تبیان، دستیار زندگی
آیا می‌دانید نشان و مارك تلفن همراه شما به راحتی می‌تواند حدود قیمت آن را برای سارق مشخص کند و آن‌ها را به سمت شما بکشاند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تلفن خود را دو دستی بچسبید!

روش‌های محافظت از تلفن همراه در برابر سرقت

سامسونگ در بازار موبایل


آیا می‌دانید نشان و مارك تلفن همراه شما به راحتی می‌تواند حدود قیمت آن را برای سارق مشخص کند و آن‌ها را به سمت شما بکشاند؟


تلفن‌های همراه هوشمند، علاوه بر برخورداری از امکانات متنوع و کاربردهای متفاوت، منبعی برای ذخیره‌سازی بسیاری از اطلاعات خصوصی و محرمانه کاربران به شمار می‌رود. این اطلاعات خصوصی، موجب می‌شود كه کاربران، بیش از پیش، از تلفن‌های همراه خود محافظت کنند. یکی از مواردی که کاربران تلفن‌های همراه را تهدید می‌کند، سرقت است.

بازار تلفن همراه در ایران، بسیار داغ است و مدل‌های مختلف تلفن‌های همراه با قیمت‌های بالا، نظر کاربران بسیاری را نسبت به خرید این دستگاه‌ها به خود جلب می‌کند. قیمت بالای این دستگاه‌ها و اندازه کوچک آن‌ها، همچون آهن‌ربایی قدرتمند، سارقان را به خود جذب می‌کند و کاربران در این شرایط باید با رعایت نکات امنیتی، مانع از سرقت آن‌ها شوند.

نکته اول: قاب‌های ساده

شاید به نظر خیلی از کاربران، قاب‌های ارائه شده برای تلفن‌های همراه فقط برای حفاظت آن‌ها در برابر ضربه، آب و دیگر صدمات احتمالی کاربرد داشته باشد، اما اگر کمی پلیسی به این قاب‌ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که قاب‌ها می‌توانند مزیت دیگری نیز داشته باشند که آن مزیت، کاهش احتمال سرقت تلفن همراه است!

پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که تلفن همراه خود را برای مشاهده فیلم، اجرای بازی یا وب‌گردی مورد استفاده قرار می‌دهید، هر دو دست خود را در دو طرف آن قرار داده و انگشتانتان را از زیر به یکدیگر قفل کنید.

آیا می‌دانید نشان و مارك تلفن همراه شما به راحتی می‌تواند حدود قیمت آن را برای سارق، مشخص کند و آن‌ها را به سمت شما بکشاند؟ در این میان، برخی محصولات از محبوبیت بیشتری برخوردارند؛ زیرا از دیگر تلفن‌های همراه، گران‌قیمت‌تر بوده و جزو تلفن‌های لوکس به شمار می‌رود. یک قاب ساده می‌تواند با پنهان کردن لوگوی تلفن همراه شما، تا حد زیادی احتمال به سرقت رفتن آن را کاهش دهد و علاوه بر این، همان‌طور که اشاره کردیم از تلفن همراه شما در برابر صدمات فیزیکی احتمالی نیز جلوگیری کند.

توجه داشته باشید گاهی برعکس می‌شود؛ یعنی ممکن است تلفن همراه شما چندان گران‌قیمت نباشد، اما یک قاب بسیار شیک با طرح خاص و خیره‌کننده، موجب شود سارقان مجذوب تلفن همراه شما شوند و به این ترتیب، احتمال سرقت دستگاه شما افزایش یابد.

نکته دوم: قفل‌های انگشتی

بهترین روش برای پیشگیری از سرقت تلفن همراه، مخفی کردن آن است. در اتوبوس، مترو، مراکز شلوغ شهری و... اگر بتوانید تلفن همراه خود را از دید افراد مختلف پنهان کنید، احتمال سرقت آن بیش از پیش کاهش می‌یابد. با این حال، مزیت تلفن‌های همراه، همراه بودن و در دسترس بودن آن‌ها در مکان‌های مختلف است و این مزیت موجب می‌شود از دسترس خارج کردن آن در مکان‌های عمومی دشوار باشد. پس به راحتی نمی‌توان تلفن همراه را پنهان کرد و از آن استفاده نکرد.

پایان‌نامه‌های کشور در موبایل شما!

در چنین شرایطی باید به قول قدیمی‌ترها، اموالتان را سفت بچسبید! پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که تلفن همراه خود را برای مشاهده فیلم، اجرای بازی یا وب‌گردی مورد استفاده قرار می‌دهید، هر دو دست خود را در دو طرف آن قرار داده و انگشتانتان را از زیر به یکدیگر قفل کنید. به خصوص هنگامی که تلفن‌هایی با ابعاد بزرگ را مورد استفاده قرار می‌دهید، انگشت شست خود را نیز روی صفحه نمایش قرار داده و به این ترتیب، از انگشتان خود یک قفل و حفاظ دور تا دور تلفن همراهتان تشکیل دهید. شاید در ابتدای استفاده از این روش فکر کنید خیلی محکم تلفنتان را در دست گرفته‌اید و ممکن است این کار شما برای مردم، کمی عجیب باشد اما فراموش نکنید که در صورت به سرقت رفتن تلفن همراه شما، فقط شما هستید که ضرر می‌کنید نه مردم! پس به فکر اموالتان باشید!

نکته سوم: دسترسی دشوار حتی برای خودتان

قرار دادن تلفن همراه در جیب‌های کناری شلوار، به کاربران توصیه نمی‌شود، اما گاهی اوقات کاربران نمی‌توانند نکات امنیتی برای حفاظت از تلفن همراه را رعایت کنند. به این دسته از کاربران، به ناچار باید توصیه کنیم تلفن همراه خود را در جیب‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است مانند جیب‌های داخلی پالتو قرار دهند. هرچه دسترسی به تلفن همراه شما برای خارج کردن آن دشوارتر باشد، کار سارقان نیز سخت‌تر خواهد شد. پس ضمن رعایت مسائل ایمنی (جلوگیری از آسیب دیدن گوشی در جیب و...) سعی کنید تلفن همراه را در جایی قرار دهید که دسترسی به آن، حتی برای خودتان نیز دشوار باشد.

جیب‌های داخلی کیف که با زیپ محافظت می‌شود نیز جزو مکان‌های مناسب برای قرار دادن تلفن همراه و محافظت از سرقت به شمار می‌رود.

نکته چهارم: همیشه احتیاط کنید

مشاهده شده است که بسیاری از کاربران تلفن‌های همراه، به خصوص آقایان، پس از صحبت با تلفن همراه هنگام رانندگی، آن را روی صندلی شاگرد قرار می‌دهند! شاید در این شرایط، تلفن همراه مدام جلوی چشم شماست و می‌توانید در صورت نیاز به راحتی آن را بردارید، اما آیا می‌دانید سارقان به راحتی می‌توانند بدون کمترین دردسر، پشت چراغ قرمزها و مکان‌هایی که شما توقف کرده‌اید، تلفن همراهتان را سرقت کنند؟

از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشت، مکالمه با تلفن همراه در مکان‌های بسیار خلوت یا کوچه‌های باریک است. احتمال سرقت در چنین مکان‌هایی زیاد است؛ پس سعی کنید دست‌کم در این مکان‌ها، خودتان را به دردسر نیندازید!

هنگامی که فایل‌های صوتی یا رادیو را با صدای بلند گوش می‌دهید، قادر به شنیدن صدای اطراف خود نخواهید بود و در این شرایط با توجه به کاهش هوشیاری شما نسبت به اتفاقات پیرامونتان، کار سارقان آسان خواهد شد و به راحتی می‌توانند بدون آن که متوجه بشوید، تلفن همراه شما را سرقت کنند.

موبایل ضدآب می‌خواهید یا...؟

اقدامات اورژانسی، پس از سرقت تلفن همراه

همان‌طور که گفتیم، رعایت نکات امنیتی می‌تواند تا حد زیادی احتمال سرقت تلفن‌های همراه را کاهش دهد، اما نمی‌توان به طور صد درصد این احتمال را به صفر رساند. پس ممکن است این اتفاق ناخوشایند برای برخی کاربران پیش آید و تلفن همراهشان سرقت شود. در چنین شرایطی پیش از استفاده از نرم‌افزارها و خدمات ردیابی تلفن، باید اقداماتی را انجام دهید که عبارت است از:

- اعلام سریع سرقت به اپراتوری که از آن خدمات دریافت می‌کنید. با انجام این کار، شماره شما از سوی اپراتور مسدود می‌شود و امکان برقراری تماس توسط سیم‌کارت شما از بین می‌رود. در این صورت شما مجبور به پرداخت هزینه تماس‌های برقرار شده توسط سارق نخواهید بود و به راحتی می‌توانید با تهیه یک سیم‌کارت جدید، از شماره خودتان روی یک تلفن همراه دیگر استفاده کنید.

- اگر نرم‌افزارهای ردیابی تلفن همراه را روی دستگاه خود نصب کرده‌اید، نسبت به فعال‌سازی و ردیابی آن اقدام کنید. ممکن است تلفن همراه شما به یک شبکه بی‌سیم متصل باشد و بتوانید به راحتی با استفاده از نرم‌افزار مربوطه، مکان آن را شناسایی کنید.

- سرقت را به پلیس نیز اطلاع دهید. شایان ذکر است که درگیر نشدن فیزیکی با سارق، از مهم‌ترین نکاتی است که باید آن را در نظر داشته باشید.

جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: naba20

برگرفته از گروه: موبایل