سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همانطور كه می‌دانیم خلاقیت زمانی رخ خواهد داد كه عملكردها در بوته نقد قرار گیرند. در آن صورت است كه شاهد نوآوری در محصولات و در نتیجه افزایش بهره وری و كارآمدی خواهیم بود. هرچند این قاعده همواره برای همه عرصه‌های فنی، اجرایی و حتی فرهنگی مصداق پیدا می‌كند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به بهانه بررسی جشنواره روابط عمومی‌های برتر استان گلستان

اشاره‌ای به نقش روابط عمومی‌ها در بهبود رفتارهای اجتماعی 

رفتارهای اجتماعی

همانطور كه می‌دانیم خلاقیت زمانی رخ خواهد داد كه عملكردها در بوته نقد قرار گیرند. در آن صورت است كه شاهد نوآوری در محصولات و در نتیجه افزایش بهره وری و كارآمدی خواهیم بود. هرچند این قاعده همواره برای همه عرصه‌های فنی، اجرایی و حتی فرهنگی مصداق پیدا می‌كند، اما از آنجا كه علوم تجربی عینیت دارند، خواه ناخواه در بوته نقد و بررسی قرار گرفته و در رهگذر فضای رقابتی به وجود آمده تولیدات آن به سوی خلق محصولات خلاقانه سوق می‌یابد، اینگونه است كه همواره شاهد رشد كیفی و تكنولوژیكی محصولات هستیم نظیر پیشرفتهایی كه در عرصه صنعت جهانی موبایل و خودرو شاهد آن هستیم.

اما این اصل در مباحث فرهنگی و اجتماعی خیلی ملموس نمی‌باشد. در حالی كه توسعه فرهنگی و اجتماعی امروزه در كشورهای توسعه یافته از موضوعات مهم تلقی شده و آنان سعی می‌نمایند با اقدامات متنوع فرهنگی و پایش دائمی رفتارهای اجتماعی و آموزش شهروندان متناسب با جغرافیای فرهنگی خود، توده مردم را به رفتارهای صحیح ترغیب نمایند. نمونه بارز آن رفتارهای صحیح شهروندان ژاپنی است كه همه ما از آنان زیاد شنیده ایم، به عنوان مصداق، برخلاف همه كشورهای توسعه یافته موضوع طلاق در ژاپن رشد منفی دارد در حالی كه در همه كشورهای توسعه یافته رشد آن صعودی و اوضاع اجتماعی آنان رو به وخامت است.

در این راستا هرچند به بركت جمهوری اسلامی، دستگاه‌های اجرایی بسیاری برای امر توسعه و تعمیق فرهنگ غنی اسلامی در كشور فعال هستند اما فارغ از میزان اثربخشی آن در بهبود مهارتهای زندگی، نگارنده معتقد است در كنار اقداماتی كه به نهادینه سازی رفتارهای مومنانه می‌انجامد، موضوع فرهنگ عمومی و آموزش رفتارهای صحیح در جامعه نظیر رعایت اخلاق و حقوق شهروندی، فرهنگ ترافیكی، مصرف بهینه و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، سبك تغذیه و خیلی موضوعات دیگر از اهمیت بسزایی برخوردار است. در واقع این موارد همان مولفه‌های سبك زندگی اسلامی-ایرانی هستند. از اینرو می‌توان گفت شایسته است تا دستگاه‌های اجرایی در كنار ارتقاء شاخص‌های كیفی خدمت رسانی با هدف بهبود رویه‌های زندگی مردم، به گونه‌ای حركت نمایند تا همگام با آگاه نمودن مردم از عملكرد و اقدامات خود، رفتارهای صحیح عمومی آنان را نیز بر بستر دانش روز پایه ریزی نموده و شهروندان و مخاطبان خود را آموزش داده و آگاه نمایند.

به عبارت دیگر، روابط عمومی‌ها می‌بایست علاوه بر اطلاع رسانی از عملكردها، رسالت آموزش مخاطبان را نیز بر عهده داشته باشند و به شایستگی نقشی در بهبود شاخص‌های فرهنگی جامعه ایفا نمایند. رفتارهایی كه برازنده یك ایرانی مسلمان بوده و در نتیجه آن رفتارها، جامعه‌ای با نشاط، مومن و بهره ور را شاهد باشیم.

سوال این است كه چگونه می‌توان به این هدف نایل آمد؟ بسیاری از كارشناسان بر این عقیده‌اند زمانی چنین جامعه‌ای با شاخص‌های برتر اجتماعی رخ نمایان خواهد كرد كه كارگزاران آن به بهترین نحو ممكن بتوانند نقش آفرین باشند، از اینرو نقش روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی برای بهبود شاخص رفتارهای اجتماعی كشور تاثیرگذار بوده و فرصت مغتنمی به شمار می‌آیند.

همانگونه كه عرض شد روابط عمومی‌ها می‌توانند در بهبود كنش‌های اجتماعی تاثیر داشته باشند به شرطی كه خود نیز توسعه یافته باشند. سئوال اینجاست آیا اینگونه است؟ و یا باید روابط عمومی را در كشور توسعه داد و به بالندگی رساند تا كنشگر خوبی در عرصه توسعه اجتماعی پایدار باشند.

از این منظر جشنواره انتخاب روابط عمومی‌های برتر استان گلستان كه با هدف ایجاد یك فضای رقابتی و با بهره‌برداری از پشتیبانی علمی دانشگاهی بنا نهاده شد، فرصت ارزنده‌ای بود تا روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان محك خورده و ارزیابی شوند.

جشنواره مورد اشاره نقاط قوت فراوانی داشت كه می‌توان از آن جمله به موارد ذیل اشاره نمود:

o اول اینكه نتیجه یك كار گروهی بود و با سیاستگزاری و راهبری شورای روابط عمومی استان انجام شد.

o خوشبختانه پشتیبانی‌های علمی و اجرایی آن توسط بخش آموزش عالی استان پیگیری شد.

o موضوع بندی و دسته بندی‌هایی كه در ارزیابی‌ها انجام شد، قابل قبول و عملیاتی بودند.

o پشتیبانی‌های رسانه‌ای تقریبا مناسبی از آن انجام شد.

و نكته آخر اینكه از حضور اساتید بنام و صاحبنظر ملی نظیر جناب آقای دكتر ضیایی پرور استفاده شد.

هرچند كه بر اساس چرخه SWOT همواره باید تلاش نمود تا رویه‌های موجود را با تحلیل نقاط ضعف و قوت بهبود و ارتقا بخشید، اما ادامه روندی كه با پایه‌گذاری جشنواره روابط عمومی‌های برتر گلستان انجام پذیرفت به طور قطع و یقین مسیر تعالی و پیشرفت روابط عمومی را هموارتر می‌نماید. به نظر نگارنده این اتفاق مبارك باید استمرار یافته به گونه‌ای كه با اصلاح و رفع نقاط ضعف در آینده شاهد جشنواره معتبر منطقه‌ای و حتی ملی باشیم.

دست آخر اینكه سكانداری شخصیتی فرهنگی كه در رأس استان گلستان قرار گرفته است انشاءالله نوید بخش روزگاری مبارك برای جامعه روابط عمومی خواهد بود.

 

 

موسی فرمانی

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین