تبیان، دستیار زندگی
نسخه‌های جدید سیستم‌های‌عامل اغلب با مشکلاتی همراه است و حتی برخی امکانات جدید نارضایتی‌هایی را در میان کاربران به‌وجود می‌آورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشکلات این سیب گازخورده!


نسخه‌های جدید سیستم‌های‌عامل اغلب با مشکلاتی همراه است و حتی برخی امکانات جدید نارضایتی‌هایی را در میان کاربران به‌وجود می‌آورد.


با انتشار نسخه 7سیستم عامل آی.او.اس، نارضایتی‌هایی از سوی کاربران گزارش شده است. در این مقاله شما را با راهکار رفع برخی متداول‌ترین این مشکلات آشنا می‌کنیم.

مشکلات این سیب گازخورده!

غیرفعال‌کردن پارالکس

پارالکس (Parallax) از جمله افکت‌هایی است که در نسخه جدید آی‌.او‌.اس مشاهده می‌شود. با فعال بودن این قابلیت، زمانی که شما گوشی خود را تکان می‌دهید تصویر زمینه از آیکون‌های روی صفحه فاصله گرفته و گویی تصویر سه بعدی می‌شود. با حرکت گوشی به جهات مختلف آیکون‌ها نیز تغییر جهت می‌دهند و شما شاهد یک نمای سه‌بعدی هستید. این قابلیت جذابیت زیادی را برای بسیاری از کاربران همراه داشته است، اما برخی کاربران نیز آن را مایه دردسر و حتی سرگیجه دانسته‌اند و روش غیرفعال‌کردن آن را جستجو می‌کنند!

اگر شما هم جزو این دسته از کاربران ناراضی هستید، می‌توانید با طی مراحل زیر این قابلیت را غیرفعال کنید:

از فهرست برنامه‌ها به Settings بروید و پس از ورود به بخش General، روی Accessibility فشار دهید. سرانجام کلید مقابل گزینه‌ Reduce Motion را فعال کرده و به‌این ترتیب قابلیت پارالکس را غیرفعال کنید.

غیرفعال‌کردن مرکز کنترل

از دیگر ویژگی‌های افزوده شده به آی‌.او‌.اس 7، مرکز کنترل (Control Center) است. این ویژگی زمانی قابل مشاهده است که شما بخش پایینی تلفن همراه یا آیپد خود را به سمت بالا بکشید. با انجام این کار مرکز کنترل باز شده و براحتی می‌توانید به برخی تنظیمات سیستمی دسترسی داشته باشید. استفاده از این قابلیت در خیلی موارد سودمند است، اما گاهی اوقات ممکن است فعال بودن این گزینه دردسرساز شود. برای مثال فرض کنید در حال اجرای یک بازی هیجانی هستید و انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا می‌کشید! در این شرایط به‌جای آن‌که بازی آن‌طور که می‌خواهید پیش برود، مرکز کنترل به‌نمایش درمی‌آید و همه چیز به‌هم می‌خورد!

مشکلات این سیب گازخورده!

برای غیرفعال‌کردن این ویژگی ‌باید این‌گونه عمل کنید:

پس از مراجعه به Settings به بخش Control Center بروید و کلید مقابل عبارت Access Within Apps را غیرفعال کنید.

با انجام این کار مرکز کنترل در برنامه‌ها و بازی‌های شما غیرفعال می‌شود، اما همچنان می‌توانید در صفحه اصلی یا صفحه قفل به استفاده از آن بپردازید.

افزایش زمان شارژ باتری

باز بودن پنهانی برنامه‌ها و به‌روزرسانی محتوای آنها از جمله امکانات دیگری است که در نسخه جدید در اختیار شما قرار می‌گیرد، اما این قابلیت موجب می‌شود شارژ باتری دستگاه شما بسرعت خالی شود. اگر با نصب نسخه جدید آی‌.او.اس دستگاه شما مصرف باتری‌اش بالا رفته و می‌خواهید علتش را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم قابلیت تازه‌سازی نرم‌افزارهای پس‌زمینه را غیرفعال کنید (Background App Refresh) برای غیرفعال‌کردن این قابلیت ‌باید به بخش General در Settings بروید و کلید مقابل Background App Refresh را به حالت غیرفعال تغییر وضعیت دهید.

ویژگی به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها در آی‌.او‌.اس 7 موجب می‌شود آی‌تونز به‌طور خودکار فایل‌های به‌روزرسانی برنامه‌های نصب شده روی دستگاه شما را دانلود کرده و به‌صورت پنهانی عملیات به‌روزرسانی را روی آنها اجرا کند

اطلاع‌رسانی به سبک قدیم

مرکز اطلاع‌رسانی یا همان Notification Center از جمله بخش‌هایی است که همه کاربران آی‌.او.اس از آن استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید چنانچه بالای صفحه را به سمت پایین بکشید، مرکز اطلاع‌رسانی فعال می‌شود و اطلاعات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این قابلیت در نسخه جدید دستخوش تغییراتی ‌شده و علاوه بر افزایش جذابیت‌های ظاهری آن امکاناتی همچون نمایش تقویم روزانه و خلاصه وضعیت آب‌و‌هوا در آن مشاهده می‌شود.

اگر دوست دارید مرکز اطلاع‌رسانی را به شکل و شمایل قدیمی آن تغییر دهید ‌باید به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به Settings بروید و Notification Center را فشار دهید. در این مرحله می‌توانید با غیرفعال‌کردن برخی گزینه‌ها همچون Today View، Today Summary و Tomorrow Summary، شبیه‌سازی مرکز اطلاع‌رسانی را به نسخه‌های قدیمی آن آغاز کنید.

مشکلات این سیب گازخورده!

غیرفعال‌کردن به‌روزرسانی خودکار

به‌طور کلی انجام فعالیت‌های پنهانی برای بسیاری کاربران ناخوشایند است و قابلیت به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها به‌صورت پنهانی نیز از جمله این فرآیندهای ناخوشایند به‌شمار می‌رود. ویژگی به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها در آی‌.او‌.اس 7 موجب می‌شود آی‌تونز به‌طور خودکار فایل‌های به‌روزرسانی برنامه‌های نصب شده روی دستگاه شما را دانلود کرده و به‌صورت پنهانی عملیات به‌روزرسانی را روی آنها اجرا کند. چنانچه این قابلیت نارضایتی شما را نیز به همراه دارد می‌توانید با مراجعه به Settings و پس از آن مراجعه به بخش iTunes and App Store، گزینه‌ Updates در بخش Automatic Downloads را به حالت غیرفعال تغییر وضعیت دهید.

نمایش نام کامل پیام‌دهندگان

در بخش پیام‌های آی‌.او‌.اس 7 (Messages) به‌طور پیش‌فرض نام کامل پیام دهنده به‌نمایش در نمی‌آید. این قابلیت زمانی مفید است که مخاطبان دفتر تلفن شما نام‌هایی طولانی داشته باشد؛ اما بدشانسی زمانی است که برخی مخاطبان شما دارای نام مشابهی باشند. در این شرایط تشخیص فرد پیام‌دهنده کمی دشوار است و راه حل خلاصی از بروز این مشکل نیز در قابلیت Short Name نهفته است.

برای اعمال تغییرات دلخواه در این قابلیت ‌باید ضمن مراجعه به Settings، به بخش Mail, Contacts, Calendars بروید و در بخش Contacts  روی Short Name فشار داده و حالت نمایش نام مخاطب را به یکی از گزینه‌های دلخواه‌تان تغییر دهید.

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: کلیک