تبیان، دستیار زندگی
نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک با نام اختصاری الکامپ، 17 - 14آذر 1392 برگزار شد. این نمایشگاه هرساله در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و زیر نظر شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی هوشمند، آینده روشن


نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک با نام اختصاری الکامپ، 17 - 14آذر 1392 برگزار شد. این نمایشگاه هرساله در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و زیر نظر شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود که هدفش پیشرفت و ارتقای سطح تکنولوژی در کشور است.

زندگی هوشمند، آینده روشن

الکامپ امسال در 12 حوزه سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه و ارتباطات، رسانه، دولت الکترونیک، تجهیزات الکترونیک همراه، آموزش، امنیت، ماشین‌های اداری، بانکداری و تجارت الکترونیک، سرگرمی‌های دیجیتال و زندگی هوشمند فعالیت می‌کرد. با توجه به شعار نوزدهمین دوره الکامپ که «زندگی هوشمند، آینده روشن» بود، کارگاه‌ها و همایش‌هایی با عناوین شباب، رسانه‌های اجتماعی و سبک زندگی، واقعیت افزوده، رایانش ابری، تجارت هوشمند و هوشمندسازی تجارت، آموزش هوشمند و شهروند هوشمند نیز در حاشیه نمایشگاه برگزار شد.

رونمایی از شبکه اجتماعی biz biz net

الکامپ نوزدهم در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین‌المللی تهران با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مسئولان کشور برگزار شد. در حالی که رسم معمول مسئولان در افتتاح الکامپ، افتتاح نمادین یک سالن و بازدید از یک یا دو سالن بود، واعظی، وزیر ارتباطات تا آخرین دقایق پایان ساعت کاری نمایشگاه همچنان برای بازدید از سالنی به سالن دیگر می‌رفت و تقریبا از تمام سالن‌ها دیدن‌کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حین این بازدیدها در غرفه شباب وزارت صنعت، معدن و تجارت از اولین شبکه اجتماعی بازرگانان با عنوان bizbiznet رونمایی کرد. گفته شده bizbiznet اولین شبکه اجتماعی در حوزه اقتصاد در سطح جهان است که با ایجاد فضایی تعاملی میان فعالان اقتصادی مجالی برای توسعه کسب و کار در حوزه‌های مختلف اقتصادی فراهم می‌کند.

زندگی هوشمند، آینده روشن

پهنای باند شعور اجتماعی

از آنجا که حضور مسئولان در نمایشگاه الکامپ پررنگ بود، اظهارنظرهای فراوانی در حاشیه نمایشگاه درباره وضع اینترنت و تکنولوژی مطرح شد. برای مثال، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضع اینترنت ایران گفت: توسعه پهنای باند اینترنت نیازمند توسعه پهنای باند شعور اجتماعی است و برای این امر باید به شهروندان مطابق آنچه در حقوق شهروندی رئیس‌جمهور آمده ارزش بگذارید.

گودرزی افزود: یکی از اهداف برنامه پنجم توسعه این است که سهم صنعت ICT در تولید ناخالص ملی به 10 درصد برسد و اگر تولید ناخالص ملی را در پایان برنامه پنجم 514 میلیارد دلار هدف‌گذاری کنیم، سهم صنعت ICT باید ده میلیارد دلار تا 30ماه آینده باشد.

اظهارنظرهای وزیر ارتباطات درباره شبکه‌های اجتماعی نیز خالی از لطف نبود. محمود واعظی ضمن اعلام این موضوع که رفع فیلتر این شبکه‌ها فقط مربوط به وزارت فناوری و ارتباطات نیست، گفت: قرار است در پنج شبکه اجتماعی که در داخل کشور فعالیت دارند و پربازدید هستند، عضو شوم و سپس در شبکه‌ای که مورد استقبال بیشتری از مردم قرار گرفت فعالیت خود را ادامه دهم. اگر این تجربه، مناسب باشد از رئیس‌جمهور نیز خواهش می‌کنم که در این شبکه‌ها عضو شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در رابطه با نوزدهمین نمایشگاه الکامپ افزود: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باعث همبستگی بیشتر بین بخش خصوصی و دولتی می‌شود و ما باید در نزدیک‌تر کردن بخش خصوصی به دولتی تلاش کنیم.

