تبیان، دستیار زندگی
ضرب‌دیدگی و کوفتگی، فقط در هنگام ورزش کردن ایجاد نمی‌شود، بلکه بعضی اوقات ممکن است بر اثر ضرباتی ساده و اتفاقی در زندگی روزمره ایجاد شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اقدامات موثر در درمان ضرب‌دیدگی و کوفتگی


ضرب‌دیدگی و کوفتگی، فقط در هنگام ورزش کردن ایجاد نمی‌شود، بلکه بعضی اوقات ممکن است بر اثر ضرباتی ساده و اتفاقی در زندگی روزمره ایجاد شود.


گرما برای كاهش درد

در ورزش هم این مشکل بیشتر برای کسانی پیش می‌آید که بدون گرم کردن، مهارت یا آمادگی قبلی، دست به انجام حرکات ورزشی می‌زنند. در بسیاری از اوقات، انجام درست و به موقع بعضی اقدامات، از بدتر شدن صدمه‌ی ایجاد شده جلوگیری و دوره درمان را کوتاه می‌کند. بنابراین خوب است بدانید که در چنین مواقعی چه اقداماتی را می‌توان برای فرد صدمه دیده انجام داد:

1- اطمینان از عدم شکستگی عضو

بهتر است اول با لمس کردن و وارد آوردن فشار خیلی ملایم به عضو مورد نظر، مطمئن شوید که شکستگی وجود ندارد. به خاطر داشته باشید حتی اگر مشکوک به شکستگی هستید، به هیچ عنوان عضو را حرکت ندهید و بهترین اقدام شما در این مواقع، بی‌حرکت نگه داشتن عضو و رساندن هرچه سریع‌تر مریض به درمانگاه یا بیمارستان است.

2- مراقبت‌های اولیه

اگر صدمه، فقط در حد ضرب‌دیدگی یا کوفتگی باشد و عضو مورد نظر قادر به حرکت باشد (یعنی مشکوک به شکستگی نباشد و مریض هم درد زیادی نداشته باشد) به آرامی آن را بالاتر از قلب قرار بدهید، مثلاً یک عدد بالشت زیر دست یا پایش قرار بدهید و بعد از آن، بهترین اقدام (در ساعات اولیه ایجاد ضربه) استفاده از کیسه یخ است. می‌توانید چند تکه یخ را داخل یک کیسه قرار دهید و در آن را ببندید و به صورت دایره‌وار روی محل صدمه، همراه با کمی فشار حرکت بدهید. این کار تا حد زیادی جلوی ورم کردن عضو را می‌گیرد و درد را هم کم می‌کند. می‌توانید 10 تا 15 دقیقه این کار را ادامه داده و سپس محل را با یک باند کشی یا نوار پارچه‌ای نسبتاً محکم ببندید. این که می‌گوییم نسبتاً محکم، به این علت است که اگر خیلی محکم ببندید، ممکن است جریان خون در عضو مورد نظر قطع شود و مشکل جدی‌تری ایجاد کند؛ نشانه‌اش هم ایجاد رنگ مایل به آبی در پوست و بی‌حسی موضع است که در این صورت، باید بانداژ را کمی شل کنید.

تشخیص قطعی نوع صدمه ایجاد شده، در اغلب اوقات با گرفتن عکس (رادیوگرافی) و تشخیص پزشک ارتوپد امکان‌پذیر است و دست‌کاری افراد ناوارد ممکن است یک مشکل ساده را به یک دردسر بزرگ تبدیل کند.

3- کمپرس آب گرم

اگر بیش از چند ساعت از ضربه گذشته است و تورم، کبودی و یا گرفتگی و کشیدگی عضلات ایجاد شده است، باید به جای کمپرس سرد، از کمپرس گرم (گذاشتن کیسه آب گرم یا حوله گرم) استفاده کنید. در این زمان، گرم کردن موضع، با افزایش جریان خون موضعی، ورم و کبودی را کم و گرفتگی عضلانی را هم به تدریج برطرف می‌کند. کمپرس آب گرم، هر بار نباید بیشتر از 15 دقیقه باشد و باید 4 تا 5 بار در روز تکرار شود.

4- تشخیص قطعی نوع صدمه

فراموش نکنید كه تشخیص قطعی نوع صدمه ایجاد شده، در اغلب اوقات با گرفتن عکس (رادیوگرافی) و تشخیص پزشک ارتوپد امکان‌پذیر است و دست‌کاری افراد ناوارد ممکن است یک مشکل ساده را به یک دردسر بزرگ تبدیل کند. پمادهایی هم هست که موقع ضرب‌دیدگی و کوفتگی به رفع کبودی، درد و ورم کمک زیادی می‌کند؛ مثل پماد ماساژ دپی، پمادمتیل سالیسیلات، ریحان، رزماری، پماد فلفل قرمز (کاپسائیسین)، ژل دیکلوفناک و پیروکسیکام. (در مورد پمادهای گیاهی مثل فلفل یا رزماری، بهتر است اول مقداری از پماد را روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید، کمی صبر کنید و اگر حساسیت نداشتید، روی تمام موضع بمالید). ماساژ موضعی با لوسیون گیاهی سی– ام که عصاره نعناع و کرفس است نیز در درمان ضرب‌دیدگی، بسیار موثر است.

در نهایت، اگر هیچ پمادی در دسترستان نبود، مالیدن کمی روغن جامد نباتی یا حیوانی به تنهایی یا مخلوط با زردچوبه هم تا حدی از ورم کردن موضع جلوگیری می‌کند. ضمناً در صورت درد و ورم زیاد، می‌توانید به صورت خوراکی از قرص‌های ایبوپروفن و دیکلوفناک استفاده کنید.

منبع: تعامل


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی

مطلب مرتبط:

آیا گرما، کاهنده درد است؟