تبیان، دستیار زندگی
«راز گلخانه» داستانی از نویسنده امریکایی هیلاری نورمن است که برای رنج سنی نوجوانان داستان هایی در ژانر وحشت و دلهره می نویسد. تاکنون دو داستان از این نویسنده به زبان فارسی ترجمه و وارد بازار کتاب شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فاطمه شفیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راز گلخانه


«راز گلخانه» داستانی از نویسنده امریکایی هیلاری نورمن است که برای رنج سنی نوجوانان داستان هایی در ژانر وحشت و دلهره می نویسد. تاکنون دو داستان از این نویسنده به زبان فارسی ترجمه و وارد بازار کتاب شده است

راز گلخانه

راز گلخانه. هیلاری نورمن. مترجم: شهناز مجیدی. انتشارات  روشا. چاپ اول. تهران.1391. 3000 نسخه.420 صفحه.3000 تومان.

«فرانکی بارنز تا زمانی که شغلی عالی که متناسب با بیماری وسواسش بود، پیدا کند زندگی مشقت باری داشت. اکنون می توانست به عنوان نظافتچی، خانه مشتریانش را برق بیندازد و پول دریافت کند و حتی دردهایش پر ارزش محسوب شوند. .. به محض اینکه چشمش به خانه رز بیلی افتاد، می دانست که باید آن را داشته باشد، مهم نبود که چطور. اگر جای جدیدی برای زندگی پیدا نمی کرد به کلی عقلش را از دست می داد[1]

راز گلخانه داستان سه دوستی است که هر سه از خانوده های بانفوذ شهر هستند اما به طور ناگهانی پدر و مادر هر سه کشته می شوند و زندگی مرفه آنها از دست می رود و آنها به سه بی خانمان تبدیل می شوند. این سه دوست تصمیم می گیرند به دنبال حقیقت مرگ والدینشان بروند. اما رازی خطرناک برای آنها آشکار می شود و کسانی که پدر و مادر آنها را کشته اند این بار به دنبال کشتن این سه نفرهستند. مرگ هر لحظه به آنها نزدیک و نزدیک تر می شود.

این سه شخصیت درگیر و دار زندگی تازه ای که برایشان به وجود آمده است گرفتار سختی های فراوانی هستند که هیچ به آن عادت ندارند و تازه باید مراقب خودشان نیز باشند و از خطر کشته شدن نجات پیدا کنند.

در این رمان ما با شخصیت بیماری مواجه می شویم به نام فرانکی که دچار بیماری وسواس است. وی پس از طی کردن زندگی مشقت بار، نظافتچی خانه های افراد با نفوذ و مرفه شهر می شود. صاحب کار ها علاوه بر این که مخارج او را تامین می کنند، با بیماری او طوری برخورد می کنند که  انگار این بیماری دارای ارزش است. فرانکی  در شغل جدیدش با زنی قمار باز آشنا می شود. این زن زر نام دارد. وی بسیار پولدار است اما تقریبا هیچ کس را ندارد. حداقل کسی که به او اهمیت بدهد ندارد. برای همین فرانکی طمع می کند تا به نحوی حتی شده با برداشتن وی از سر راهش  گلخانه ای را که جزو دارایی رز است صاحب  شود.

گلخانه ای که بعد ها جایگاه قربانیان و جانیان دیگر می شود و در نهایت راز قاتل که یکی از دوستان فرانکی است اشکار می شود و جسد پوسیده رز از گلخانه بیرون می آید.

راز گلخانه داستان سه دوستی است که هر سه از خانوده های بانفوذ شهر هستند اما به طور ناگهانی پدر و مادر هر سه کشته می شوند و زندگی مرفه آنها از دست می رود و آنها به سه بی خانمان تبدیل می شوند. این سه دوست تصمیم می گیرند به دنبال حقیقت مرگ والدینشان بروند.

سه دوست به این راز آگاه می شوند و به دنبال کشف حقیقت درباره این راز هستند.

این داستان به روایت دانای کل نوشته شده است.  کتاب  فضای وحشت و مالیخولیا  دارد و موقعیت های وهمناک می آفریند.

راز گلخانه شامل صد و چهل و یک فصل است. برخی از فصل ها به شدت کوتاه هستند و بار هیجانی اثر را بالا می برند. این فصل ها که بیشتر در قسمت پایانی داستان به کار برده شده، گاه تنها یک تصویر و یا یک موقعیت را روایت می کند. جملات کوتاه کوتاه مشخصه این رمان است. مشخصه دیگر این کتاب همان ماجرای رازآلود آن است که برای داستان ایجاد کشش می کند. زبان اثر بسیار ساده و سر راست و بدون پیچیدگی های ادبی است. این داستان جزو داستان های روایت محور دسته بندی می شود.

از این نویسنده پیش از این داستان «ستارگان پراکنده» اش منتشر شده است که مصباح خسروی آن را ترجمه کرده بود. این نویسنده امریکایی که اغلب برای نوجوانان می نویسد، در کتاب «ستارگان پراکنده»، شخصیتی می آفریند که اگر به کسی بیش از حد نزدیک شود می تواند افکار وی را به طور کلی حذف کند. وی از کشف این حقیقت وحشت می کند و درگیر ماجراهای غریبی می شود. او با هیولاهایی که به خانه ای حمله ور می شوند درگیر می شود و از سوی دیگر مریدان کهنه کاری را با حقیقتی رو در رو می کند که در تصوراتشان نیز نمی گنجید. حقیقتی از جنس مرگ.

« در طرف راننده باز شد، نور چراغ داخلی بیرون را روشن کرد و جود با دیدن بولین که از ماشین بیرون آمد و ماشین را دور زد و به عقب ماشین آمد ، سر جایش خشکش زد. او محتاطانه در چیزی که جود گمان می کرد گل لیز و علف است راه می رفت. هیکل بزرگ مرد در رعد و برق دیگری که ناگهان همه جا را روشن کرد ظاهر شد...»[2]

پی نوشت:

[1] پشت جلد کتاب

[2] صفحه 329 کتاب

فاطمه شفیعی

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان