تبیان، دستیار زندگی
یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات‌بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف‌المطالب است که اگر سهل‌الوصول باشد، رجوع به این کتاب آسمانی نیز آسان‌تر خواهد بود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتشار کشف‌المطالب قرآن کریم با شیوه نوین

قران


یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات‌بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف‌المطالب است که اگر سهل‌الوصول باشد، رجوع به این کتاب آسمانی نیز آسان‌تر خواهد بود.


یکی از ابزارهای انس عموم مردم با معارف حیات‌بخش قرآن کریم، فهرست موضوعات یا کشف‌المطالب است که بدون تردید در صورت سهل‌الوصول بودن آیات قرآن کریم در قالب موضوعات مشخص، رجوع مسلمانان به قرآن کریم افزایش یافته و بر اساس نیازها به مطالعه و قرائت آیات قرآن می‌پردازند.

در مورد فهرست موضوعی تهیه شده توسط محققان مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، نکاتی وجود دارد که توجه به آن ها خالی از لطف نیست. در گزینش موضوعات، سعی شده موضوعات کاربردی باشند و مخصوصاً در پاسخگویی به شبهات، سۆالات و نیازهای روز جامعه به کار آیند.

با توجه به اینکه یکی از مناسب‌ترین مواضع، استفاده از فهرست موضوعی انتهای مصحف است، بنای این کار بر اختصار بوده. فهرست موضوعی مذکور در مجموع شامل 8 فصل و 25 عنوان فرعی و 16 صفحه است که به دو صورت شماره سوره و نام سوره تهیه و تنظیم شده

مخاطب این اثر عموم مردم هستند، به همین علت از موضوعاتی که غالباً مربوط به بحث‌های تخصصی است چشم‌پوشی شده و همین امر سبب اختصار و کوتاهی فهرست و در نهایت راحتی استفاده از آن شده است.

در تهیه این اثر از فهرست‌های موجود بهره گرفته شده؛ خصوصاً فهرست موضوعی مرحوم رامیار به دلیل جامعیت و اختصار، مبنای کار بوده است.

با توجه به اینکه یکی از مناسب‌ترین مواضع، استفاده از فهرست موضوعی انتهای مصحف است، بنای این کار بر اختصار بوده است.

فهرست موضوعی مذکور در مجموع شامل 8 فصل و 25 عنوان فرعی و 16 صفحه است که به دو صورت شماره سوره و نام سوره تهیه و تنظیم شده.

بخش قرآن تبیان


منبع: ایکنا

مطالب مرتبط:

بررسی تربیت از نگاه قرآن نیاز روز جامعه است

روز نزول قرآن در مالزی تعطیل می شود

ختم قرآن اهل سنت به مناسبت عاشورای حسینی