تبیان، دستیار زندگی
به خاطرات خوش گذشته بیندیشید، گاهی انسان در سختی ها و مشکلات، گذشته ی خود را نادیده می گیرد و احساس می کند همیشه در بدبختی و سختی بوده است، یادآوری خاطرات خوش گذشته، منبع الهام بخشی برای «حال» پراندوه است که می تواند ما را از فشار کنونی نجات دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دور زدن مشکلات در کمترین زمان


به خاطرات خوش گذشته بیندیشید، گاهی انسان در سختی ها و مشکلات، گذشته ی خود را نادیده می گیرد و احساس می کند همیشه در بدبختی و سختی بوده است، یادآوری خاطرات خوش گذشته، منبع الهام بخشی برای «حال» پراندوه است که می تواند ما را از فشار کنونی نجات دهد.

مقاومت در برابر مشکلات

اگر در زندگیتان ، با مشکل بزرگی رو به رو شوید چه می کنید؟ آیا از آن نوع انسانهای با اراده هستید که در برابر طوفان سر بلند می کنند و بر خلاف جریان آب ، با قدرت شنا می کنند؟ و یا از آن دسته از انسانها که دائم غر می زنند و این و آن را مقصر اصلی مشکلات زندگیشان می دانند و زمین و زمان را محکوم می کنند؟ و یا جزو گروهی هستید که دست روی دست می گذارند و امیدشان را از دست می دهند و آه می کشند؟

جزو هر گروهی که هستید ، به هر فرهنگ و آیینی که اعتقاد دارید، در موقع بروز مشکلات، رشته حیاتتان را از دست ندهید،امیدتان را از دست ندهید.

امید داشتن، باور به نتیجهء مثبت اتفاقها یا شرایط، در زندگی می‌باشد. امید احساسی است دربارة اینکه می‌توانیم آنچه را که میخواهیم، داشته باشیم یا یک اتفاق، بهترین نتیجه را برای ما خواهد داشت.

دوست داشته باشید یا نه، شرایط سخت در زندگی همه پیش می‌آید. شاعر می گوید:

در این دنیا دل بی غم نباشد                    اگر باشد بنی آدم نباشد

ممکن است کارتان را از دست بدهید، در زندگی مشترکتان شکست بخورید، یا دچار بیماری شوید. در این شرایط سخت هر چه که باشد، خیلی مهم است که امیدتان را از دست ندهید. باید امید داشته باشید که از این شرایط سخت عبور می‌کنید. اگر اینطور نباشد، فقط خودتان را ناامید و دلسرد خواهید کرد. وارد چرخه شومی می‌شوید که رویکرد منفی‌تان، اوضاع را حتی بدتر کرده و منفی‌تر خواهد شد. نباید اجازه دهید این اتفاق برای شما بیفتد. خودتان را برای شرایط سخت آماده کنید تا وقتی برایتان پیش آمد، راحت‌تر برخورد کنید.

هزاران نفر، بلکه میلیونها نفر بوده اند که در شرایطی به مراتب سختتر و دشوارتر از شما قرار داشتند، شما نه اولین نفری هستید که این مشکلات را دارید و نه آخرین آنها، جوانتر که بودم، وقتی برای مشکلاتم غصه می خوردم و به زمین و زمان بد می گفتم، مادرم می گفت: اوه ، آفتاب که به سرت نو نشده، واقعا هم این خورشید عالم تاب، از آن بالا، شاهد بسیاری از این داستان ها و قصه ها در این زمین پهناور بوده است.

اما اگر با مشکل ناامیدی در زندگی رو به رو هستید از طریق راهکارهایی می توانید امید از دست رفته ی خود را باز یابید.

