تبیان، دستیار زندگی
کارشناسان می گویند سن گدایی در پایتخت کاهش یافته است و گدایان حرفه ای برای تحریک عواطف شهروندان بیشتر از زنان و کودکان برای تکدی گری استفاده می کنند. مسئولان نیز خواستار برخورد با این جرم آشکار در سطح پایتخت هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گداهای تهرانی چقدر درآمد دارند؟!


کارشناسان می گویند سن گدایی در پایتخت کاهش یافته است و گدایان حرفه ای برای تحریک عواطف شهروندان بیشتر از زنان و کودکان برای تکدی گری استفاده می کنند. مسئولان نیز خواستار برخورد با این جرم آشکار در سطح پایتخت هستند.مرد می گفت برای کودک مشتری پیدا کرده است،300 هزار تومان.
متکدی

پاسخ مرد گدا یک میلیون تومان در ماه بود. کودک را قرار بود ببرند برای گدایی ورامین. تا آخر مکالمه دو مرد سر قیمت به توافق نرسیدند. اینها سخنان پنهانی و در گوشی دو عابر در مکانی خلوت نبود بلکه چانه زنی آشکار دو گدا بود که در یک خیابان پر تردد در حال معامله بودند و سالهاست در آن خیابان گدایی می‌کنند. بسیارند کودکانی که از صبح تا شب با فال یا گلی بر دست ایستاده اند سرخیابان و مشغول گدایی هستند. نوزادانی که صبح تا شب خمار و خواب آلودند و وظیفه شان سوزاندن دل عابرانی است که قرار است دست در جیبشان کنند. اما استفاده کودکان برای گدایی جرمی است آشکار که مجریان قانون کم تر حساسیتی نسبت به آن دارند. با مروری بر قوانین داخلی و پیمان‌های جهانی که دولت ایران به این پیمان‌ها ملحق شده است، بهره‌کشی و سوءاستفاده از کودکان برای گدایی و تکدی‌گری یک پدیده مجرمانه و جرم محسوب می‌شود.

ماده 712 قانون مجازات اسلامی، درخصوص مجرمانه بودن تکدی‌گری جرم انگاری کرده است: ماده 712 - هرکس تکدی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش یا ولگردی کند به حبس از یک تا سه‌ماه‌ محکوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالی مرتکب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذکور کلیه اموالی که از طریق تکدی و کلاشی به دست آورده است مصادره خواهد شد. ماده 713 همین قانون درباره گماردن کودک برای تکدی‌گری پیش‌بینی مجازات کرده و هرکسی را که از کودک برای این کار بهره‌برداری کند بزهکار دانسته است. رضا جهانگیری فر،معاون توسعه خدمات اجتماعی سازمان رفاه،خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران هم خرید و فروش کودکان برای گدایی را تایید می کند و می گوید: معمولا این گدایان رفتارهای مجرمانه دیگری هم دارند مثل خرید و فروش کودک و یا توزیع موادر مخدر ،فروش محصولات مستهجن و... . برخو رد با این گونه آسیب دیده های اجتماعی نیازمند دخالت پلیس است و باید توسط مراجع قضایی و انتظامی باآنها برخورد شود.

تیمهای ما با متکدیان گفتگو می‌کنند که در نتیجه این مشاوره‌ها مشخص شده است گروهی از متکدیان به دلیل نیاز مالی، گروهی به عنوان شغل و بخش زیادی هم به این کار عادت کرده‌اند. همچنین بررسی‌ها نشان داده است که 75 درصد متکدیان تهرانی از وضعیت جسمی و روحی عالی برخوردارند. حتی ما به بسیاری از آن‌ها پیشنهاد شغل داده‌ایم ولی آن‌ها نپذیرفتند

متاسفانه نگاه مجرمانه‌ای به این افراد در جامعه وجود ندارد. مردم به چشم یک نیازمند به آنها نگاه می کنند . حتی وقتی مجریان قانون در حال جمع اوری این افراد هستند آنها با علم به این موضوع مقاومت کرده و تلاش می کنند مردم را متاثرکرده و در مقابل مجریان قانون قرار دهند. شهروندان ما به گدایان نگاه محبت آمیز دارند اما اگر بدانند تنها 15 درصد کسانی که گدایی می کنند نیازمند واقعی هستند دیگر کمکهای سابق را به آنها نمی کنند.

درآمد گدایان تهرانی

او با اشاره به درآمد یک گدا در تهران می گوید: گدایان تهرانی از 10 هزار تا صد هزار تومان در روز درآمد دارند . برخی از این گدایان در آمدهای میلیونی دارند و طی سه،چهار ساعت 500 تا 600 تومان گدایی می کنند.

ما گدایی گرفته ایم که در جیبش چکهای مختلفی بوده است و یا گدایی که خودم خاطرم است به همراه دو فرزندش در شهرک غرب دستگیر شد و از ساعت 9 تا 11 صبح 530 هزار تومان گدایی کرده بود. یا گدایی دیگری 10 ،11 میلیون در جیب هایش چک بانکی بود. این افراد در حالی در سطح خیاباتهای تهران درآمدزایی می کنند که گدایی جرم است و باید نسبت به این موضوع به مردم انسان دوست ایرانی آگاهی داده شود.

