سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
واژه جهانی شدن از مهمترین موضوعات قرن معاصر است. اصطلاحی که در سایه پیشرفت و پیچیده تر شدن دنیای ارتباطات، رشد و توسعه بیشتری یافت و مورد توجه کارشناسان و نظریه پردازان در تمام دنیا، قرار گرفت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گردهمایی جهانی شده شیعه


واژه جهانی شدن از مهمترین موضوعات قرن معاصر است. اصطلاحی که در سایه پیشرفت و پیچیده تر شدن دنیای ارتباطات، رشد و توسعه بیشتری یافت و مورد توجه کارشناسان و نظریه پردازان در تمام دنیا، قرار گرفت.

گردهمایی جهانی شده شیعه

 تحلیلگران‌ و کارشناسان بسیاری، تلاش‌ نموده‌اند تا تعریفی‌ جامع‌ و مشابه‌ از جهانی‌ شدن‌ ارائه‌ دهند: «جهانی‌ شدن‌ به‌ تكثر پیوندها و ارتباطات‌ درونی‌ بین‌ دولتها و جوامع‌ برمی‌گردد كه‌ نظام‌ جهانی‌ كنونی‌ را شكل‌ می‌دهد. جهانی‌ شدن‌ بیانگر روندی‌ است‌ كه‌ از طریق‌ آن‌، حوادث‌، تصمیمات‌ و فعالیتها در یك‌ قسمت‌ از جهان،‌ پیامدهای‌ مهمی‌ برای‌ افراد و جوامع‌ در بخشهای‌ دوردست‌ كره‌ زمین‌ به‌ همراه‌ دارد.» آنها همچنین‌ دریافته‌اند كه‌ جهانی‌ شدن‌ دارای‌ دو پدیده‌ مجزا است‌؛ یعنی‌، دامنه‌ یا گستره‌ و شدت‌ یا عمق‌ جهانی‌ شدن‌ بیانگر یك‌ روند است‌ كه‌ اغلب‌ كره‌ زمین‌ را فرا می‌گیرد و دامنه‌ فعالیت‌ آن‌ جهانی‌ است‌.

نظریه پرداز سرشناس، آنتونی‌ گیدنز (ص‌ 64)، جهانی‌ شدن‌ را از پیامدهای‌ روند نوین‌سازی‌ در نظر می‌گیرد و آن‌ را تشدید مناسبات‌ اجتماعی‌ در سطح‌ جهان‌ می‌خواند كه‌ نقاط‌ دور را به‌ یكدیگر متصل‌ می‌سازد. به ‌گونه‌ای‌ كه‌ حوادث‌ یك‌ نقطه‌ از جهان‌ تحت‌ تأثیر حوادث‌ نقطه‌ای‌ دیگر با كیلومترها فاصله‌، شكل‌ می‌گیرد.

جوزف‌ نای‌ و رابرت‌ كوهن‌، نظریه پردازان علوم ارتباطات، فهم‌ جهانی‌ شدن‌ را در گرو تعریف‌ مفاهیمی‌ چون‌ وابستگی‌ متقابل‌ و به‌ویژه‌ جهانی‌گرایی‌ می‌دانند. آنها جهانی‌گرایی‌ را به‌ انواعی‌ چون‌ جهانی‌گرایی‌ اقتصادی‌، نظامی‌، زیست‌محیطی‌ و اجتماعی‌ و فرهنگی‌ تقسیم‌ می‌كنند و اهمیت‌ یافتن‌ بحث‌ جهانی‌ شدن‌ را با اهمیت‌ یافتن‌ ابعاد متعدد جهانی‌گرایی‌ مرتبط‌ می‌دانند (ص‌ 191ـ193). یكی‌ از مهم‌ترین‌ نیروهای‌ محرك‌ پدیده‌ جهانی‌ شدن‌، همانطور که گفته شد، انقلاب‌ فنّاوری‌ ارتباطات‌ و اطلاعات‌ بوده‌ است‌. اما موضوع مورد نظر این نوشتار، اشاره به رویدادهایی است که به صورت جهانی درآمده اند. رویدادی همچون اربعین حسینی که چند سالی است به یک راهپیمایی و گردهمایی عظیم تبدیل شده و در سطح گسترده ای از طریق رسانه ها پوشش داده شده است. به نظر می رسد تئورسین های نظریه جهانی شدن، نیز در برابر این رویداد عظیم، دچار شگفتی شده باشند و بعید است اجتماع بیست میلیونی از یک آئین و مذهب را در یک مقطع زمانی خاص، در نقطه ای خاص دیده باشند.

