تبیان، دستیار زندگی
کتاب « ... لحظه ای درنگ»، با نثری روان و سرشار از نکات اصولی به همراه مثال های ملموس و جذاب، سعی در پرورش مهارت های تفکّرمان دارد. «مریم ادیب» در نگارش این کتاب، برای رساندن اطلاعات به مخاطب، از رفتن به حاشیه می پرهیزد و تلاش می کند تا از همان ابتدا هر آن
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لحظه ای درنگ

معرفی کتاب


بارها شنیده ایم: «فکر کن، تفکّر خوب است» گفته اند: «سعی کن طرز فکر خودت را عوض کنی و برداشت های بهتری از رویدادهای اطرافت داشته باشی.» اما کمتر به ما گفته اند که چگونه تفکّر بهتری داشته باشیم. گاهی گمان می کنیم از صبح تا شب فکر می کنیم؛ اما به دلیل آن که تفاوت خیال پردازی، توهّم و تکرار خاطرات را، با تفکّر صحیح و استفاده از عقل نمی دانیم، اسیر هیجانات و برداشت های غلط از زندگی می شویم.

کتاب

کتاب « ... لحظه ای درنگ»، با نثری روان و سرشار از نکات اصولی به همراه مثال های ملموس و جذاب، سعی در پرورش مهارت های تفکّرمان دارد. «مریم ادیب» در نگارش این کتاب، برای رساندن اطلاعات به مخاطب، از رفتن به حاشیه می پرهیزد و تلاش می کند تا از همان ابتدا هر آنچه را که آدمی به منظور داشتن زندگی زیبا در پس تفکّر صحیح نیازمند است؛ با ساده ترین و پر محتواترین عبارات بیان کند.

یکی از نقاط مثبت این کتاب، بهره گیری از آیات و روایات در بیان مطالب است و نویسنده با راهنمایی گرفتن از خالق و پرورش دهندگان تفکّر صحیح، سبکی نو در مشاوره و آموزش مهارت های زندگی را ترسیم می سازد.

کتاب «... لحظه ای درنگ»، مشتمل بر پنج فصل به شرح زیر است:

فصل اوّل: کلیّات و اصول تفکّر و تعقّل

این فصل به ما کمک می کند تا دریابیم هدف از هر کاری که انجام می دهیم چیست؛ بین بد، بدتر و بدترین، کدام را برگزینیم و با بیان در مجموع 17 اصل اساسی، قدرت تحلیل مسائل پیرامون ما را افزایش می دهد.

نویسنده برای درک بهتر مخاطب، اصول اساسی تفکّر را، با نثری ساده و روان بیان می کند و در یک و یا نیمی از صفحه، نکته طرح شده را به پایان رسانیده و  اغلب نتیجه ای کاربردی و اصولی در ذهن خواننده ایجاد می کند.

برای نمونه ذیل اصل اوّل با عنوان «ابتدا هدف از هر کاری را مشخص کنیم» آمده است:

امیر المۆمنین «علیه السلام» از قول پیامبر بزرگوار «صلی الله علیه و آله» فرمودند: «اذَا هَمَمتَ بِأمرٍ فَتَدَبّر عَاقِبَتَه ...» چون قصد انجام کاری را داشتی؛ در عاقبتش اندیشه کن؛ اگر خیر و رشد بود دنبال کن و اگر انحراف بود؛ رهایش کن.

قرار است به پارک برویم. اوّل ازخود بپرسیم: برای چه به پارک برویم؟

برای این که خوش بگذرد، تفریح کنیم، به آرامش برسیم.

اگر هدف را تعیین نکنیم برای این که کجا بنشینیم، چه بخوریم، تا کی بمانیم ... باهم بحث و دعوا می کنیم و بعد از چند ساعت، خسته و ناراحت بر می گردیم.

کتاب « ... لحظه ای درنگ»، با نثری روان و سرشار از نکات اصولی به همراه مثال های ملموس و جذاب، سعی در پرورش مهارت های تفکّرمان دارد. «مریم ادیب» در نگارش این کتاب، برای رساندن اطلاعات به مخاطب، از رفتن به حاشیه می پرهیزد و تلاش می کند تا از همان ابتدا هر آنچه را که آدمی به منظور داشتن زندگی زیبا در پس تفکّر صحیح نیازمند است؛ با ساده ترین و پر محتواترین عبارات بیان کند

و سپس بعد از بیان چند نمونه مثال دیگر به این نتیجه می رسد که:

هر که در عاقبت کار نِگریست، در عاقبت کار نَگریست.

فصل دوّم: مهارت های ارتباط مۆثر

پس از بیان اصول اساسی تفکّر در فصل گذشته، حال نوبت به ارائه 21 راهکار برای رسیدن به مهارت ارتباط مۆثر با خود و دیگران می رسیم. این فصل، راهکار صحیح توجه به شرایط دیگران و خوب گوش کردن را در ما می پروارند و به ما می شناساند که خوب حرف زدن و بد حرف زدن چه تفاوت هایی دارد و در نهایت توانایی برقراری ارتباط صحیح با خود و دیگران را در خواننده ایجاد می کند.

فصل سوّم: مهارت های برخورد با مشکلات

اگر می خواهیم بدانیم که چرا بسیاری از چیزهایی که می خواهیم نمی شود؛ مشکلات قابل حل چه هستند، چگونه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، این فصل بسیار راهگشا است. این فصل با ارائه 9 راهکار، مهارت ما در برخورد با مشکلات را افزایش می دهد.

فصل چهارم: مهارت های فکری پایه

اگر ما شیوه صحیح فکر کردن را بیاموزیم به راحتی می توانیم بر رویدادهای پیرامون خود تمرکز کرده و راه حل بسیاری از مشکلات خود را دریابیم. این فصل به زیبایی با ذکر 20 نکته کاربردی، روش تفکّر خلّاق را در ما می پروراند.

فصل پنجم: فکرهای خوب از خداست

در فصل پایانی نویسنده در تلاش است تا ارتباطی بین مخاطب و خالق خود برقرار سازد و راز و رمز رسیدن فکرهای خوب به ذهن را به او بنمایاند.

اگر ما شیوه صحیح فکر کردن را بیاموزیم به راحتی می توانیم بر رویدادهای پیرامون خود تمرکز کرده و راه حل بسیاری از مشکلات خود را دریابیم. این فصل به زیبایی با ذکر 20 نکته کاربردی، روش تفکّر خلّاق را در ما می پروراند

مطالعه مستمر و تدریس عملی این کتاب کمک می کند تا:

* تفکر و تعقل خود را به سطوح بالاتری برسانیم و طرز فکر بهتری داشته باشیم.

* غصه ها و عصبانیت هایمان را به حداقل برسانیم.

*از اشتباه در برداشت ها و تصمیم گیری ها پیشگیری کنیم.

* در حلّ مسائل، به مهارت برسیم.

با خواندن این کتاب به بدیهی ترین نکات و اطلاعات بر می خوریم. اغلب این موضوعات را همه می دانیم؛ امّا به علّت عدم توجّه و تفکّر، با انبوه مشکلات ذهنی و اجتماعی روبرو می شویم.

اگر به دنبال انتخاب روشی در مشاوره و راهنمایی هستید که مخاطب را به بینشی در افق های بالاتر و خود مدیریتی در هیجانات و رفتارها و حل مسایل زندگی برساند؛ شایسته آن است تا «مهارت های تفکر برای زندگی بهتر» را در او تقویت کنید و کتاب «... لحظه ای درنگ» در کمک به این امر بسیار راهگشا است.

این کتاب در صدد است تا در راستای تولید علم اسلامی، گامی هر چند اندک برداشته، طرحی جدید را در خصوص آموزش مهارت های زندگی بر اساس تقویت مهارت های تفکر با ملاک های عقل و وحی، ارائه کند.

کتاب «... لحظه ای درنگ»، در 104 صفحه و به بهای پنج هزار تومان و با شمارگان سه هزار نسخه از سوی انتشارات عابد منتشر شده است.

فاطمه سرفرازی               

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


مطالب مرتبط:

تاملی در کتاب قانون

10 قانون برای بندگی در مسیر سیر و سلوک

اخلاق در عصر مدرن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.