تبیان، دستیار زندگی
دولت در لایحه بودجه سال 1393 کل کشور درآمد حاصل از حقوق ورودی خودرو را برای سال آینده بیش از 1000 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است. براین اساس در لایحه بودجه سال 1393 درآمد حاصل از حقوق ورودی خودرو معادل 1164 میلیارد تومان برآورد شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دولت از واردات خودرو چقدر سود می‌كند؟


دولت در لایحه بودجه سال 1393 کل کشور درآمد حاصل از حقوق ورودی خودرو را برای سال آینده بیش از 1000 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است. براین اساس در لایحه بودجه سال 1393 درآمد حاصل از حقوق ورودی خودرو معادل 1164 میلیارد تومان برآورد شده است.
واردات خودرو

این در حالی است که در لایحه بودجه سال جاری دولت به صورت جداگانه درآمد حاصل از حقوق ورودی خودرو را اعلام نکرده بود. در عوض حقوق ورودی خودرو و سایر کالاها (براساس موضوع بند 3 ماده 121 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی – خرده‌فروشی 12 درصد – عمده‌فروشی هشت درصد) برای سال جاری معادل 8770 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود. طبق آخرین آمار گمرک ایران در هشت ماهه سال جاری واردات انواع خودروی سواری به کشور با رشد 29/32 درصدی به 36 هزار و 212 دستگاه رسید. همچنین ارزش خودروهای سواری وارداتی هم با رشد 11/21 درصدی به مرز 751 میلیون دلار رسید. در حال حاضر تعرفه واردات خودرو به کشور 45 درصد بوده و پیش‌بینی می‌شود روند صعودی واردات خودرو به کشور دست‌کم تا پایان سال ادامه یابد. از سوی دیگر بحث‌هایی نیز مبنی بر احتمال لغو ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 شنیده می‌شود که اگر این اتفاق رخ دهد نیز بر روند واردات خودرو به کشور تاثیر مثبت خواهد گذاشت. دولت دهم در نیمه دوم سال گذشته به دلیل بحران ارزی رخ داده ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 از جمله خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی را متوقف کرد. همچنین درآمد موضوع اخذ عوارض شماره‌گذاری بر خودروهای وارداتی که اولین بار شماره‌گذاری می‌شوند متناسب با میزان آلودگی و ارزش گمرکی آنها برای سال 1393 معادل 250 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. ضمن اینکه درآمد حاصل از مالیات شماره‌گذاری خودرو هم برای سال 1393 معادل 521 میلیارد و 616 میلیون و 200 هزار تومان برآورد شده است.

خودروها را با مدل سال 93 عرضه کنید

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی کشور گفت:‌ امیدواریم برای رونق بازار خودرو و جلوگیری از اجحاف به مصرف‌کنندگان در ایام پایانی سال خودروها با مدل 93 عرضه شوند. به طور معمول در سال‌های گذشته خودروسازان از نیمه بهمن به بعد خودروهای خود را با مدل سال جدید عرضه می‌کردند.

امیدواریم برای رونق بازار خودرو و جلوگیری از اجحاف به مصرف‌کنندگان در ایام پایانی سال خودروها با مدل 93 عرضه شوند. به طور معمول در سال‌های گذشته خودروسازان از نیمه بهمن به بعد خودروهای خود را با مدل سال جدید عرضه می‌کردند

حسن زمانی‌ افشار با بیان این‌که این کار موجب می‌شد خریداران خودرو در پایان سال به دلیل نزدیک بودن سال جدید از ناحیه مدل خودرو متضرر نشوند، خاطرنشان کرد: با این حال سال گذشته این اتفاق رخ نداد و تا 29 اسفند سال 91 خودروها با مدل سال 91 عرضه شد.رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودروی کشور ادامه داد: این موضوع اجحاف به خریداران خودرو در ایام پایانی سال 91 بود زیرا خودرویی که در نیمه اسفند ماه با مدل سال 91 خریداری شده بود پس از آغاز سال 92 به اندازه تفاوت مدل یک سال، افت قیمت پیدا کرد. وی افزود: بنابراین کارخانه‌های تولیدکننده خودرو از هم‌اکنون باید هماهنگی‌های لازم را با نهادهای مزبور از جمله واحد شماره‌گذاری خودرو انجام دهند تا مشکل سال گذشته مجددا تکرار نشود.زمانی افشار تصریح کرد: در کشورهای دیگر نیز خودروسازان یکی، دو ماه مانده به پایان سال خودروهایشان را با مدل سال جدید عرضه می‌کنند بنابراین در ایران نیز باید این موضوع رعایت شود.

ارز و خودرو

پژوی فرانسه از رانت استفاده كرد

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو با بیان اینکه پژو سال‌ها از رانت بازار ایران استفاده کرده است، گفت: باید از دعوت‌های بی‌برنامه جلوگیری کرد و حضور دوست‌نماها در بازار ایران را محدود نمود. فرهاد بهنیا با اشاره به احتمال حضور مجدد پژو در ایران گفت: پژو سال‌ها از فضای رانتی در بازار خودروی ایران سوءاستفاده کرده است و به نظر می‌رسد اکنون که موضوع حضور خودروسازان خارجی در ایران مطرح است باید از دعوت‌های بی‌برنامه جلوگیری کرد و حضور دوست‌نماها در بازار ایران را محدود نمود. عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان افزود: محدود‌شدن بازار خودروی ایران به دو یا سه شرکت خارجی، کار نادرستی است و بهتر است از سایر برندهای مطرح دنیا از جمله تویوتا، بنز، فولکس، ولوو و آئودی که حضورشان همراه با انتقال دانش فنی است، استفاده کرد. وی تصریح کرد: پلت‌فرم مشترکی از سوی قطعه‌سازان و خودروسازان طراحی و به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است که به نظر می‌رسد در صورت تامین بودجه، امکان تولید 6 مدل خودرو بر روی این پلت‌فرم وجود خواهد داشت؛ ضمن اینکه مصرف سوخت این خودروها که یک محصول هیبریدی- بنزینی است، 5/2 لیتر در هر 100 کیلومتر پیش‌بینی شده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا، مهر، وطن امروز، فارس