متکدی

بازگشت پدیده گدایی در پایتخت

جهانگیری فر با اشاره به این که پدیده گدایی به پایتخت برگشته است می گوید: ما در اجلاس تجربه خوبی به دست آوردیم تعامل بین بخشی خوبی ایجاد شد. گدایانی که از دیگر کشوها آمده بودند سریعا به مرزها برده می شدند و گدایانی که متعلق به شهرهای دیگر بودند حتی با هواپیما به شهر خودشان برگردانده می شدند. خیلی خوب و روان و سریع . اما به دلیل برخی ناهماهنگیها دوباره این پدیده به شهر بازگشت.

این مقام مسئول از کاهش سن  گدایان در پایتخت و افزایش تعداد زنان گدا هم می گوید. او معتقد است: برای گدایی نیاز است عواطف طرف مقابل را تحریک کرد و و کسانی که از این راه سود می ببرند برای کسب درآمد بیشتر جنسیت گدایی را به سمت زنان برده اند. مردم به زنان نیازمند بیش از مردان نیازمند کمک می کنند همچنین به کودکان بیش از بزرگسالان. بنابراین سن کودکان متکدی هم کاهش یافته است و از نوجوانی به سنین کودکی رسیده است. او معتقد است: کودکان یکی از اقشاری هستند که مردم نسبت به کار آنها ترحم نشان می‌دهند و بعد از آنها زنان هستند که امکان بیشتری دارد بتوانند حس دلسوزی شهروندان را تحریک کنند. زنان متکدی دو گروه هستند؛ یک گروه کسانی که به همراه خانواده تکدی‌گری می‌کنند، یک عده دیگر هم زنانی هستند که تنها هستند و چون درآمدی ندارند برای امرار معاش خودشان این کار را می‌کنند.

مافیای گدایی

چندی پیش هم معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران درباره شبکه مافیا تکدی‌گری در پایتخت گفت: وقتی که در زمان جمع آوری متکدیان چند موتور سوار خودروهای ما را تعقیب می‌کنند، وقتی که گروهی حاضرند با پرداخت پول متکدیان جمع آوری شده را قبل از رسیدن به مراکز‌‌ رها کنند، وقتی که قبل از حضور ماموران متکدیان آگاه می‌شوند، وقتی که متکدیان هر چند ساعت یکبار پولهای خود را به مسئول جمع آوری پول در باند تحویل می‌دهند، وقتی که متکدیان راس ساعت خاص در محل مربوطه با خودرو یا موتورسیکلت حاضر می‌شوند همه و همه نشان دهنده یک شبکه فعال مافیایی در تهران است.

برای گدایی نیاز است عواطف طرف مقابل را تحریک کرد و و کسانی که از این راه سود می ببرند برای کسب درآمد بیشتر جنسیت گدایی را به سمت زنان برده اند. مردم به زنان نیازمند بیش از مردان نیازمند کمک می کنند همچنین به کودکان بیش از بزرگسالان. بنابراین سن کودکان متکدی هم کاهش یافته است و از نوجوانی به سنین کودکی رسیده است

وی افزود: این شبکه آنقدر بزرگ و قدرتمند شده که دیگر تکدی‌گری در تهران همانند سرویس BRT شبانه روزی شده است. یعنی اینکه شبکه‌های مافیایی حتی شیفت شب را هم در دستور کار خود قرار داده‌اند.

گدایان تهرانی سالم و سرحال هستند

معاون سازمان رفاه، خدمات و مشارکتهای اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به اینکه آیا تیمهای مشاوره و مددکاری برای متکدیان جمع آوری شده بکار گرفته می‌شوند گفت: تیمهای ما با متکدیان گفتگو می‌کنند که در نتیجه این مشاوره‌ها مشخص شده است گروهی از متکدیان به دلیل نیاز مالی، گروهی به عنوان شغل و بخش زیادی هم به این کار عادت کرده‌اند. همچنین بررسی‌ها نشان داده است که 75 درصد متکدیان تهرانی از وضعیت جسمی و روحی عالی برخوردارند. حتی ما به بسیاری از آن‌ها پیشنهاد شغل داده‌ایم ولی آن‌ها نپذیرفتند  دکتر جاگیری با انتقاد از تعلل و بی‌خیالی برخی از سازمانهای عضو ستاد ساماندهی متکدیان تهرانی گفت: ما چندین سال است می‌گوئیم باند‌ها و مافیای تکدی‌گری در تهران فعال هستند و روز به روز قوی‌تر می‌شوند ولی هیچ عکس العملی از نهادهایی که انتظار داریم مشاهده نمی‌شود. در این چند سال اخیر هیچگونه خبری مبنی بر شناسایی و متلاشی شدن باندهای تکدی‌گری نشنیده و ندیده‌ایم که باید دستگاههای انتظامی و قضائی به طور جدی وارد شوند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منابع : مهر و قانون