تبیان، دستیار زندگی
بیش از ۵۰۰ نفر از نویسندگان برجسته دنیا در بیانیه‌ای اعتراضی در واکنش به افشاگری‌های اسنودن، جاسوسی‌های آمریکا از شهروندان دیگر کشورها را محکوم کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ما مثل زندانیان برچسب خورده‌ایم

بیانیه 500 نویسنده مشهور دنیا در اعتراض به جاسوسی‌های آمریکا


بیش از 500 نفر از نویسندگان برجسته دنیا در بیانیه‌ای اعتراضی در واکنش به افشاگری‌های اسنودن، جاسوسی‌های آمریکا از شهروندان دیگر کشورها را محکوم کردند.

ما مثل زندانیان برچسب خورده‌ایم

بیش از 500 از نویسندگان برجسته جهان ، از جمله پنج نفر از برندگان جایزه نوبل ، در واکنش به افشاگری‌های اسنودن ، در بیانیه‌ای نظارت ضعیف دولت‌هایشان را محکوم کردند که منجر به جاسوسی دولت آمریکا از مردم این کشور‌ها شده است.

همچنین این نویسندگان فعالیت سازمان‌های جاسوسی را که روز به وضعیت حقوق بشر و دموکراسی را در جهان تضعیف می‌کنند،‌ محکوم کردند و خواستار محدودشدن فعالیت‌های آنها توسط یک منشور جدید بین المللی شدند.

امضاکنندگان این بیانیه که از 81 کشور مختلف هستند شامل افراد سرشناسی چون مارگارت اتوود، دان دلیو، اورهان پاموک، گونتر گراس و آرونداتی روی می‌شوند که در این بیانیه به صراحت می گویند که ظرفیت سازمان های اطلاعاتی برای جاسوسی از ارتباطات دیجیتال میلیون ها نفر در سراسر دنیا، همه را به مظنون بالقوه‌ای تبدیل کرده است و ادامه این روند پیامدهای نگران کننده‌ای برای جوامع مختلف دارد.

آنها در این متن از سازمان ملل متحد خواسته اند که برای ایجاد یک منشور بین المللی برای حفاظت ازحقوق مدنی مردم در عرصه سایبری، ‌تلاش کند.

این بیانیه که روزنامه گاردین انگلیس آن را منتشر کرده است دقیقا یک روز پس  از نشست سران شرکت‌های فن آوری پیشرو در جهان منتشر شد که آنها نیز خواستار تغییرات گسترده در قوانین بین المللی بودند تا به اعتماد عمومی را به فضای اینترنت و شرکت‌های دیجیتال برگرداند. نتیجه نشست این شرکت‌ها نامه سرگشاده‌ای بود از طرف شرکت‌هایی چون اپل ، گوگل، مایکروسافت و فیس بوک به رئیس جمهور ایالات متحده، باراک اوباما امضا شد. هم زمانی این درخواست ، با نامه امروز که لیست قابل توجهی از نویسندگان مشهور دنیا، وضعیت جاسوسی‌های گسترده و سیستماتیک را محکوم و ایالات متحده را  متهم به سوء استفاده از قدرت خود کرده است، پیام روشنی برای سران کاخ سفید می‌دهد.

جولیان بارنز، مارتین امیس، یان مک ایوان، ایروین ولش، هاری کونزور، ژانت وینترسون و کازوئو ایشیوگورو در میان نویسندگان انگلیسی این فهرست هستند.

همچنین این فهرست شامل اسامی چون جی ام کوئتزی، یان مارتل، آریل دورفمن، آمیت رادی، ‌چادهاری دویل ، آموس اوز، دیوید گراسمن و میخائیل شیشکین از نویسنده‌های معروف روسی می‌شود. هنینگ مانکل، لیونل شرایور، حنیف کیورشی، توماس کنیلی و آنا فاندر  دیگر نویسندگان مشهور دنیا هستند که به امضا کنندگان این بیانیه پیوسته‌اند.

این بیانیه به دنبال افشاگری ادوراد اسنودن تهیه و امضا شده است وقتی که اسنودن از سه ماه قبل و با افشای اسناد محرمانه آژانس امیت ملی آمریکا و پرده برداشتن از جاسوسی های گسترده آمریکا از مقامات و شهروندان کشورهای مختلف تبدیل به یکی از تیترهای مهم رسانه های جهان شد.

جمع آوری امضا برای این بیانیه به طور همزمان در 27 کشور راه اندازی شد و سازمان دهندگان آن امیدوارند نویسندگان بیشتری از سراسر دنیا از طریق ثبت نام در وب سایت change.org به امضای این بیانیه بپیوندند.

جمع آوری امضا برای این بیانیه به طور همزمان در 27 کشور راه اندازی شد و سازمان دهندگان آن امیدوارند نویسندگان بیشتری از سراسر دنیا از طریق ثبت نام در وب سایت change.org به امضای این بیانیه بپیوندند.

«اوا منسی» یکی از نویسندگان آلمانی که در تهیه و امضای این بیانیه نقش اساسی داشته است، در این باره گفته است: جرقه تهیه این بیانیه با تهیه نامه سرگشاده گروهی از نویسندگان آلمان به صدراعظم این کشور ، آنگلا مرکل، شروع شد و این ماجرا همزمان بود با منتشر شدن اسناد اسنودن از جاسوسی‌های گسترده آمریکا از کشورهای مختلف. هنگامی که این کار را شروع کردیم، نمی‌دانستیم استقبال از آن تا چه حد خواهد بود اما همکاران ما بیشتر و بیشتر  از سراسر دنیا به ما ملحق شدند و تعداد افرادی که این بیانیه را امضا کردند، ‌روز به روز بیشتر شد، تا اینکه امروز این بیانیه دارای پشتیبانی از سراسر جهان است.

نویسنده دیگری به نام «ژوئیه زه» که به امضا و انتشار این بیانیه کمک کرده است، ‌نیز در این باره گفته است: نویسندگان در سراسر جهان به این نتیجه رسیده‌اند که باید در این باره کاری کنند. همه ما هم اکنون باید در برابر این جریان بایستیم و ما به عنوان نویسندگان بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که با استفاده از کلمه های نوشته شده به این مداخله و جاسوسی در ارتباطات مردم اعتراض کنیم.

«وینستر سون» از دیگر امضا کنندگان این بیانیه هم از اسنودن به عنوان یک فرد شجاع و از خود گذشته نام برده و گفته است: ما باید از اسنودن حمایت کنیم چون او میزان دخالت دولت‌ها را در زندگی ما نشان می‌دهد. ما هیچ نظر و هیچ حق رایی در این باره نداریم. خیلی کم و محدود می‌دانیم که از اطلاعات ما چگونه استفاده می شود و برای چه منظور . گوشی های تلفن همراه ما تبدیل شده‌اند دستگاه‌های ردیابی. شبکه‌های اجتماعی پروفایل داده‌های ما برای شبکه‌های اطلاعاتی است. ما نمی‌توانیم چیزی بخریم، ‌بفروشیم،‌ با کسی مکاتبه کنیم بدون  اینکه تحت نظر باشیم. ما نیز مانند زندانیان برچسب خورده‌ایم و حریم خصوصی یک توهم است.

بخش ادبیات تبیان


منبع: فارس