تبیان، دستیار زندگی
معاون توسعه خدمات اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اعلام تلاش برای شناسنامه‌دار کردن بی‌خانمان‌های پایتخت، گفت: رفع معضل اوراق هویتی شاه کلید حل بسیاری از مشکلات بی‌خانمان‌ها است و بسیاری از خدمات از جمله دریافت یارانه و خد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تورهای گردشکری کارتن‌خواب‌های تهران!


معاون توسعه خدمات اجتماعی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اعلام تلاش برای شناسنامه‌دار کردن بی‌خانمان‌های پایتخت، گفت: رفع معضل اوراق هویتی شاه کلید حل بسیاری از مشکلات بی‌خانمان‌ها است و بسیاری از خدمات از جمله دریافت یارانه و خدمات بهداشتی به دلیل نداشتن اوراق هویتی غیرممکن شده است.

کارتن خواب

رضا جهانگیری‌فر در خصوص ثبت اطلاعات بی‌خانمان‌های مراجعه کننده به مددسراها و اوراق هویتی آنها گفت: با توجه به این که این افراد اوراق هویتی ندارند اطلاعاتی که به صورت خود اظهاری در اختیار ما قرار می‌گیرد در یک بانک اطلاعاتی ثبت می‌شود و مشخص می‌شود که فرد چند بار به مددسرا مراجعه کرده است و یا چند مرتبه از سطح شهر جمع شده است. اما در این مورد مشکلاتی هم هست. از جمله این که به دلایل مختلفی چون بی‌اعتقادی این افراد اطلاعات متفاوتی ارایه می‌کنند، به همین دلیل نمی‌توان 100 درصد به این اطلاعات اعتماد کرد. مگر اینکه افراد را از روی چهره شناسایی کنیم ، در غیر این صورت امکان تشخیص اطلاعات غلط امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: رفع معضل اوراق هویتی شاه کلید حل بسیاری از مشکلات بی‌خانمان‌ها است، بسیاری از خدماتی که می‌توان به این افراد ارایه کرد به دلیل نداشتن اوراق هویتی غیرممکن شده است. بحث پیگیری بیمه و حتی یارانه این افراد به همین دلیل بلاتکلیف مانده است و ما به دنبال تایید کلانتری و یا مراجع قضایی در مورد تائیئ هویت هستیم. خلاء‌های زیادی وجود دارد و یکی از آنها این است که خود این افراد دغدغه حل مشکل را ندارند. البته از استانداری تهران خواسته‌ایم این موضوع را پیگیری کند اما نتیجه این شده که اوراق هویتی همچنان بین زمین و آسمان مانده است.

در هیچ یک از مراکز متادون درمانی نداریم معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه در پاسخ به این سوال که «آیا در مددسراها و مراکز سازمان رفاه از متادون استفاده می‌شود؟» گفت: در هیچ یک از مراکز متادون درمانی نداریم؛ در حقیقت تنها مجوز سازمان برای خدمت به افراد معتاد استفاده از درمان‌های دارویی و پرهیزمدار است یعنی یا روانپزشک تجویز دارو می‌کند و یا بر اساس آموزش‌هایی که برای این افراد داریم خود فرد از مصرف مواد مخدر دوری کند و سازمان اجازه خدمات بازپروری به عنوان یک کمپ را ندارد.

با توجه به این که این افراد اوراق هویتی ندارند اطلاعاتی که به صورت خود اظهاری در اختیار ما قرار می‌گیرد در یک بانک اطلاعاتی ثبت می‌شود و مشخص می‌شود که فرد چند بار به مددسرا مراجعه کرده است و یا چند مرتبه از سطح شهر جمع شده است. اما در این مورد مشکلاتی هم هست. از جمله این که به دلایل مختلفی چون بی‌اعتقادی این افراد اطلاعات متفاوتی ارایه می‌کنند، به همین دلیل نمی‌توان 100 درصد به این اطلاعات اعتماد کرد. مگر اینکه افراد را از روی چهره شناسایی کنیم ، در غیر این صورت امکان تشخیص اطلاعات غلط امکان‌پذیر نیست

جهانگیری‌فر در پاسخ به این سوال که «مسائل حقوقی کودکان با توجه به نداشتن اوراق هویتی چگونه پیگیری می‌شود؟» گفت: موسسه بین‌المللی حقوق کودکان به عنوان ساختار غیردولتی و آموزش‌وپرورش و بهزیستی به عنوان نهادهای دولتی پیگیر حقوق کودکان هستند. اما به نظر من به درستی به حوزه کودکان پرداخته نشده است و باید از جنبه‌های مختلف (حقوقی، خدماتی و حمایتی) کودکان مورد توجه قرار گیرند.

کارتن خواب

وی ادامه داد: همان طور که روزی سازمان ملی جوانان داشتیم به نظر من باید سازمان ملی کودکان داشته باشیم. کودکان هستند که در صورت مراقبت درست جوانان خوب جامعه می‌شوند و اگر کودکان خوب آماده شوند برای جوانی شاید دیگر نیازی به سازمان ملی جوانان نداشته باشیم. مسائل حقوقی کودکان موضوعی است که توسط مراجع قضایی دنبال می‌شود و آنها باید در این مورد اظهار نظر کنند.

وی ادامه داد: خدمات فرهنگی شامل مطالعه کتاب، تماشای فیلم و تلویزیون و تدارک برنامه‌های مناسبتی در طول ایامی که هستند ارایه می‌شود. مراکز در بعضی روزها با توجه به شرایط آب و هوایی و با افزایش باران و برف به صورت شبانه‌روزی پذیرای مددجویان است.

تدارک تورهای زیارتی و تفریحی برای بی‌خانمان‌ها معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه شهرداری از تلاش برای تدارک تورهای زیارتی و تفریحی برای بی‌خانمان‌ها در سال جاری خبر داد و گفت: امسال قرار است خدمات جدیدی مانند تورهای زیارتی و تفریحی و برنامه‌های آموزشی و ترویجی در مددسراها ارائه شود که آموزش‌ها شامل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ترویجی شامل مسائل مذهبی در راستای سبک زندگی اسلامی خواهد بود.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : ایسنا