با توجه به شعار نوزدهمین دوره الکامپ که «زندگی هوشمند، آینده روشن» بود، کارگاه‌ها و همایش‌هایی با عناوین شباب، رسانه‌های اجتماعی و سبک زندگی، واقعیت افزوده، رایانش ابری، تجارت هوشمند و هوشمندسازی تجارت، آموزش هوشمند و شهروند هوشمند نیز در حاشیه نمایشگاه برگزار شد

نمایش سخت افزارهای وارداتی

در قسمت سخت‌افزار نوزدهمین نمایشگاه الکامپ، بیش از تولید داخلی، محصولات وارداتی به چشم می‌خورد، اما در بخش نرم‌افزار و رسانه، تولیدکنندگان داخلی با دست پرتر حاضر شده بودند. برای مثال، علاوه بر شبکه اجتماعی bizbiznet که به آن اشاره شد، اولین آنتی‌ویروس داخلی با نام بدافزار پادویش نیز رونمایی شد. مدیر شرکت سازنده این آنتی‌ویروس معتقد است هیچ یک از قسمت‌های مختلف این محصول اقتباس نشده و از کمک خارجی نیز استفاده نشده است. نسخه رایگان خانگی این نرم‌افزار از طریق سایت شرکت امن‌پرداز در دسترس است.

یکی از برنامه”‹هایی که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت، رونمایی از نسل جدید کارت حافظه مجهز به فناوری وای‌فای با امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات بدون نیاز به اتصال فیزیکی بود. این مموری کارت SD وای‌فای که احتمالا بیشتر کاربرد آن برای دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای خواهد بود، به عکاس این فرصت را می‌دهد که در لحظه، عکس گرفته شده را با افرادی که در مجاورتش قرار دارند به اشتراک بگذارد. این محصول در ظرفیت‌های بیش از 64 گیگابایتی عرضه شده و به گفته شرکت واردکننده قیمت تمام شده آن حدود 128 دلار است.

زندگی هوشمند، آینده روشن

نکته قابل توجه دیگر، حضور کمرنگ‌تر اپراتورهای تلفن همراه نسبت به الکامپ‌های پیشین بود، اما اپراتور رایتل، امسال نیز با ارائه سیمکارت رایگان غرفه شلوغی داشت. البته گرفتن سیمکارت رایگان از رایتل آنقدرها هم آسان نبود و بجز مدارک به رفت‌و‌آمد و پیگیری هم احتیاج داشت.

خبر جدید دیگری نیز در حاشیه الکامپ 2013 در نشست خبری و از زبان ناصر اصفهانی، مدیرعامل مبین‌نت شنیده شد: با توجه به این‌که تکنولوژی وایمکس رو به اتمام است، نیاز به ارائه خدمات برمبنای تکنولوژی‌های جدید وجود دارد و برای این‌که سرویس‌های باند پهن بتوانند بقای خود را حفظ کنند ناچار به حرکت به سمت LTE هستیم که در نتیجه مذاکرات صورت گرفته مجوز مقدماتی این تکنولوژی با محدودیت چهار سایت و در شهر تهران به این شرکت داده شد. او گفت: پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان سال با توجه به تامین تجهیزات و طراحی اولیه شبکه، این تکنولوژی در کشور به صورت رسمی و آزمایشی رونمایی شود. البته این تکنولوژی برای استفاده دیتا خواهد بود و مربوط به مشترکان ثابت نیست.

هرچند سطح کیفی و کمی الکامپ نوزدهم در مقایسه با الکامپ‌های قبل رشد چشمگیری داشته است، اما هنوز با نمایشگاه‌های معتبر دنیا در زمینه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، اختلاف فراوانی داشت. در چنین نمایشگاه‌هایی معمولا باید هدف پیشرفت باشد، نه فروش محصولات، ولی در ایران گاهی این هدف جابه‌جا می‌شود و تخصص‌گرایی و علم کمرنگ‌تر می‌شود.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: کلیک