تبیان، دستیار زندگی
نویسنده کتاب «منبع شناسی دفاع مقدس در زبان انگلیسی» گفت: محدودیتی که در قالب تحریم از طرف کشورهای اروپایی و آمریکایی برای ما تدارک دیده شده دسترسی به منابع خارجی را بسیار سخت کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دفاع مقدس از منظر غربی‌ها


نویسنده کتاب «منبع شناسی دفاع مقدس در زبان انگلیسی» گفت: محدودیتی که در قالب تحریم از طرف کشورهای اروپایی و آمریکایی برای ما تدارک دیده شده دسترسی به منابع خارجی را بسیار سخت کرده است.

دفاع مقدس از منظر غربی‌ها

محسن شیرازی‌زاده نویسنده کتاب «منبع شناسی دفاع مقدس در زبان انگلیسی» اظهار داشت: منبع اکثر کتاب‌هایی که در مورد دفاع مقدس کار شده است داخلی است و تاکنون هیچ کار جدی و اصولی که بتواند منابع خارجی را منبع و مأخذ خود قرار دهد و دفاع مقدس را از منظر غربی‌ها به تصویر بکشد انجام نشده است.

وی افزود: با توجه به ضرورتی که وجود داشت سراغ این کار رفتیم و همه منابع خارجی که در مورد جنگ ایران و عراق مطلبی نوشته بودند را جمع آوری کردیم.

مترجم کتاب «جنگ خلیج ریشه‌ها و پیامدها» تصریح کرد: دسترسی به منابع خارجی برای ما خیلی مشکل بود، محدودیتی که در قالب تحریم از طرف کشورهای اروپایی و آمریکایی برای ما تدارک دیده شده دسترسی به منابع خارجی را بسیار سخت کرده است.

وی افزود: تمام منابعی که ما برای این کار در اختیار داشتیم کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های کشور بود و ما به کتابخانه‌های خارج از کشور دسترسی نداشتیم. بنابراین تا جایی که امکان داشت منابع را در سه بخش کتاب، پایان نامه و مقاله جمع آوری کردیم.

بیست تا سی درصد این مقاله‌ها توسط نویسنده‌ای ایرانی که در کشورهای دیگر حضور دارند به نگارش درآمده و بقیه مطالب به طور کامل توسط نویسنده‌های غربی انجام شده است

مترجم کتاب «جنگ خلیج فارس» خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از منابعی که در مورد جنگ ایران و عراق وجود دارد به مسائل سیاسی و حقوقی مربوط می‌شود و بخشی دیگر نیز مسائل تاریخی این جنگ را بررسی می‌کند، بخشی از منابع هم مربوط می‌شود به نقش آفرینی آمریکا در جنگ که هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم به جنگ ما وارد شد و همراه با عراق علیه ما جنگید. برخی دیگر از منابع علمی و تحقیقاتی غرب هم به استفاده از سلاح شیمایی توسط صدام می‌پردازند و برخی دیگر از منابع بحث «ایران کنترا» را مطرح می‌کنند که اشاره دارد به گفتگوهایی که بین ایران و آمریکا برای حل و فصل جنگ به وجود آمده است.

شیرازی زاده تصریح کرد: بیست تا سی درصد این مقاله‌ها توسط نویسنده‌ای ایرانی که در کشورهای دیگر حضور دارند به نگارش درآمده و بقیه مطالب به طور کامل توسط نویسنده‌های غربی انجام شده است. ما برای کارمان از مقالاتی استفاده کردیم که در پایگاه داده‌های معتبر نمایه شده‌اند و مقالات «آی اس آی» محسوب می‌شوند. بسیاری از این مقالات به بحث‌های پزشکی و تأثیرات گاز شیمیایی و قربانیان آن‌ها می‌پردازند.

وی ادامه داد: موضوعاتی مانند موضوعات جغرافیایی و مشخص کردن مرز بین ایران و عراق هم در مقالات هست! حجم بسیار زیادی مقاله و کتاب در مورد جنگ ایران و عراق در دانشگاه‌های سراسر دنیا وجود دارد که متأسفانه ما به آن‌ها دسترسی نداریم.

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: خبرگزاری دفاع مقدس