تبیان، دستیار زندگی
قلعه کوچک گویجه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در کنار رودخانه قوری چای قرار دارد. این قلعه به دست انسان ساخته نشده و حاصل توده‌ای طبیعی است که انسان‌ها با استفاده از لاشه سنگ‌ها سوراخ‌ها و راه‌های آن را به بیرون بسته‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قلعه گویجه
قلعه گویجه


قلعه کوچک گویجه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در کنار رودخانه قوری چای قرار دارد. این قلعه به دست انسان ساخته نشده و حاصل توده‌ای  طبیعی است که انسان‌ها با استفاده از لاشه سنگ‌ها سوراخ‌ها و راه‌های آن را به بیرون بسته‌اند.

نام قلعه گویجه برگرفته از سنگ‌های سبزرنگی است که در منطقه وجود دارد. قدمت این بنا از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است و از نادرترین قلعه‌های تاریخی کشور با معماری صخره‌ای محسوب می‌شود.

قلعه گویجه

همه قسمت های قلعه گویجه در دل کوه است به طوری که محوطه آن روی صفه‌ای از سنگ قرار دارد و دارای قسمت‌های مختلف شامل آب انبار، راه پله‌، سکوهای اقامت، دخمه و تالار اصلی است. این قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی به ویژه دوره سلجوقی هنوز کاربرد داشته و بناهائی به آن افزوده شده است و گورستانی هم مربوط به دوره سلجوقی در ضلع جنوب شرقی قلعه وجود دارد.

در این قلعه یک در بزرگ ایجاد کرده‌اند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به انواع آغل استفاده می‌شده و در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمه‌ای در آن هست که با برداشت آب از آن آب رفته جای گزین می‌شود.

قلعه گویجه

در اطراف قلعه بقایای دیواردورتا دور باقی مانده است و تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده است.این قلعه در صخره‌های طبیعی ضلع شرقی ارتفاعات کوه‌های گویجه قلعه مراغه واقع شده است و از نادرترین قلعه‌های تاریخی کشور با معماری صخره‌ای محسوب می‌شود.

در این قلعه یک در بزرگ ایجاد کرده‌اند که این ورودی بزرگ تونل مانند احتمالا به انواع آغل استفاده می‌شده و در بالای قلعه آب انباری وجود دارد که چشمه‌ای در آن هست که با برداشت آب از آن آب رفته جای گزین می‌شود

تمامی گویجه قلعه در دل کوه حجاری شده به طوری که محوطه آن روی صفه‌ای از سنگ قرارگرفته و دارای قسمت‌های مختلف شامل آب انبار،راه پله‌های دسترسی، سکوهای اقامت،دخمه و تالار اصلی است.

گویجه قلعه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دهستان قوری چای، بخش سراجوی این شهرستان واقع شده و در سال 82 با شماره 10471 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

قلعه گویجه

مراغه با حدود 300 اثر تاریخی و تپه‌های باستانی جزء 10 شهرستان تاریخی و فرهنگی کشور محسوب می‌شود که از این تعداد حدود 200 اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از هفت صبح، همشهری

مطالب مرتبط:

دیدنی‌های مراغه را بشناسید