تبیان، دستیار زندگی
برای جلوگیری از گرفتگی عضلات باید روزانه حداقل یک و نیم لیتر آب بنوشید. زمانی که عضلات آب کافی نداشته باشند خشک می‌شوند و دچار گرفتگی می‌شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرفتگی عضلات را با مواد غذایی چاره کنید


برای جلوگیری از گرفتگی عضلات باید روزانه حداقل یک و نیم لیتر آب بنوشید. زمانی که عضلات آب کافی نداشته باشند خشک می‌شوند و دچار گرفتگی می‌شوند.

گرفتگی عضلات

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده موقع ورزش، پیاده‌روی یا حتی نصف شب عضلاتتان بگیرد و یکجا میخکوب شوید. البته گرفتگی عضلات مشکل حاد و خطرناکی نیست اما به راحتی می‌تواند زندگی هر کسی را مختل کند. برای رفع این مشکل راه‌های مختلفی وجود دارد. ما در این مطلب کوتاه چند روش تغذیه‌ای برای مقابله و رفع این مشکل عنوان می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

مواد غذایی ضد گرفتگی عضلات

* نوشیدن آب سرشار از منیزیم می‌تواند باعث نرمی و انعطاف عضلاتتان شود. اگر به چنین آبی دسترسی ندارید می‌توانید منیزیم مورد نیازتان را با مصرف عدس، سبزیجات سبز، غلات و شکلات سیاه دریافت کنید.

* اگر ورزش می‌کنید حتماً آب میوه‌های تازه و طبیعی میل کنید تا توکسین‌ها یا همان سموم بدنتان راحت‌تر دفع شوند.

* همچنین می‌توانید عسل را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید. عسل سرشار از مواد معدنی مورد نیاز بدن است. مصرف روزانه 3 قاشق غذاخوری عسل می‌تواند عضلاتتان را محافظت کند.

* توصیه می‌کنیم از مصرف محصولات لبنی، میوه‌های خشک سرشار از کلسیم و پتاسیم مانند زردآلوی خشک و غیره غافل نشوید و هر روز یک عدد موز میل کنید. به خاطر اینکه موز سرشار از پتاسیم است و این ماده‌ی معدنی هم مانع گرفتگی عضلات می‌شود.

این مواد غذایی را با احتیاط مصرف کنید

گوشت‌های قرمز، کله‌پاچه و سوسیس و کالباس سرشار از ازت هستند و اجازه نمی‌دهند توکسین‌ها به راحتی از بدن خارج شوند.

به اندازه‌ی کافی آب بنوشید

برای جلوگیری از گرفتگی عضلات باید روزانه حداقل یک و نیم لیتر آب بنوشید. زمانی که عضلات آب کافی نداشته باشند خشک می‌شوند و مواد معدنی مورد نیازشان (پتاسیم، منیزیم، کلسیم) را دریافت نمی‌کنند. برای همین هم دچار گرفتگی می‌شوند.

از مصرف محصولات لبنی، میوه‌های خشک سرشار از کلسیم و پتاسیم مانند زردآلوی خشک و غیره غافل نشوید و هر روز یک عدد موز میل کنید. به خاطر اینکه موز سرشار از پتاسیم است و این ماده‌ی معدنی هم مانع گرفتگی عضلات می‌شود

زمانی که ورزش می‌کنید بدن از طریق تعریق، آب و املاح زیادی از دست می‌دهد. برای همین لازم است قبل، حین و بعد از ورزش یک لیتر آب بنوشید. یعنی باید هر 20 دقیقه یک جرعه آب بنوشید.

توجه داشته باشید بعضی از داروها مانند دیورتیک‌ها (اد‌رارآورها) یا ملین‌ها می‌توانند باعث از بین رفتن املاح بدن و گرفتگی عضلات شوند.

از این‌ها بپرهیزید

سرما به خصوص در افرادی که در آب‌های سرد شنا می‌کنند باعث کاهش جریان خون می‌شود. برای همین هم عضلات اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند. این مسئله هم باعث تجمع لاکتیک و در پی آن خستگی و گرفتگی عضلات می‌شود.

گرمای شرجی به ویژه در ورزشکاران و افرادی که کارهای یدی سنگین انجام می‌دهند و به میزان کافی آب مصرف نمی‌کنند نیز باعث مشکل گرفتگی عضلات می‌شود.

توصیه می‌کنیم از مصرف الکل و مصرف زیاد قهوه، چای، دخانیات و نوشیدنی‌های انرژی‌زا بپرهیزید به خاطر اینکه سرعت دفع توکسین‌ها را می‌گیرند. باید بدانید که تمام نوشیدنی‌های کافئین دار باعث دهیدراته شدن بدن یعنی از بین رفتن آب آن می‌شوند.

توجه داشته باشید مصرف داروهای ضد کلسترول، دیورتیک‌ها، ملین‌ها و داروهای ضد سرطان باعث گرفتگی عضلانی می‌شود.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: lanutrition

مطالب مرتبط:

نقش تغذیه در رهایی از درد عضلانی

درمان گرفتگی عضلات با تغذیه

تغذیه در گرفتگی عضلات ساق پا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.