ستاره دار وجود دارد که 768 نفر از آنان طی 8 سال اخیر ستاره دار شده اند و 250 نفر دیگر از دانشگاه اخراج شده اند. این درحالی است که این آمار هنوز به تایید هیچ نهاد رسمی ای نرسیده است و برخی مسئولان از تعداد بالای این دانشجویان و برخی دیگر از تعداد کم این دانشجویان خبر می دهند. با این حال سرپرست وزارت علوم جعفر توفیقی از تشکیل کمیته ای در وزارت علوم برای بررسی وضعیت دانشجویان ستاره دار خبرداده است و عنوان کرده که وضعیت این دانشجویان در حالی پیگیری است.

خداحافظی دانشجویان با ستاره!

با گذشت 128 روز از فعالیت وزارت علوم در دولت جدید مساله بازگشت به تحصیل دانشجویان محروم از تحصیل و گیر و دار آن با مجلس شورای اسلامی همچنان یکی از مهمترین مسائل روز وزارت علوم است و نمایندگان مجلس و به ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات، تاکید بر این دارند که باید تمامی مسائل در این باره توضیح داده شود.

از نخستین روزهای سرپرستی دکتر توفیقی در وزارت علوم ایجاد کمیته‌ای برای بررسی پرونده‌های دانشجویان محروم از تحصیل و اساتید بازنشسته در دستور کار قرار گرفت و بر همین اساس کار بررسی پرونده‌های دانشجویان محروم از تحصیل که متقاضی بازگشت به دانشگاه بودند، آغاز شد.

این کار از همان ابتدا واکنش برخی نمایندگان و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت و نمایندگان از سرپرست وزارت علوم خواستار توضیح این موضوع شدند که در نهایت بر اساس آمار ارائه شده از مجموع 400 پرونده واصله هیات مرکزی گزینش، 126 دانشجو تحصیل خود را از سر گرفتند.

با معرفی فرجی دانا به عنوان وزیر علوم و کسب رای اعتماد و تاکید وی بر ادامه این روند، اعتراضات مجلس از سرپرست سابق به وزیر منتقل شد، تا جایی که فرجی دانا چندین بار برای توضیح این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس حاضر شد و در این باره به پاسخگویی پرداخت، اما نمایندگان قانع نشدند.

وزارت علوم به عنوان یکی از مهمترین و حساس ترین نهادهای کشور با گذشت بیش از 120 روز از کار خود بیشتر وقت خود را برای پاسخگویی به نمایندگان مجلس صرف کرده است، در حالی که شاید به دلیل همین مشغله نتوانسته باشد موضوعاتی به مراتب مهمتر را در جهت توسعه علمی کشور پیگیری کند.

اما در روزهای اخیر که نمایندگان و اعضای کمیسیون آموزش بعضا عنوان کرده‌اند که فرجی دانا باید در صحن علنی پاسخگوی نمایندگان باشد، وزیر علوم تاکید کرد که قضاوت درباره‌ بازگشت دانشجویان ستاره‌دار طبق قانون به هیات مرکزی گزینش واگذار شده و وظایف هیات مرکزی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده است.

وزیر علوم همچنین تصریح کرد: در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شده که نه قوه مقننه و نه قوه قضاییه وارد احکام هیات مرکزی گزینش نشوند و حتی به صراحت اعلام شده که کمیسیون اصل 90 مجلس و دیوان عدالت اداری نیز وارد این موضوع نشوند، به همین دلیل در بحث ذکر شده باید تابع قانون باشیم و به اختیارات هیات مرکزی گزینش احترام بگذاریم. اما رییس کمیسیون آموزش مجلس این اظهارات وزیر علوم را بی پاسخ نگذاشت و درگیری وزارت علوم و مجلس در رسانه‌ها نیز دنبال شد

، به طوریکه محمدمهدی زاهدی از وجود وزیر علوم همچنین تصریح کرد: در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شده که نه قوه مقننه و نه قوه قضاییه وارد احکام هیات مرکزی گزینش نشوند و حتی به صراحت اعلام شده که کمیسیون اصل 90 مجلس و دیوان عدالت اداری نیز وارد این موضوع نشوند، به همین دلیل در بحث ذکر شده باید تابع قانون باشیم و به اختیارات هیات مرکزی گزینش احترام بگذاریم. اما رییس کمیسیون آموزش مجلس این اظهارات وزیر علوم را بی پاسخ نگذاشت و درگیری وزارت علوم و مجلس در رسانه‌ها نیز دنبال شدمصوبه‌ عدم نظارت نمایندگان در هیات مرکزی گزینش وزارت علوم ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: آنچه که دنبال و تحقیق کردیم، ظاهرا چنین مصوبه‌ای وجود ندارد.

