تبیان، دستیار زندگی
موش حیوانی فوق العاده کنجکاو، ظریف ، با حرکاتی تند و نشاط آور است . وزن موش به غیر از تیره موشهای صحرایی تقریباً به 50 گرم می رسد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موش‌های باهوش
موش

موش حیوانی فوق العاده کنجکاو، ظریف ، با حرکاتی تند و نشاط آور  است . وزن موش به غیر از تیره موشهای صحرایی تقریباً به 50 گرم می رسد .  بزرگترین و خطرناک ترین نوع  موشها نوع آفریقایی آن است که در حدود سه کیلوگرم وزن دارند و با مارها نیزمی جنگند. طریقه کشتن مار به وسیله موشها خیلی جالب است . موشها ساعتها در کمین مار ساکت می مانند و مار را هنگام استراحت غافلگیر کرده و با یک جهش ، گردن مار را می گیرند و حیوان را خفه می کنند. در اروپا نوعی موش وجود دارد که کوچکترین موشهای عالم است . این موش ریز ، بیشتر از 5 تا 7 سانتی متر طول ندارد. موش به آسانی انس می گیرد و  می فهمد که او را به بازی گرفته اند . اگر یکی دو روز با او بازی کنند و حرکاتی را یادش بدهند، از روز سوم خودش جلوی روی شما به جست و خیز و بازی می پردازد ، هیچ جا نمی رود و از هیچ حرکت شما نمی ترسد.

پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات شگفت انگیز خود کشف کردند که موشها نیز همانند دوزیستان می توانند از راه پوست اکسیژن را جذب کنند. تیم تحقیقاتی "رندل جانسون" به کشف شگفت انگیزی در خصوص پدیده ای در موشها دست یافتند که از آن به عنوان "حس ششم" موشها یاد کرده اند.

دانشمندان در آمریکا ژنی را کشف کرده اند که می تواند طول عمر طبیعی موش را 30 درصد افزایش دهد.آنها می گویند این ژن نقشی کلیدی در بسیاری از فرآیندهای مربوط به روند پیری دارد.

پژوهشگران ژاپنی مشاهده کرده اند که موش های آزمایشگاهی پس از قرار گرفتن در معرض میدان های الکتریکی و مغناطیسی مشابه آنچه گاه پیش از زمین لرزه ردیابی می شود، رفتارهای غیرعادی از خود بروز می دهند.

مغز هر موجود زنده دارای قدرت یادگیری است؛ از کرم های ابریشم گرفته تا موش ها. قرنهاست  دانشمندان می کوشند تا پروسه یادگیری و نحوه ی بایگانی اطلاعات در مغز را کشف کنند. در این راه موش های بسیاری قربانی شده اند.

با توجه به مقایسه های انجام شده سختی دندان موش سخت تر از آهن یا فولاد است و می تواند به راحتی هر چیزی را گاز بگیرد

شباهت ژنتیکی موش ها با انسان سبب شده که بسیاری از پژوهش ها و آزمایش های پزشکی زیست شناسی روی موش ها انجام شود.

سلول های مغزی به طور مدواوم در حال تبادل اطلاعات هستند و مجموع ارتباطات مغزی ، جریانی الکتریکی است که با دستگاه های مخصوص ثبت امواج مغزی قابل اندازه گیری است. در محوطه  بیرونی یک سلول که غشاء خارجی نامیده می شود ذرات یا عناصر بارداری قرار گرفته اند که حضورشان موجب برقرای و روان شدن این جریان الکتریکی می شود. این جریان با عبور از سوراخ های کوچکی که در غشاهای خارجی سلول موجودند ، از یک سلول به سلول مجاور منتقل می شود.

موش

اما گسترش موش ها در سراسر جهان به طور کامل شامل انواع خوش شانسی های محیطی است. آنها می توانند خودشان را بدون مشکل زیادی با محیط های مختلف منطبق کنند. موش می تواند مانند یک شتر بی آبی را تحمل کند. بدن بسیار مقاومی در برابر سقوط از ارتفاع دارند. آنها می توانند مقدار زیادی در برابر اشعه های مختلف دوام بیاورند. زنده ماندن و شنا کردن در طول نیم مایل  از دیگر توانایی های این موجود عجیب است.  در طول نسل ها، آنها نسبت به سموم مختلف مصونیت خاصی بدست آورده اند.

این تقریبا غیر ممکن است که به طور کامل خانه شما ضد موش ساخته شده باشد. آنها می توانند به راحتی از طریق هر دهانه کوچکی به قطر یک چهارم بدنشان وارد محیط شوند. با توجه به مقایسه های انجام شده سختی دندان موش سخت تر از آهن یا فولاد است و می تواند به راحتی هر چیزی را گاز بگیرد. هنگامی که آنها به خانه حمله میکنند، گرفتن آنها بسیار دشوار است چون موش باهوش است. تله های موش که غالبا به عنوان سلاح برای مقابله با موشها ساخته شده اند برای حیوانات خانگی و بچه ها خطرناک هستند و به همین علت آنها هنوز هم جولان میدهند.

فراوری: زهرا فرآورده

بخش کودک و نوجوان تبیان


منابع: وبلاگ اسرار طبیعت- بیتوته

مطالب مرتبط:

حیوان شگفت انگیز شبیه گیاهان

پروانه‌های شیششه‌ای

ملخها صدا تولید میکنند

مارماهی برقی

ماهی کور

زندگی کلاغ‌ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.