مثلا اولویت بندی اهداف، بدون شک در ابعاد بسیاری از زندگی می خواهیم پیشرفت کنیم. اما بدیهی است نمی توانیم همه چیز را با هم انجام دهیم. به عنوان مثال در موقعیت فعلی روابط تان با اطرافیان برای شما مهم تر است یا داشتن شغل مناسب یا بهره مندی از سلامت جسمی؟! باید حیطه های مهم تر را تعیین کنید و اهداف واقع بینانه ای، که توان رسیدن به آن ها را دارید انتخاب کنید.

گاهی انسان در سختی ها و مشکلات، گذشته ی خود را نادیده می گیرد و احساس می کند همیشه در بدبختی و سختی بوده است، یادآوری خاطرات خوش گذشته، منبع الهام بخشی برای «حال» پراندوه است که می تواند ما را از فشار کنونی نجات دهد.

اگر قرار باشد هدف ها انرژی بدهند و ما را فعال تر کند، لازم است چالش برانگیز و مهیج باشند. بدین منظور باید هدف ها را طوری تعیین کنیم که مشخص، قابل اندازه گیری، قابل پیگیری، واقع بینانه و با محدودیت های زمانی مناسب باشند.

عبور از موانع، هر وقت برای رسیدن به اهداف تلاش می کنیم، احتمال وقوع اتفاقات پیش بینی نشده وجود دارد و لازم است خود را از قبل برای کنار آمدن با آن ها آماده کنیم. بدین منظور می توان از قبل درباره ی موانع احتمالی و روش های مدیریت آن ها اندیشید و مهارت های لازم را آموخت فراموش نکنید وجود موانع هرگز بهانه ی خوبی برای دست کشیدن از تلاش نیستند.

افکار منفی را خود دور کنید، معمولاً وقتی در زندگی با مشکلی رو به رو می شویم، درباره ی شخصیت و توانایی های مان افکار منفی به ذهن مان هجوم می آورند، اما در رویارویی با سختی ها و مشکلات لازم است آن ها را بیشتر ناشی از ضعف در مهارت ها بدانیم تا کمبود در هوش و استعداد، بدین ترتیب با جدا سازی و بیرونی کردن دلایل شکست، افکار منفی را از خود دور می کنیم و زندگی غنی تر رضایت بخش تر و امیدوارانه تری خواهیم داشت.

به خاطرات خوش گذشته بیندیشید، گاهی انسان در سختی ها و مشکلات، گذشته ی خود را نادیده می گیرد و احساس می کند همیشه در بدبختی و سختی بوده است، یادآوری خاطرات خوش گذشته، منبع الهام بخشی برای «حال» پراندوه است که می تواند ما را از فشار کنونی نجات دهد.

پیشرفت کردن

به آینده بیندیشید، مشکلات پیش رو تا ابد همراه فرد نخواهند ماند و بالاخره روزی به پایان خواهند رسید بنابراین بهتر است چشم انتظار لحظه های روشن و سبز باشید و به آینده و موفقیت های دلپذیر آن بیشتر بیندیشید.

به خودتان پاداش بدهید، گاهی اوقات ممکن است سختی ها و مشکلات انگیزه ی لازم برای ادامه ی مسیر را از فرد بگیرد و او را دلسرد و ناامید کند. برای جلوگیری از این ناامیدی سعی کنید به خاطر دستیبابی به اهداف کوچک تر که مقدمه ی اهداف بزرگ تر هستند به خود پاداش دهید و به این ترتیب انگیزه ی لازم برای حرکت به سمت اهداف بزرگ را زنده نگهدارید.

زندگی نامه ی افراد موفق را مطالعه کنید، با بررسی زندگی نامه ی افراد موفق در می یابیم یکی از علل مهم موفقیت آن ها این است که در سخت ترین شرایط زندگی، امید به موفقیت را از دست نداده اند، بارها و بارها شکست خورده اند و تلاش کرده اند.

یادتان باشد، هر وقت رسیدید آخر خط، به یاد معلم کلاس اول که می‌گفت: نقطه سر خط، دوباره شروع کنید.

فرآوری: زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان


با نگاهی به نشریه سپیده دانایی شماره64

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.