زاهدی تصریح کرد: از وزیرعلوم تشکر خواهیم کرد اگر چنین مصوبه‌ای را برای ما ارسال کند و یا شماره جلسه‌ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی چنین مصوبه‌ای را داشته به ما اعلام کند تا ما این مصوبه را از شورای عالی درخواست کنیم، اما تاکنون آنچه ما دنبال کردیم و اطلاع داریم، چنین مصوبه‌ای وجود ندارد.

خداحافظی دانشجویان با ستاره!

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین در این گفت‌وگوی خود گفته است که ممکن است ما اشتباه کرده باشیم و وزارت علوم مطمئن باشد که اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشد، مجلس و نمایندگان مطیع قانون خواهند بود.

در همین راستا پیگیری ها نشان می دهد مصوبه‌ای در 11 شهریورماه سال 65 در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب رسیده که نشان می دهد که دانشجویان ستاره دار می توانند با شرایطی ادامه تحصیل بدهند.

در این مصوبه صراحتا تاکید شده که احکام نهایی صادر شده توسط هیات مرکزی گزینش دانشجو و کمیته مرکزی انضباطی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و بازرسی کل کشور نباید با مصوبات شورا مخالفت کنند.

متن کامل این مصوبه به شرح زیر است:

"درباره احکام نهایی صادره توسط هیات مرکزی گزینش دانشجو و کمیته مرکزی انضباطی دانشجویان

مصوب 83 جلسه مورخ 1365/06/11

مقرر می‌شود که به دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و بازرسی کل کشور اعلام شود که احکام نهایی صادر شده توسط هیات مرکزی گزینش دانشجو و کمیته مرکزی انضباطی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و با توجه به اظهارنظر حضرت امام امت نسبت به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، نهادهای مذکور نباید با این مصوبات مخالفت نمایند و احکام مذکور را مورد سۆال و تردید قرار دهند."

حال با توجه به این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دید که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ادامه تردیدشان در این باره دست خواهند کشید و بر اساس آنچه در قانون آمده مطیع مصوبات شورا خواهند بود؟

دانشجوی ستاره‌دار در ایران به دانشجویانی گفته که به خاطر فعالیت‌های سیاسی و صنفی خارج از چارچوب های تعیین محکومیت داشته‌اند. اما این درحالی است که دانشجویان ستاره دار سهیم شدن برخی نظرات شخصی و سلیقه ای افراد را در ستاره دار شدن خود سهیم می دانند. این دانشجویان ممکن است از ادامه تحصیل محروم شده یا تحت شرایط خاصی ثبت‌نام شوند

دانشجویان ستاره دار چه کسانی هستند؟

دانشجوی ستاره‌دار در ایران به دانشجویانی گفته که به خاطر فعالیت‌های سیاسی و صنفی خارج از چارچوب های تعیین محکومیت داشته‌اند. اما این درحالی است که دانشجویان ستاره دار سهیم شدن برخی نظرات شخصی و سلیقه ای افراد را در ستاره دار شدن خود سهیم می دانند. این دانشجویان ممکن است از ادامه تحصیل محروم شده یا تحت شرایط خاصی ثبت‌نام شوند. اصطلاح «ستاره‌دار» از تابستان 1385 در اولین سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد مصطلح شد، هنگامی که تعدادی از دانشجویان داوطلب کنکور کارشناسی ارشد، با دیدن ستاره‌هایی در کنار نام خود در کارنامه کنکور متوجه وضعیت خاص خود برای محدودیت و محرومیت از تحصیل شدند. اما مسئولان سازمان سنجش ستاره دار شدن دانشجویان را تنها به دولت نهم مربوط نمی دانند. به طوریکه مسئولان سازمان سنجش معتقدند که " استعلام از وضعیت دانشجویان، قانون مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی است و ربطی به دولت ها ندارد.» در همین رابطه ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور خردادماه امسال در این باره با تایید وجود دانشجوی ستاره دار، عنوان می کند: «از بعد از انقلاب اسلامی در کلیه دوران، استعلام برای پذیرفته شدگان دوره های تحصیلات تکمیلی وجود داشته است».

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منابع:خبرآنلاین و ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین