تبیان، دستیار زندگی
اگر خانم‌ها در دنیای امروز، وقت کمتری را به دلیل فعالیت‌های شغلیشان به خانه‌داری صرف می‌کنند، برای کنترل وزن خود باید زمانی را برای داشتن فعالیت روزانه ورزشی خود اختصاص دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تأثیر خانه‌داری در پیشگیری از اضافه وزن


اگر خانم‌ها در دنیای امروز، وقت کمتری را به دلیل فعالیت‌های شغلیشان به خانه‌داری صرف می‌کنند، برای کنترل وزن خود باید زمانی را برای داشتن فعالیت روزانه ورزشی خود اختصاص دهند.


زنان خانه دار

طی دهه‌های گذشته، بسیاری زنان به مشاغل بیرون از خانه روی آورده‌اند و در کنار امور خانه‌داری به شغل دوم می‌پردازند. همزمان با این تغییرات، شیوع چاقی به سرعت در حال افزایش است. به علت کمبود مطالعات، ارتباط عوامل اجتماعی - محیطی با چاقی، به خوبی شناخته نشده‌اند. اخیراً نتایج یک مطالعه نشان داده است که کمتر پرداختن به کارهای منزل، با افزایش شیوع چاقی در زنان مرتبط است.

این مطالعه در دانشگاه کارولینای جنوبی و به منظور بررسی روند تغییرات 45 ساله در انجام امور خانه‌داری و مصرف انرژی در زنان انجام شده است. طی این بررسی، پژوهشگران به تجزیه و تحلیل داده‌های ملی استفاده از زمان توسط زنان 64-19 ساله از سال 1965 تا 2010 پرداختند و نحوه استفاده از زمان و کالری مصرفی برای امور خانه‌داری در این زنان، ارزیابی شد. امور خانه‌داری شامل غذا پختن، فعالیت‌های بعد از وعده غذایی مثل شستن ظروف، شست و شو، اتو و جمع کردن لباس‌ها و سایر کارهای منزل می‌باشد. البته مراقبت از کودکان در این اطلاعات گنجانده نشده بود.

در سال 1965، اغلب زنان، تنها در خانه کار کرده و به امور خانه رسیدگی می‌کردند، با گذشت زمان، زنان یک شیفت کاری 8 ساعته بیرون منزل داشته و بعد از بازگشت به خانه، به مراقبت از فرزندان به عنوان کار دوم می‌رسیدند. نتایج نشان داد به طور متوسط، زمانی که زنان صرف خانه‌داری می‌کنند، از 7/25 ساعت در هفته در سال 1965 به 3/13 ساعت در هفته در سال 2010 کاهش یافته است.

همزمان با این کاهش در مدت زمان صرف شده برای کارهای منزل، انرژی صرف شده برای انجام کارهای منزل نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این پژوهشگران تاکید کردند همان‌طور که فعالیت خانه‌داری زنان کمتر شده و بی‌تحرک‌تر شده‌اند، مدت زمانی که صرف دیدن برنامه‌های تلویزیونی می‌شود نیز در زنان، نزدیک به دو برابر شده است. نتایج همچنین حاکی از آنست که زنان امروزه، 25 درصد بیشتر از زمانی که صرف کارهای خانه می‌کنند را به دیدن برنامه های تلویزیونی می‌گذرانند. این موضوع با شیوع بی‌رویه چاقی در طی دهه‌های اخیر در خانم‌ها می‌تواند مرتبط باشد.

نکته عملی: این یافته‌ها اهمیت افزایش انرژی سوخت و ساز غیر محسوس در اثر انجام فعالیت‌های خانه‌داری را نشان می‌دهد. حال اگر خانم‌ها در دنیای امروز، وقت کمتری را به دلیل فعالیت‌های شغلیشان به خانه‌داری صرف می‌کنند، برای کنترل وزن خود باید زمانی را برای داشتن فعالیت روزانه ورزشی خود اختصاص دهند.

منبع: نوین دایت


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: heaven_h

برگرفته از انجمن: زن ریحانه آفرینش