تبیان، دستیار زندگی
کتاب «تربیت عقلانی از نگاه قرآن» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احسانی انجام و نگارش «تربیت اخلاقی در قرآن» نیز توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر صورت گرفته است که این آثار مراحل نهایی چاپ و نشر را طی می‌کنند و تا پایان سال جاری منتشر خواهن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی تربیت از نگاه قرآن نیاز روز جامعه است

قرآن


کتاب‌های «تربیت اخلاقی در قرآن» و «تربیت عقلانی از نگاه قرآن» به زودی منتشر خواهند شد.


با توجه به اهمیت موضوع تربیت و این‌که روانشاسان رشد و پژوهشگران بسیاری به این موضوع توجه دارند این نیاز احساس می‌شد که مساله تربیت از نگاه قرآن و آموزه‌های دینی بررسی شود.-

تاکنون کتاب‌های فراوانی با موضوع تربیت اخلاقی با توجه به سیره رسول(صلی الله و علیه وآله) نگاشته شده‌اند اما تربیت از نگاه قرآن، پژوهش جدیدی است که پیش از این انجام نشده بود.

کتاب «تربیت عقلانی از نگاه قرآن» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احسانی انجام و نگارش «تربیت اخلاقی در قرآن» نیز توسط  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر صورت گرفته است که این آثار مراحل نهایی چاپ و نشر را طی می‌کنند و تا پایان سال جاری منتشر خواهند شد.

قرآن کتابی است که آموزه‌های آن می‌تواند گرهگشای بسیاری از مسایل اجتماعی باشد. در آیات متعددی از قرآن به اخلاق و عقل تاکید فراوان شده است. در کتاب‌های «تربیت اخلاقی در قرآن» و «تربیت عقلانی از نگاه قرآن» آموزه‌های اخلاقی و عقلانی را که در قرآن به آن اشاره شده است، استخراج شده‌اند تا الگویی از رفتار اخلاقی و عقلانی بر مبنای قرآن ارایه شود.

کتاب «تربیت عقلانی از نگاه قرآن» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احسانی انجام و نگارش «تربیت اخلاقی در قرآن» نیز توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر صورت گرفته است که این آثار مراحل نهایی چاپ و نشر را طی می‌کنند و تا پایان سال جاری منتشر خواهند شد

کتاب «تربیت اخلاقی از نگاه قرآن» روش و اصول تربیت اخلاقی را با نگاه به آیات قرآن بررسی می‌کند و با محور استفاده از روش‌ها، اصول و مبانی عقلانی، به بررسی تربیت عقلانی با نگاهی قرآنی می‌پردازد. 

در این کتاب مبانی، اصول، روش‌ها، عوامل و مراحل تربیت عقلانی از نظر قرآن بحث و بررسی شده‌اند و نویسنده سعی دارد مباحثی را که درباره تربیت عقلانی از قرآن قابل استفاده است، در این اثر  گردآوری کند.

در پژوهش «تربیت اخلاقی در قرآن» نیز چهار مبنای اصلی تربیت یعنی مبانی معرفت‌شناختی، مبانی هستی‌شناختی، مبانی انسان‌شناختی و مبانی ارزش‌شناختی با نگاه به آیات شریفه قرآن بررسی و اهداف و اصول و روش‌های آن نیز از همین منظر مطرح شده‌اند. این دو کتاب به نوعی تفسیر موضوعی قرآن کریم به شمار می‌روند.

کتاب‌های «تربیت اخلاقی در قرآن» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر و «تربیت عقلانی از نگاه قرآن» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احسانی تا پایان سال از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد.

بخش قرآن تبیان


منبع: خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)