تبیان، دستیار زندگی
امروز دیگر تولد فرزندان دوستان و فامیل‌مان را از طریق تلفن یا دهان‌به‌دهان نمی‌شنویم بلکه در همان روز اول تولد، پدر یا مادر نوزاد عکس یا فیلمی از آن در یکی از چندین شبکه‌ اجتماعی معروف به اشتراک می‌گذارند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عکس فرزندتان را در شبکه‌های‌اجتماعی منتشر نکنید!


امروز دیگر تولد فرزندان دوستان و فامیل‌مان را از طریق تلفن یا دهان‌به‌دهان نمی‌شنویم بلکه در همان روز اول تولد، پدر یا مادر نوزاد عکس یا فیلمی از آن در یکی از چندین شبکه‌ اجتماعی معروف به اشتراک می‌گذارند!

کودک در شبکه اجتماعی

والدین عکس مرحله به مرحله از رشد نوزاد تا زمان مدرسه رفتن وی را با اشتیاق در شبکه‌های‌اجتماعی می‌گذارند و لایک و نظر دریافت می‌کنند و از این امر هم خوشحال هستند. گویی که تکه‌ای از خودشان است.

عده‌ دیگری از پدر و مادرها نیز با ساختن صفحات یا پروفایل‌هایی به اسم فرزندان سعی در شکل‌گیری «هویت» آنها از دوران کودکی دارند! کاری که ما ایرانی‌ها نخستین تجربه آن را در ملموس‌ترین رسانه اجتماعی‌مان یعنی وبلاگ لمس کردیم. پدر و مادری که زندگی فرزند خود را شرح و «برای» و «به‌جای» او می‌نوشتند.

حال کار برای پدر و مادرها ساده شده است و به جای وبلاگ مطلب‌ها و عکس‌های فرزندان خود را در شبکه‌های‌اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. فرزند بینوا و از دنیا بی‌خبر تا زمانی که خود با اینترنت و ابزارهای آن آگاه و مسلط نشود، این روند برایش ادامه دارد و در ژانرها و ژست‌های گوناگون در این رسانه مدرن عکس دارد. زندگی می‌کند و لبخند و گریه دارد. گویی که خودش است اما به واقع نیست. هویتی به غیر از «خود» برایش شکل گرفته است. این در حالی است که بسیاری از ما ایرانی‌ها زمانی که بزرگ می‌شویم نسبت به انتخاب اسم و فامیلمان توسط والدین اعتراض داریم و گاهی هم «تغییر» می‌دهیم! حال شما زمانی را تصور کنید، وقتی به مرحله بزرگسالی رسیده‌اید علاوه بر همه ‌اینها شاهد یک زندگی دومی هستید که پدر و مادرتان بدون اجازه شما شکل داده‌اند! البته شاید چون والدین‌تان هستند، اختیار دارند. اما به واقع، از منظر شما، نقض حریم خصوصی‌تان است. شما دچار یک اختلال هویتی می‌شوید. یکی دیگر به جای شما در اینترنت قرار دارد. نماد و معرف شماست، حال شاید آن «شما» نباشید.«آن» ساخته پدر و مادرتان است که شاید با شما متفاوت است!

عکس یا فیلمی که ممکن است، بر روح و جان فرزند شما تاثیر بگذارد آنها را در یک چارچوب گیر بیندازد، محدود کند، طور دیگری نشان دهد و تازه شاید دلیل منطقی هم داشته باشید که بگویید در آینده حذف می‌کند یا می‌کنیم

عکس یا فیلمی که ممکن است، بر روح و جان فرزند شما تاثیر بگذارد آنها را در یک چارچوب گیر بیندازد، محدود کند، طور دیگری نشان دهد و تازه شاید دلیل منطقی هم داشته باشید که بگویید در آینده حذف می‌کند یا می‌کنیم اما تصویری که به روی اینترنت برود، دیگر رفته است. آن عکس «تصویر» فرزندتان را در شبکه شکل داده است و آن را وارد فضای جدیدی کرده‌اید که خودتان هم خبر ندارید. به عبارتی، انتشار عکس نوزادان و فرزندان در آینده ممکن است، مشکلات عدیده‌ای را برای وی به وجود آورد. هرچند که نیت شما این نبوده است. پس اجازه دهید، فرزندتان بزرگ شود و خود تصمیم بگیرد که ‌آیا می‌خواهد عکسی از خود در اینترنت قرار دهد؟ یا این‌که آن عکس «چطور» و «چگونه» باشد. این به معنای «محدودیت» در زندگی خانوادگی شما نیست بلکه در آینده به فرزندتان قدرت «انتخاب» می‌دهید.

بخش ارتباطات تبیان

منبع :  رسانه های اجتماعی

مطالب مرتبط:

ماجرای عکس های فیس بوکی