تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از سیاستمداران ایرانی، در سابقه خود ورزشکار بودن را تجربه کرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیاستمداران ورزشکار ایران+تصاویر


بسیاری از سیاستمداران ایرانی، در سابقه خود ورزشکار بودن را تجربه کرده‌اند.

چند روزی است عکسی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن حسن روحانی را در حال کوهنوردی نشان می‌دهد. بنا بر گفته نزدیکان رئیس‌جمهور، کوهنوردی یکی از ورزش‌های مورد علاقه حسن روحانی است و رئیس‌جمهور ایران معمولا هفته‌ای یک یا دوبار برای حفظ سلامتی خود به کوه‌های اطراف تهران می‌رود.

سیاستمداران ورزشکار ایران، روحانی

حسن روحانی

تصاویر منتشرشده از کوهنوردی حسن روحانی، نشان می‌داد که مردم از دیدن او در لباسی به غیر از لباس روحانیت و آن هم در قامت یک کوهنورد، تعجب کرده‌اند و بسیاری از آنان سعی می‌کنند که در جریان این دیدار ناگهانی چند متری را با رئیس‌جمهور همراه شوند.

حسن روحانی تنها شخصیت سیاسی ایران نیست که کوه را برای ورزش کردن انتخاب می‌کنند و به جز او بسیاری دیگر از افراد هستند که راهی کوه‌های اطراف تهران می‌شوند.

مقام معظم رهبری از جمله افرادی هستند که کوه را برای ورزش کردن انتخاب می‌کنند و بسیاری از کسانی که صبح‌های جمعه راهی کوه می‌شوند ایشان را زیارت می‌کنند.

سیاستمداران ورزشکار ایران، رهبری

مقام معظم رهبری

غلام شاه‌پسندی، یکی از محافظان مقام معظم رهبری در خاطرات خود به کوه‌پیمایی رهبر معظم انقلاب اشاره می‌کند و می‌گوید: «بعد از نماز صبح،‌ ایشان هفته‌ای سه روز را کوهنوردی می‌کنند و حداقل بین 45 تا 60 دقیقه به سمت بالا حرکت می‌کنند. این مسیر را حدود نیم‌ساعت تا 45 دقیقه برمی‌گردند. بعضی از مواقع کوه‌هایی دورتر هستند و برای اینکه به وضعیت کار ایشان لطمه نزند، آقا آن ساعت که باید تهجد و نماز و عبادت شخصی خودشان باشد را‌ می‌آیند بیرون و در طول مسیر، عبادتشان را انجام می‌دهند. پای کوه که می‌رسیم، نماز را آنجا می‌خوانیم. هنوز تاریک است و کسی بیدار نیست. یک ساعتی که بالا می‌رویم، هنوز آفتاب نزده است.»

سیاستمداران ورزشکار ایران، ولایتی

علی‌اکبر ولایتی

دیگر سیاستمداری که کوه‌پیمایی را به ورزش‌های دیگر ترجیح می‌دهد، دکتر علی‌اکبر ولایتی وزیر سابق خارجه ایران است. او که سال‌ها عرصه دیپلماسی کشور را تجربه کرده است و در عین حال در شغل اصلی خود، پزشکی نیز مشغول به کار است، ترجیح می‌دهد چند صباحی از فضای سیاست خارجی و درمان به‌دور باشد و راهی کوه شود تا فضای جدیدی را تجربه کند.

محمود احمدی‌نژاد دیگر سیاستمدار ایرانی است که هیچگاه علاقه خود را به ورزش پنهان نکرده است. او که در عرصه سیاست نیز تفاوت‌های فراوانی با همکاران خود داشته است، در عرصه ورزش نیز مسیر جدایی را برای خود انتخاب کرده است. او اهل کوهنوردی نیست و بیشتر ترجیح می‌دهد به ورزش مورد علاقه خود یعنی فوتبال بپردازد.

، احمدی نژاد،سیاستمداران ورزشکار ایران

محمود احمدی‌نژاد

رئیس‌جمهور پیشین ایران، هرگاه وقتی پیدا کند سعی می‌کند پایی به توپ برساند و هنر خود را در این ورزش به رخ دیگران بکشاند. بسیاری از کسانی که با او همبازی شده‌اند، اعتقاد دارند که استعداد او در این ورزش کم نیست و احمدی‌نژاد، فوتبال را بد بازی نمی‌کند.

شهردار تهران، دیگر ورزشکار عرصه سیاست ایران است. محمدباقر قالیباف گویا از کارکشته‌های ورزش‌های رزمی است و با وجود آنکه اطلاعات دقیقی وجود ندارد که شهردار تهران به کدامیک از ورزش‌های رزمی علاقه بیشتری دارد اما قالیباف زمانی در تلویزیون به این نکته اشاره کرد که پای وی در هنگام مبارزه در دوجانگ رزمی شکسته است.

سیاستمداران ورزشکار ایران، قالیباف

محمدباقر قالیباف

نکته جالب توجه در مورد قالیباف این است که این علاقه او، به شدت شخصی مانده است و فرمانده سابق نیروی انتظامی علاقه چندانی به بیان این موضوع ندارد و حتی به سختی می‌شود عکس از او با لباس ورزشی پیدا کرد. تنها عکسی که قالیباف را در لباس ورزشی نشان می‌دهد مربوط به بازدید او از جنوب لبنان است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز همچون قالیباف در زمینه ورزش، چراغ‌خاموش حرکت می‌کند. اطلاعات زیادی در مورد نحوه ورزش کردن و علاقه او وجود ندارد و تنها چندی پیش، عکس‌هایی از زمان ریاست جمهوری وی و در حال کوهنوردی کردن منتشر شد که نشان می‌داد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به کوهنوردی علاقه دارد. اما شاید جالب باشد که بدانید آیت‌الله هاشمی صحبت‌ جالبی پیرامون ورزش رزمی نیو فول کنتاکت کاراته! دارد.

سیاستمداران ورزشکار ایران، هاشمی

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

وی در بیستم اردیبهشت‌ماه سال 88 در دیدار با رئیس سازمان جهانی سبک نیو فول کنتاکت کاراته و مربیان تیم‌های خارجی و داخلی این رشته ورزشی و در بخشی از صحبت‌های خود می‌گوید:‌ اتکای ورزش نیو فول کنتاکت بر روحیه قوی و اعتماد به نفس و دانش و فیزیولوژی خاص باعث تقویت بالای جسمی و روحی ورزشکاران این رشته است.

برخی اخبار این طور می‌گویند که آیت‌الله هاشمی در اواسط دهه 70 نیز از فدراسیون کاراته حکم افتخاری کمربند سیاه کاراته را دریافت کرده است.

قد بلند این امکان را به غلامعلی حداد عادل می‌داده است که در دوران جوانی دستی به توپ برساند و همراه با دوستان خود به بازی والیبال بپردازد. می‌شود تصور کرد که رئیس سابق مجلس با توجه با قد بلندش یک والیبالیست خوب بوده باشد. کمتر سیاستمدارانی هستند که والیبال را به عنوان ورزش مورد علاقه خود انتخاب کنند.

سیاستمداران ورزشکار ایران، حدادعادل

غلامعلی حداد عادل

علی مطهری، دیگر سیاستمدار ایرانی است که رابطه بسیار خوبی با جمع ورزشیان ایران دارد. او همچون محمود احمدی‌نژاد علاقه فراوانی به فوتبال بازی کردن دارد و از هر فرصتی برای حضور در زمین فوتبال استفاده می‌کند. علی مطهری از معدود سیاستمداران ایرانی است که با شورت ورزشی عکس دارد.

سیاستمداران ورزشکار ایران، مطهری

علی مطهری

بسیاری متعقدند که مطهری همچون سیاست، در فوتبال نیز دارای استعداد فراوانی است.

در میان تمام سیاستمداران ایرانی اما علی‌اکبر ناطق نوری، جایگاه ویژه‌ای در میان ورزشیان دارد. وی که برادرش ریاست فدراسیون بوکس را بر عهده داشته است، علاقه فراوانی به ورزش زورخانه‌ای دارد؛ ورزشی که در سطح جهان به نام ایران شناخته می‌شود. عکس‌های ورزشی ناطق نوری در زورخانه از پربازدیدترین عکس‌های رسانه‌های مجازی ایران است.

سیاستمداران ورزشکار ایران؛ ناطق نوری

علی‌اکبر ناطق نوری

این عکس‌ها نشان می‌دهد که سیاستمداران ایرانی در کنار تمام مشغله‌های سیاسی و اجتماعی خود علاقه زیادی به ورزش دارند؛ علاقه‌ای که بسیاری از آنان دوست ندارند رسانه‌ای شود.

بخش ورزشی تبیان

منبع : ایسنا