در حالیکه روند جهانی سازی به دنبال تغییر سازه‌های‌ فرهنگی‌، مانند عناوین‌، آرمانها و نمادهای‌ ارزشمند جوامع‌ اسلامی‌، بوده است، میلیونها مسلمان شیعه با پای پیاده به سمت کربلای معلی حرکت می کنند.

نظریه های جهانی شدن به گونه ای طراحی شده بودند که بسیاری از مسلمانان با این دغدغه مواجه بودند که چطور باید خود را با وضعیت های تازه ای در حیطه سیاست، فرهنگ و عرف جهانی انطباق دهند.

در حالیکه روند جهانی سازی به دنبال تغییر سازه‌های‌ فرهنگی‌، مانند عناوین‌، آرمانها و نمادهای‌ ارزشمند جوامع‌ اسلامی‌، بوده است، میلیونها مسلمان شیعه با پای پیاده به سمت کربلای معلی حرکت می کنند. آن هم در سرزمینی جنگ زده که روزی را بدون عملیات های تروریستی نمی بیند و از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار نیست.

گردهمایی جهانی شده شیعه

اکنون موقعیتی است که وقتی تلویزیون را روشن کنید با پخش تصاویر زنده از پیاده روی زائران به سمت کربلا مواجه می شوید. رسانه ملی در ساعاتی از روز به پخش مستقیم تصاویر این راهپیمایی عظیم و مصاحبه با افراد حاضر در این صحنه ها می پردازد و در اخبار هم گزارش های متعددی از خبرنگاران رسانه ملی پخش می شود تا لحظه به لحظه، گوشه ای از این گردهمایی بی نظیر نمایش داده شود. باید اعتراف کرد که عملکرد تلویزیون در پوشش این رویداد مهم، قابل تقدیر است.

  این رویداد از طریق شبکه های ماهواره ای و اینترنتی هم پوشش داده می شود. آنچه قابل توجه است اینکه این جمعیت میلیونی، جمعیتی است با حضور ملیتهای مختلف. در میان این جمعیت افرادی حضور دارند که از دوردست ترین نقطه آفریقا، آمریکا و آسیا و اروپا، خود را به کربلا رسانده اند و در این اجتماع گسترده، فقیر و غنی در کنار یکدیگر حرکت می کنند تا به سر منزل مقصود برسند. در میان این مسیر طولانی، ایستگاههای پذیرایی  و استراحتگاه هایی وجود دارد که امکانات یکسانی را به زائران ارائه می دهد.

می توان خصلتهای بارزی از جهانی شدن را در این اجتماع گسترده مشاهده کرد. اینکه افرادی از فرهنگ، ملت، سنت و طبقه اجتماعی مختلفی، به خاطر وحدت عقیده و مذهب خویش، در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به این ترتیب مرزهای بین المللی میان آنها از میان برداشته شده و باور مذهبی و ارادت قلبی شان، فاصله ها را از میان آنها برداشته است.

رسانه ملی در ساعاتی از روز به پخش مستقیم تصاویر این راهپیمایی عظیم و مصاحبه با افراد حاضر در این صحنه ها می پردازد و در اخبار هم گزارش های متعددی از خبرنگاران رسانه ملی پخش می شود تا لحظه به لحظه، گوشه ای از این گردهمایی بی نظیر نمایش داده شود. باید اعتراف کرد که عملکرد تلویزیون در پوشش این رویداد مهم، قابل تقدیر است.

وقتی گوگل پیش بینی حضور بیست و پنج میلیون زائر را در اربعین امسال، در نظر می گیرد، می توان این رویداد را بزرگترین اجتماعی جهانی نامید که به تدریج مورد توجه نهادهای مهم جهانی قرار خواهد گرفت و بعید است تا چند سال بعد، خبرگزاریها و نهادهای بزرگ، بتوانند بی تفاوت از کنار این رویداد بگذرند. می توان علت تاثیرگذار بودن این واقعه را، خودجوش بودن آن نامید.

مسلما هیچیک از این جمعیت میلیونی که زنان و کودکان بسیاری هم در بین آنها هستند، مجبور به انتخاب این سفر سخت نبوده اند. آنچه موجب حضورشان شده، چیزی جز ثبات عقیده و ایمان نیست. همین امر موجب شده تا بتوان اربعین را مناسبتی جهانی شده نامید که قابل قیاس با هیچ اجتماعی در دنیا نخواهد بود.

پی نوشت:

 نظریه های جهانی شدن، آنتونی گیدنز- ارتباطات و جهانی شدن، جوزف‌ نای‌ و رابرت‌ كوهن‌

 

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین