تبیان، دستیار زندگی
چند سالی است که وارد بازار شده اند. پدهایی که شب ها هنگام خواب به کف پای تان می چسبانید و صبح که بیدار می شوید، رنگ شان تیره شده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پدهای سم زدای کف پا واقعا موثرند؟


چند سالی است که وارد بازار شده اند. پدهایی که شب ها هنگام خواب به کف پای تان می چسبانید و صبح که بیدار می شوید، رنگ شان تیره شده و طبق گفته سازندگان، سموم بدن تان به وسیله آنها دفع شده است! اما آیا واقعا می توان به چنین ادعاهایی اعتماد کرد؟


پد سم زدای کف پا

چند سالی است که این پدهای سم زدا وارد بازار شده اند. تبلیغات شان از سایت های مختلف و کانال های ماهواره ای پخش می شود و واردکنندگان همچنان به فروش خود ادامه می دهند؛ پدهایی که شب ها هنگام خواب به کف پای تان می چسبانید و صبح که بیدار می شوید رنگ شان تیره شده و طبق گفته سازندگان، سموم بدن تان به وسیله آنها دفع شده است! اما آیا واقعا می توان به چنین ادعاهایی اعتماد کرد؟

پدهای سم زدا

تبلیغات این پدها این گونه است:

این پد از بین برنده سموم مضر موجود در خون و تهیه شده از سرکه طبیعی گیاه اعجاب آور بامبو است. فقط در عرض دو هفته با قراردادن پد دفع کننده سموم در کف پای تان هنگام خواب، کلیه سموم از بدن تان خارج می شوند و احساس شادابی و نشاط می کنید.

فقط کافی است پد را هنگام خواب کف پاهای تان قرار دهید. بعد از گذشت 6 تا 8 ساعت که از خواب بیدار می شوید، شاهد نتیجه ای شگفت انگیز از قدرت طبیعت خواهید بود، یعنی پد کف پا که هنگام استفاده سفید بوده است، هنگام بیدار شدن شما کاملا به رنگ مشکی درآمده است. حتی ممکن است چسبنده نیز بشود که این امر بستگی به درجه مسمومیت بدن شما دارد.

در این پدها مواد رنگی به کار رفته است که با گرما، رطوبت و نمک تغییر ماهیت می دهند و چون از طریق پوست هم گرما، آب و سدیم دفع می شود، اینها تغییر فرمول می دهند و رنگ عوض می کنند

سرکه بامبو هنگامی که شما خواب بوده اید، تمام سموم موجود در خون را جذب کرده است. این روش یکی از متداول ترین روش های سم زدایی بدن در طول 200 سال گذشته در چین، ژاپن و تایلند است.

فروشندگان محفظه های آب سم زدا ادعا می کنند:

این دستگاه با استـفـاده از روش نـویـن الکـترولـیز و تبـادل یونی، سبب پاکسازی و سم زدایی بدن می شود. در مراکز سم زدایی با این دستگاه پس از انجـام مشـاوره بـا بیمار، فـرد پـای خـود را در مـحـفـظه دسـتگاه قـرار داده (محیط لگن پا) و در این محفظه آب ریخـته می شود. پـس از شـروع به کـار دستگاه، الکـترولـیز آب تـوسـط یک کانورتور و الکـترولیت صورت مـی پذیرد.

بـا تولـید یـون های منفی درمحـفـظه ای کـه پـا در آن قرار دارد، سمومی که در بدن بار مثبت دارند به سمت پایین کشیده می شوند و در صورتـی که مولکـول خنثی شده، سم و یون منفی کوچک باشد، از پا خارج و سبب تغییر رنگ آب داخل محفظه می شود.

اما تعـدادی از یون ها نیز از طریق سلول های سطح تماس پا وارد بدن شده و سموم را به خود جـذب می کـنند کـه طی ساعـات آینده از طریق کلیه به راحتی دفع خواهند شد.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماری های پوست، مو و زیبایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

غلط و محال است!

این ادعا مطمئنا غلط است. یک علم قدیمی وجود دارد که می گوید کف پا با کل سیستم بدن ارتباط دارد، اما متاسفانه امروزه از این موضوع سوءاستفاده می شود، برای مثال حتی برای برطرف شدن خیلی از ضایعات پوستی ماساژ کف پا باب شده است.

این مسائل علمی نیست و اصلا هم توصیه نمی شود. هیچ مقاله ای هم تا به حال در این مورد در دنیا نوشته نشده است.

سموم بدن جدا از کلیه و کبد و دستگاه گوارش فقط یک مقدار از طریق تعریق دفع می شوند و اینکه سموم مسیری به غیر از کلیه یا دستگاه گوارش داشته باشند، غلط و محال است.

کمیسیون فدرال تجارت آمریکا برخی از این سازندگان را به جرم ارائه تبلیغات غیر واقعی جریمه کرده و پخش تبلیغات آنها در بسیاری از کانال ها ممنوع اعلام شده است

دکتر محمدرضا مهاجری، فوق تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

پایه و اساس علمی ندارد

من راجع به این پدها چیزی نشنیده ام، اما فکر نمی کنم پایه و اساس علمی داشته باشد. با این حال برای بیماران دیابتی از پدهای مخصوصی برای کاهش فشار کف پا استفاده می شود. چون این بیماران تغییر شکل پا پیدا می کنند و مستعد زخم می شوند، به همین دلیل از این کفی ها استفاده می کنیم تا از ایجاد زخم پا جلوگیری شود، اما اینکه سموم بدن را دفع می کند، اصلا ممکن نیست.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

به چای سم زدا هم باید شک کرد!

من راجع به چای های سم زدایی چیزی نشنیده ام، اما واقعیت این است که هر ماده ای که به این نحو و بدون ذکر مواد به کاررفته در آن تبلیغ می شود، مشخص است که فریب کاری است.

ما هیچ نوع ماده خوراکی نداریم که با مصرف خیلی زیاد آن بتوان سموم بدن را دفع کرد. این موضوع با دانش فیزیولوژی و بیوشیمی که اساس علم تغذیه است، به هیچ عنوان همخوانی ندارد. بنابراین مشخص است که فریب کاری است. حتی مصرف مقادیر زیاد خود چای و چای سبز نیز می تواند برای بدن سمی باشد.

پد سم زدای کف پا

دکتر حسین حسنیان مقدم، فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمومیت ها

تغییر رنگ دلیل بر سم زدایی نمی شود

اصلا چنین چیزی وجود ندارد! بدن را نمی توان به این صورت سم زدایی کرد و نباید آن تغییر رنگ را مبنی بر این گرفت که بدن سم زدایی شده است. در مورد سم زدایی از طریق آب چیزی نشنیده ام، اما هیچ کدام از این ادعاها و تبلیغات دلیل بر سم زدایی نمی شوند.

دکتر شروین نجفی زاده، فوق تخصص جراحی عروق

اعتقادی ندارم

من روی این پدها مطالعه علمی انجام نداده ام و از آنها استفاده نکرده ام، اما شخصا هیچ اعتقادی هم به آن ندارم، زیرا این موضوع امکان پذیر نیست.

دکتر لورنس گیبسون، متخصص پوست و مو در کلینیک مایو آمریکا

جریمه شده اند

هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که ثابت کند ادعاهای سازندگان پدهای سم زدایی و محفظه های آبی سم زدا حقیقت دارد یا خیر، یا اینکه اصلا استفاده از آنها بی خطر است یا می تواند برای بدن مضر باشد. حتی کمیسیون فدرال تجارت آمریکا برخی از این سازندگان را به جرم ارائه تبلیغات غیر واقعی جریمه کرده و پخش تبلیغات آنها در بسیاری از کانال ها ممنوع اعلام شده است.

دکتر سید محسن رضوی، فوق تخصص بیماری های خون و سرطان و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

اینها فریب کاری است!

این ادعاها غلط است. در این پدها مواد رنگی به کار رفته است که با گرما، رطوبت و نمک تغییر ماهیت می دهند و چون از طریق پوست هم گرما، آب و سدیم دفع می شود، اینها تغییر فرمول می دهند و رنگ عوض می کنند.

شما اگر دقت کنید وسایلی کاغذمانند وجود دارد که دست خود را روی آن می گذارند و می گویند می توان با تغییر رنگ آن تشخیص داد که فرد آرامش دارد یا ناراحت است. در واقع این وسیله بر اساس گرما کار می کند.

این پدها نیز بر اساس گرما، رطوبت و نمک تنظیم شده اند. پا هم به صورت عادی بو می گیرد و در کفش گرم می شود و از خودش سدیم دفع می کند. بنابراین مواد رنگی پدها تغییر فرمول می دهند و رنگ شان عوض می شود.

در واقع اینها فریب کاری است. ما چیزی به اسم سم زدایی نداریم. وقتی بدن کلیه با آن عظمت و دستگاه گوارش و ریه را دارد، به حد کافی برای سم زدایی مجهز است و می تواند 100 سال عمر یک انسان را تامین کند، اینها فقط کلاهبرداری است.

سم زدایی با محفظه های آب نیز همین طور است. چون همیشه پوست بدن خصوصا در ناحیه پا سدیم، آب و گرما دفع می کند، این مواد تغییر فرمول و رنگ می دهند.

بخش سلامت تبیان


منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط:

داروهایی که به جای شفا، بلا می‌آورند!

دارو های تقلبی روی امواج ماهواره

مراقب خطر داروهای ماهواره ای باشید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.