تبیان، دستیار زندگی
کله‌پاچه، یکی از غذاهای سنتی منطقه خاورمیانه است. روش طبخ آن در کشورهای مختلف، تقریباً مشابه است. در کشور ایران و ترکیه، این غذا با نام کله‌پاچه، در کشورهای عربی با نام پاچه و در ارمنستان، آذربایجان و گرجستان با نام خاش مطرح است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوستداران کله‌پاچه بخوانند!


کله‌پاچه، یکی از غذاهای سنتی منطقه خاورمیانه است. روش طبخ آن در کشورهای مختلف، تقریباً مشابه است. در کشور ایران و ترکیه، این غذا با نام کله‌پاچه، در کشورهای عربی با نام پاچه و در ارمنستان، آذربایجان و گرجستان با نام خاش مطرح است.


کله‌پاچه

کله‌پاچه که از پختن سر، دست و پای گوسفند تهیه می‌گردد، از بخش‌های مختلفی چون بناگوش، زبان، مغز، چشم، گوشت، صورت و پاچه تشکیل شده است. این غذا با واحد شمارش دست بکار می‌رود و هر دست کله‌پاچه، شامل یک کله و چهار پاچه است. شایان ذکر است که آب این غذا نیز به عنوان پیش غذا به همراه نان خورده می‌شود.

خواص متمایز کله‌پاچه

کله‌پاچه، غذایی پرانرژی و با کیفیت پروتئین بالا محسوب می‌شود. پروتئین موجود در آن برای رشد و ترمیم بسیاری از بافت‌های بدن مفید است. زبان گوسفند، سرشار از ویتامین‌های گروه B به خصوص ویتامین 12 B می‌باشد که این ویتامین‌ها، نقش‌های مفید زیادی برای بدن دارند. به عنوان مثال ویتامین 12 B، در خون‌سازی و عملکرد سیستم عصبی نقش دارد.

پاچه گوسفند، دارای طبع سرد است و خواصی چون رقیق کنندگی خون، ملین، التیام‌دهنده زخم‌های داخلی و افزایش دهنده شیر مادر را دارد. نشان داده شده است که این غذا حاوی ماده مغذی به نام کوآنزیم Q10 است. کوآنزیم Q10، به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از طریق دفع مواد مضر تولید شده در بدن، در نتیجه فرایندهای متابولیکی مختلف و جلوگیری از آسیب سلول‌ها، نقش مهمی را ایفا می‌کند. همچنین استحکام عملکرد سلول، تحریک سیستم ایمنی، بهبودی و کنترل بیماری‌های فشار خون، سکته قلبی، پارکینسون، انواع سرطان و غیره، از دیگر نقش‌های کوآنزیم Q10 می‌باشد.

مضرات کله‌پاچه!

کله‌پاچه با وجود دارا بودن پروتئین و ویتامین‌ها، سرشار از کلسترول و اسیدهای چرب مضر است. کلسترول به عنوان چربی است که خاصیت رسوب کردن در عروق خونی بدن را داشته و در کنار سایر عوامل خطر منجر به انسداد و گرفتگی رگ شده و زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی- عروقی، سکته و بسیاری دیگر از بیماری‌های مزمن می‌شود.

کله‌پاچه با وجود دارا بودن پروتئین و ویتامین‌ها، سرشار از کلسترول و اسیدهای چرب مضر است. کلسترول به عنوان چربی است که خاصیت رسوب کردن در عروق خونی بدن را دارد.

شایان ذکر است که در میان قسمت‌های مختلف کله‌پاچه، مغز گاو و گوسفند، محتوای کلسترول بیشتری دارند. به گونه‌ای که مغز گوسفند به اندازه 8 زرده تخم مرغ، کلسترول دارد و جزو مواد غذایی بسیار پرچرب محسوب می‌شود. از این رو، کسانی که چربی خون بالایی دارند، یا کلسترول و اسیداوریک خونشان بالا است و یا مبتلا به نقرس و ناراحتی کلیوی هستند، باید از مصرف بی‌رویه کله‌پاچه اجتناب کنند.

برخلاف تصور عمومی که کله‌پاچه را برای افرادی که ناراحتی‌های مفصلی و آرتریت دارند، مفید می‌دانند، محتوای بالای چربی‌های اشباع و ترانس موجود در کله‌پاچه، فرایندهای التهابی موجود در این بیماران را بدتر کرده و توصیه نمی‌گردد.

کلام آخر

با در نظر گرفتن اینکه اخیراً تغییراتی از جمله مصرف بی‌رویه غذاهای آماده که محتوای چربی، قندهای تصفیه شده و نمک بالایی دارند، کاهش فعالیت فیزیکی و غیره در شیوه زندگی افراد رخ داده است و این تغییرات، زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن شده‌اند؛ از این رو، رعایت رژیم غذایی صحیح، از طریق افزایش مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه و غلات کامل سبوس‌دار و کاهش مصرف گوشت‌های قرمز و مواد غذایی پرچرب، مفید خواهد بود. مصرف بی‌رویه کله‌پاچه به خصوص در مناطق سنتی که عادت به مصرف هفتگی این غذا دارند، به دلیل مضراتی که ذکر شد، توصیه نمی‌گردد.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: simindivone

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت

مطلب مرتبط:

کله پاچه باید اولین غذای دنیا شود!