تبیان، دستیار زندگی
«سامیه بلوچ زهی دختر26 ساله، مجرد، بلوچ و اهل سنتی است که حالا به عنوان شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در استان سیستان‌وبلوچستان معرفی شده است. او که مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته صنایع از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران گرفته، حالا قرار است با رای شورای 5
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شهربانوهای واقعی ایرانی را بشناسید!


«سامیه بلوچ زهی دختر26 ساله، مجرد، بلوچ و اهل سنتی است که حالا به عنوان شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در استان سیستان‌وبلوچستان  معرفی شده است. او که  مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته صنایع از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران گرفته، حالا قرار است با رای شورای 5 نفره شهر کلات، در مسند شهرداری ، امور شهرش را رتق و فتق کند.

خانم شهردار 26 ساله در گفتگو با نشریه محلی «پاپایا هم درباره انگیزه ها و هدف هایش گفته:«امید به آنکه با این حرکت که یک زنگ استارت برای تمام زنان نواخته شده و زنان بیشتری در اجتماع ایفای نقش کنند. امیدوارم شرایطی فراهم شود که نقش کمرنگ زنان در جامعه که به صورت جدی محسوس است همگام با برادرانشان در ساختن بنیادهای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی پررنگ شود.

سامیه بلوچ زهی

اما چگونه او رای آورد. عطاالله بزرگزاده رئیس شورای شهر کلان در این باره گفت: خانم سامیه بلوچزهی با اکثریت مطلق آراء (پنج رای) توسط اعضای شورای اسلامی شهر کلات به این سمت انتخاب شده و انتخاب یک خانم بومی به عنوان شهردار با توجه به فضای استان و بافت سنتی آن بی سابقه است.

وی با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی شهر کلات توانستند در این فضا و با توجه به بافت سنتی منطقه یک خانم را به عنوان شهردار انتخاب کنند،اظهار داشت:با انتخاب خانم سامیه بلوچزهی به عنوان شهردار شهر کلات میتوان امید و خود باوری را در بین زن های بومی زنده کرد و قشر عظیمی از خانم ها را در عرصه های مدیریتی و سیاسی مشارکت داد.

بزرگزاده تصریح کرد: انتخاب یک خانم بلوچ می تواند زنان بومی را تشویق کرده و این مهم می تواند فرصتی باشد برای تمامی کسانی که علی رغم داشتن تخصص در انزوا قرار گرفته اند، انشاءالله امیدواریم در آینده طیف عظیمی از زنان استان بتوانند در عرصه های مختلف شرکت کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر کلات با اشاره به بحث ارتقاء بخش سرباز به شهرستان،خاطر نشان کرد:شهردار جدید کلات با تفکر توسعه ای و با مطالعه دقیق و برنامه قوی برای پیشرفت شهر و آماده کردن زیر ساخت ها وارد این عرصه شده است و ایشان پس از ارایه برنامه های قوی و بر اساس صلاحیت و بدون رابطه به این سمت منصوب شده است.

شهربانوهای دیگر

17 سال پس از آن که یک زن برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی روی صندلی شهرداری منطقه 7 تهران نشست، حالا کلید اتاق شهردار در دو شهر دیگر کشور هم به زنان جوان سپرده شده است.

مریم پاکزاد  اولین زنی بود که در روزهای اخیر، نامش خبرساز شد. او توانست رای 5 عضو شورای شهر چهارم شهر لولمان را به دست آورد و نامش را به عنوان جوان ترین شهردار استان گیلان ثبت کند. پاکزاد 32 ساله که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان در رشته IT است ، در انتخابات اخیر شوراها هم وارد میدان رقابت انتخاباتی شده است. خانم شهردار، چند وقت پیش هم بعنوان دهیار نمونه در بین دهیاران استان معرفی شده بودند.

انتخاب یک خانم بلوچ می تواند زنان بومی را تشویق کرده و این مهم می تواند فرصتی باشد برای تمامی کسانی که علی رغم داشتن تخصص در انزوا قرار گرفته اند، انشاءالله امیدواریم در آینده طیف عظیمی از زنان استان بتوانند در عرصه های مختلف شرکت کنند

زهرا صدراعظم نوری اولین بانوی شهردار جمهوری اسلامی ایران بود. او که در آبان ماه سال 1375، با حکم غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران، به عنوان شهردار منطقه 7 تهران منصوب شد آن موقع 34 ساله بود. خانم شهردار جوان البته در دوره اخیر شورای اسلامی شهر تهران هم کاندیدای ورود به ساختمان این شورا بود که البته ناکام ماند.سال 1383 هم  در شهر ساوه مهری روستایی گرایلو با تصمیم شورای شهر ساوه شهردار این شهر شد که تا سال 1385 دوام آورد.

الهه موالی زاده  شهردار منطقه‌ی دو اهواز که در سال 1387 به این سمت منصوب شد، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی در دانشگاه چمران و نماینده‌ی اسبق شورای شهر اهواز بود.

شهراملش پذیرای یک شهردار زن بود.مژگان نوری مهرماه سال 1382 با پیشنهاد شورای شهر املش و حکم استاندار گیلان، شهردار املش شد.مژگان نوری متولد سال 1348 ، ساکن شهرستان املش از استان گیلان وفارغ التحصیل رشته حسابداری و البته رئیس اسبق شورای شهر املش بود. او پس از ناکامی در انتخابات دوره هشتم و نهم مجلس، الان به کار تدریس مشغول است.

شهرداری

منطقه 6 شهر مشهد هم شهردار زن به خود دیده است.شراره معدنیان  سال 1385 با حکم شهردار وقت مشهد، به ساختمان منطقه 6 شهرداری این شهر رفته بود. او البته تنها 3 ماه بعد از دریافت حکمش، ساختمان شهرداری را ترک کرد و شایعه های مربوط به استعفا یا عزل او تا مدت ها سر زبان ها بود.

شهر تبریز هم روزهای مدیریت یک زن بر شهرداری را دیده است. شیفته بدر آذر 43 ساله که  مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری داشت و سابقه معاونت شهرسازی شهرداری منطقه هفت تبریز را هم داشت، آذرماه سال 1389 به عنوان شهردار منطقه 9 تبریز، کارش را اغاز کرد. او هم البته یک ماه پیش از پایان دوره مدیریتش، توسط شهردار تبریز  برکنار شد.

شکوفه شهابی پور هم دیگر بانویی بود که در 23 سالگی و درحالی که دانشجوی کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه بندرعباس بود، نشستن روی صندلی اتاق شهردار را تجربه کرد. او آذرماه سال 1389 شهردار شهر سرگز احمدی حوالی شهر پارسیان در استان هرمزگان شده بود.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منابع : مهر، بلوچ نیوز و خبرسیستان