سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شاید بتوان گفت محلات توریستی ترین شهر استان مرکزی است، این شهر کوچک، پایتخت گل ایران و البته صاحب تعداد زیادی چشمه آبمعدنی و مرکز آبدرمانی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گلخانه و گرمخانه
محلات

 


شاید بتوان گفت محلات توریستی ترین شهر استان مرکزی است، این شهر کوچک، پایتخت گل ایران و البته صاحب تعداد زیادی چشمه آبمعدنی و مرکز آبدرمانی است.

 

 

محلات، شهری کوچک در جنوب شرق استان مرکزی است که سال هاست نامش با گِل و گُل پیوند خورده است. یکی از مهمترین دلایل رواج شهرنشینی در این محل را وجود چشمه های فراوان در قسمت های شمالی شهر می دانند.

 از آنجا که شهر بشکل محله‌هایی جداگانه در کنار هر یک از این چشمه ها بوجود آمده است و شکلی یکپارچه و متمرکز نداشته، آن را "محلات" می‌نامند.

در فصل بهار و تابستان، این شهر مست از بوی عطر گل‌هایی است که در اطراف آن و در گلخانه‌ها پرورش می‌یابند تا به کل کشور و حتی خارج از آن صادر شوند.

اما محلات در کنار شهرتی که بخاطر پرورش گل دارد، بخاطر آبگرم های فراوانش هم مورد توجه است.

چشمه‌های آبگرم محلات دارای ترکیبات گوگرد و آهن است که می توان این را از روی رنگ و بوی آب هم تشخیص داد.

از دیگر ترکیبات این آبگرم ها، ترکیبات سولفات کلسیک است که برای درمان بیماری های خونی، نقرس، بیماری های کبد، کیله، صفرا، دستگاه گوارش و اعصاب مفید است.

محلات

از قدیم مردم شهر و اطراف آن برای درمان بیماری هایی که منشاء آن ها را سردی می دانستند به این آبگرم ها مراجعه می کردند. در حال حاضر 6 چشمه آب گرم در محلات فعال هستند: آبگرم شفا، دبنه، حکیم، بختیاری، رماتسیم و سلیمانیه.

از آنجا که آب این چشمه ها بسیار داغ است، استفاده از این آبگرم ها به بیماران قلبی و ریوی نوصیه نمی شود، البته آب چشمه حکیم نسبت به بقیه چشمه ها خنک تر است.

چشمه حکیم، دارای دو حوضچه برای زنان و مردان است و با ترکیبات سولفاته کلسیک برای درمان انواه مسمومیت های داخلی مفید است.

از سالها پیش مردم استان های اطراف برای استفاده از این آبگرم ها به محلات سفر می کرده اند، در سال های اخیر مسافران بیشتری به شهر می آیند و حتی در بین کشورهای همسایه مثل امارات و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس دارای محبوبیت شده است. هرچند که در حال حاضر مردم بیشتر در فصل بهار و تابستان به محلات سفر می کنند، اما با تغییری جزئی در برنامه و زمان سفر می توان در فصل های سرد عازم محلات شد.

از قدیم مردم شهر و اطراف آن برای درمان بیماری هایی که منشاء آن ها را سردی می دانستند به این آبگرم ها مراجعه می کردند. در حال حاضر 6 چشمه آب گرم در محلات فعال هستند: آبگرم شفا، دبنه، حکیم، بختیاری، رماتسیم و سلیمانیه

چطور برویم؟

برای رسیدن به محلات در هر جای ایران که هستید باید خودتان را به دو شهر اصلی برسانید، اگر از شرق و شمال کشور راهی این شهر هستید، بهتر است ازمسیر قم به سمت محلات بروید، و چنانچه از غرب عازم محلات هستید مسیر اراک را انتخاب کنید.

 از قم، بایست به سمت سه راه سلفچگان بروید و پس از طی مسیری 43 کیلومتری وارد جاده اصفهان شوید، بعد از 62 کیلومتر به دلیجان می رسید و با امتداد مسیر به سمت به سمت غرب به محلات خواهید رسید.

محلات

 آبگرم های محلات در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر قرار دارند. از سمت شمال غربی و غرب ابتدا باید خود را به اراک برسانید و از آنجا با طی مسیری به محلات برسید.

اگر سفرتان را از شهرهای مرکزی و جنوب و جنوب شرقی کشور آغاز می کنید بهتر است به ترتیبی به نایین برسید و از آنجا به اردستان و بادرود و پس از آن کاشان و دلیجان و سپس محلات برسید. در محلات تعداد زیادی هتل، مهمانسرا و مهمانپذیر وجود دارد وپکه برای اقامت مناسب هستند.

 

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین