تبیان، دستیار زندگی
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در یک برنامه تلویزیونی از مردم و نمایندگان عذرخواهی کرد چراکه اعتقاد داشت دولت پولی ندارد که همه طرح‌های عمرانی را به پایان برساند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عذرخواهی نوبخت از نمایندگان!


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در یک برنامه تلویزیونی از مردم و نمایندگان عذرخواهی کرد چراکه اعتقاد داشت دولت پولی ندارد که همه طرح‌های عمرانی را به پایان برساند. 
با بیان اینکه عقل، ابتکار و تخصیص منابع بهینه حکم می کند تا از کمترین منابع بیشترین بهره‌وری را ایجاد کرد گفت: با وجود اینکه ما هیچ نقشی در ایجاد پروژه‌های عمرانی نداشتیم اما نمی خواهیم این طرح‌ها به آثار باستانی تبدیل شوند. محمد باقر نوبخت در تشریح منطق دولت در تخصیص بودجه‌های عمرانی بر مبنای اولویت‌بندی طرح‌های نیمه‌تمام با اشاره به دو واقعیت موجود در بودجه سال 93 اظهار کرد: از یک سو منابعی که برای پرداخت هزینه‌های جاری و به عبارتی حقوقی و دستمزد باید پرداخت شوند وجود دارد و از سوی دیگر منابعی که با توجه به شرایط تحریم در سال آینده نسبت به سال جاری کاهش یافته و باید با آن طرح‌های عمرانی را به پایان رساند.

نوبخت

وی با اشاره به کاهش سقف بودجه‌های عمرانی دولت از 210 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 194 هزار میلیارد تومان در سال آینده افزود: اگر چه در سقف بودجه‌های عمومی سال 92 اصلاحاتی انجام شد، اما هنوز دستگاه‌ها و نمایندگان ارقام و اعداد سال 93 را با همان سقف 210 هزار میلیارد تومانی مقایسه می‌کنند. این درحالی است که با این کاهش 7.3 درصدی بی‌تردید منابع دولت در سال آینده به مراتب کمتر خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در ادامه به وجود 2906 طرح نیمه‌تمامی که دولت با آنها روبه‌رو است و باید به اتمام برساند، گفت: در حالی بودجه عمرانی از 56 هزار با کاهش 33 درصدی به 37 هزار میلیارد تومان در سال آینده رسیده است که مردم منتظر اقدام دولت برای اتمام این طرح‌ها هستند. اما با وجود این‌که ما هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته‌ایم، خود را موظف به تکمیل و اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام می‌دانیم. از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم، تاکنون هیچ کلنگی بر زمین نزده‌ایم.نوبخت اعلام کرد: علاوه بر بودجه حدود 38 هزار میلیارد تومانی عمرانی سال 93، 35 میلیارد دلار فاینانس پیش بینی شده که 15.5 میلیارد دلار به تصویب شورای اقتصاد رسیده است، در همین حال می توانستیم سفرهای استانی را آغاز کنیم اما دیدیم که حدود 600 طرح وجود دارد که می توانیم به جای تبدیل شدن به آثار باستانی آنها را تکمیل کنیم.در بهترین شرایط در سال آینده نرخ تورم به 25 درصد خواهد رسید.

طرح‌هایی که در سال آینده تکمیل می‌شوند وی با تاکید بر این‌که در الگوی توزیع و منابع عمرانی به طرح‌های نیمه‌تمام به تمامی پروژه‌ها بودجه تعلق می‌گیرد، بیان کرد: بر این اساس به پروژه‌های بین صفر تا 20 درصد که سهم بالایی از طرح‌ها را تشکیل می‌دهند به اندازه ادامه‌ی کار پول تعلق پرداخت می شود نه منابعی که پروژه‌ها بتواند به خوبی رشد کند. در عین حال طرح‌های 20 تا 80 درصد پیشرفت نیز به اندازه ادامه‌ی فعالیت، بودجه دریافت خواهند کرد.

در حالی بودجه عمرانی از 56 هزار با کاهش 33 درصدی به 37 هزار میلیارد تومان در سال آینده رسیده است که مردم منتظر اقدام دولت برای اتمام این طرح‌ها هستند. اما با وجود این‌که ما هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته‌ایم، خود را موظف به تکمیل و اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام می‌دانیم. از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم، تاکنون هیچ کلنگی بر زمین نزده‌ایم

نمایندگان دلسوز مردمند اما خود را جای ما بگذارند وی در ادامه مورد اعتراض نمایندگان استان مازندران به نحوه‌ی اولویت‌بندی منابع طرح‌های عمرانی مبنی بر این‌که اگر استانی پروژه‌ای با پیشرفت 20 تا 80 درصد یا بیشتر نداشت، تفاضل منطقه‌ای یا وضعیت اشتغال و پیمانکاران در بخش‌های فعال عمرانی چه خواهد شد، توضیح داد: آنچه که تقلیل یافته کاهش 33 درصدی بودجه‌های عمرانی در سال آینده نسبت به سال جاری است . از این‌رو اگر قرار باشد منابع عمرانی را در بین تمامی استان‌ها تقسیم کنیم، باز هم کاهش 33 درصدی منابع هر استانی طبیعی خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور اضافه کرد: حداقل پنج طرح از طرح‌های تکمیلی در سال 93 در استان مازندران خواهد بود. این در حالی است که ما معتقدیم تکمیل حتی تعداد اندکی طرح در هر استان منطقی‌تر بوده تا این‌که همه طرح‌ها را سال‌ها نیمه‌تمام بگذاریم.

وی در برنامه پایش با اشاره به این‌که دلسوزی نمایندگان قابل تقدیر است، گفت: من از تمامی مردم و نمایندگان عذر‌خواهی می‌کنم اما منابع ما به گونه‌ای نیست که بتوانیم به تمامی طرح‌ها بودجه اختصاص دهیم.

نوبخت

نوبخت هم‌چنین در مورد اعتراض نمایندگان سقز و کردستان برای کاهش اعتبار استان‌های محروم بیان کرد: بیش از 11 طرح عمرانی در سال آینده در استان کردستان به اتمام خواهد رسید و مردم این مناطق می‌توانند از آن استفاده کنند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: ما مدعی نیستیم که با 37 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی می‌توانیم کل محدودیت‌هایی که سال‌های سال در استان‌ها ایجاد شده را برطرف کنیم، از این‌ رو باید عدالتی را در پیش گرفت که زمانی می‌تواند در جهت مساوی کردن نابرابری‌ها و گاهی هم اتمام هرچه سریع‌تر طرح‌ها و تحویل به مردم باشد.

وی با بیان این‌که طرح‌های نیمه‌ تمام میراثی است که از گذشته برای ما به جای مانده، اما خود را موظف به تکمیل آن می‌دانیم، ادامه داد: با وجود خزانه‌ای که منابع محدود آن مشخص و انتظارات و توقعاتی که در سویی دیگر برایمان مانده درخواست می‌کنم به ما اجازه دهند که در سال اول حضور دولت بتوانیم گام‌های اولیه را برداشته و مطمئن باشند که برنامه‌ ششم در راستای توازن منطقه‌ای تدوین خواهد شد.

بیشترین سهم اعتبارات عمرانی استانی برای خوزستان نوبخت هم‌چنین در مورد استعفای نمایندگان اهواز مبنی بر این‌که این استان جنگ‌زده همواره در بودجه مورد توجه نبوده است، گفت: باید احساس نمایندگان این استان را تقدیس کرد، اما باید کمی هم خود را جای ما بگذارند که چگونه با پول مختصری که داریم باید تمام نیازها و خواسته‌های آنها را برطرف کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: شاید راه ساده‌ای بود که منابع محدود را بین همه توزیع می‌کردیم و همه بدون اعتراض و به آرامی از کنار ما می‌گذشتند، اما معتقدم باید کاری انجام دهم که حتی اگر با اعتراض روبه‌رو شدیم مردم بتوانند از نتایج صرف این منابع بهره‌ بگیرند.

وی با بیان این‌که همه ما مدیون مردم خوزستان هستیم و هرچه را که لازم باشد برای آنها انجام می‌دهیم، گفت: در حال حاضر بیشترین سهم استانی یعنی 10 درصد منابع عمرانی به این مناطق اختصاص یافته و 11 طرح بزرگ نیز در سال 93 در این استان تکمیل می‌شود.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا و مهر