تبیان، دستیار زندگی
اعتماد به نفس، پدیده‏اى اکتسابى است، یعنى با تمرین، تلاش و برنامه ریزى می توان این خصیصه را در خود تقویت کرد.اعتماد به نفس دیدگاهی است که به فرد این اجازه را می دهد تا از خود تصویری مثبت و واقعی داشته باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قدرت اعتماد به نفس

قدرت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، پدیده‏ اى اکتسابى است، یعنى با  تمرین، تلاش و برنامه ریزى می توان این خصیصه را در خود تقویت کرد.اعتماد به نفس دیدگاهی است که به فرد این اجازه را می دهد تا از خود تصویری مثبت و واقعی داشته باشد. افراد بااعتمادبه نفس به توانایی هایشان اعتماد می کنند و این حس را دارند که بر زندگیشان کنترل دارند و باور دارند که در یک طیف منطقی قادر به انجام کارهایی که می خواهند و برنامه ریزی می کنند هستند. افراد با اعتماد به نفس همواره خودشان را بی چون و چرا قبول دارند و به دلیل انتظارات واقع گرایانه که از خود دارند شکست و ناملایمت های زندگی باعث نمی شود دچار ضعف و سرخوردگی شوند و یا دیدگاه مثبتشان را از دست بدهند .

اغلب اشخاص اعتماد به نفس محدودی دارند و بسیاری هم اصولا فاقد اعتماد به نفس هستند . خیلی ها به توانمندی های خود توجه ندارند از هر چیزی می ترسند و به خصوص از ناشناخته ها وحشت دارند . اکثریت عظیم مردم وقتی خود را با دیگران مقایسه می کنند خودشان را دست کم می گیرند . به نقاط ضعف و محدودیت های خود توجه می کنند و در نتیجه کمتر از آنچه هستند نشان می دهند .

اگر از کودکی دچار کمبود اعتماد به نفس بوده اید و پدر ، مادر و با بزرگترانتان این ویژگی مهم را به شما نیاموخته و در وجودتان تقویت نکرده اند و یا اینکه به هر دلیل به مرور اعتماد به نفس خود را از دست داده اید و تاکنون نیز برای رفع آن تلاشی نکرده اید می بایست برای برطرف کردن این  مشکل هر چه سریعتر اقدام کنید در غیر این صورت شخصیت شما دچار خلل های بسیار می شود به طوری که کل زندگیتان را تحت تاثیر قرار می دهد . مورد انتقاد و سرزنش قرار دادن خود. عدم اطمینان به توانمندی های خود ،عدم رضایت از زندگی ، احساس افسردگی ،احساس تنهایی حتی زمان حضور در یک جمع ، منزوی شدن،احساس تفاوت و ضعف در کنار دیگران.احساس گناه و شرمساری ،عدم پیشرفت در زندگی و ... تنها گوشه ای از ضعف ها و مشکلات رفتاری است که در پی کمبود اعتماد به نفس در فرد ایجاد می شود پس برای رفع این مشکل و تقویت و افزایش اعتماد به نفستان هر چه سریعتر دست به کار شوید.

با داشتن اعتماد به نفس کافی بهتر می توانید با مشکلات روزمره ی زندگی روبه رو شوید . به این ترتیب پیوسته به راه حل فکر می کنید به این فکر می کنید که چگونه می توانید از مشکلات و ناملایمات زندگی به سود خود استفاده کنید به سختی ها و مشکلات می خندید و از شکست و ناکامی به موفقیت می رسید تنها جنبه ی مثبت را می بینید احساس می کنید که آسیب ناپذیر هستید و کسی نمی تواند بر شما چیره شود.

وقتی به خود و به توانمندی هایتان اطمینان بیشتری بکنید ، هدف های بزرگ تری برای خود در نظر می گیرید ، برنامه های بزرگ تری می ریزید و متعهد به رسیدن به شرایطی می شوید که امروزه حتی رویای آن را هم به ذهن تان راه نمی دهید ، هر قدمی را که لازم است برای کسب درآمد بیشتر بر می دارید برای زندگی خود استاندارد بالاتری در نظر می گیرید. برای خانواده ی خود چیزهای خوب و بهتری طلب می کنید کاری را که به واقع دوست دارید انجام می دهید و به آراء و نظرات دیگران اهمیتی نمی دهید .

شاید برای اکثر شما پیش آمده باشد فکر کنید که چرا حرف دیگران و حتی اظهار نظرشان برایتان در زندگی اینقدر مهم است و بیش از آنچه باید به دیگران و نظراتشان اهمیت می دهید تا حدی که باعث می شود حتی خود را به سختی بیاندازید ولی نتوانسته اید علت آن را پیدا کنید، لازم است بدانید که کمبود اعتماد به نفس باعث می شود که همیشه به کارها و تصمیمات خود اطمینان نداشته باشید و نظر دیگران را بر نظر خود و خواسته های خود مقدم بشمارید به همین دلیل هیچگاه رضایت کامل از شیوه ی زندگی خود نخواهید داشت و احساس می کنید که که به آنچه واقعا می خواهید نرسیدید و نخواهید رسید و این مسئله مقدمه ای خواهد شد برای شروع افسردگی ولی با حضور اعتماد به نفس در شخصیت خود زندگی تان را آن طور که خود می خواهید تعریف می کنید .دیگر دست خودتان است، با توجه به آنچه می خواهید زندگی می کنید و به امیال و خواسته های دیگران توجه نمی کنید و با اعتماد به نفس بیشتر در هر مرحله از زندگی و شغل تان به انسان متفاوتی تبدیل می شوید.ممکن است تصمیم بگیرید که ارتقاء رتبه یا افزایش حقوق پیدا کنید و یا حتی شغل یا شرکتی را که برای آن کار می کنید تغییر دهید. همه پیشرفت های زندگی و قدم گذاشتم در مراحل بالاتر و به مراتب سخت تر زندگی در گرو داشتن اعتماد به نفس است.

آنچه مردم بیش از هر چیز دیگری می خواهند ، داشتن احساس خوب درباره ی خودشان است . انسان ها بیش از هر چیزی به آرامش ذهنی احتیاج دارند و تنها زمانی می تواند به آرامش ذهنی برسند که احساس کنند می توانند آنچه را در زندگی می خواهند انجام دهند.

با داشتن اعتماد به نفس کافی بهتر می توانید با مشکلات روزمره ی زندگی روبه رو شوید . به این ترتیب پیوسته به راه حل فکر می کنید به این فکر می کنید که چگونه می توانید از مشکلات و ناملایمات زندگی به سود خود استفاده کنید به سختی ها و مشکلات می خندید و از شکست و ناکامی به موفقیت می رسید تنها جنبه ی مثبت را می بینید احساس می کنید که آسیب ناپذیر هستید و کسی نمی تواند بر شما چیره شود.

اگر می خواهید از اعتماد به نفس فراوان برخوردار شوید باید به علل اعتماد به نفس زیاد پی ببرید . اگر متوجه شویم کسانی که اعتماد به نفس فراوان دارن چگونه فکر می کنند و چه می گویند و بعد ما همان کارها را بکنیم می توانیم به نتایج مشابه آن ها برسیم . اگر ما کار آن ها را تکرار کنیم به احساس آن ها می رسیم و توقف ناپذیر می شویم.

در كتاب «قدرت اعتماد به نفس» برایان تریسی به شما می آموزد  که به خودتان اطمینان کنید، به توانایی هایتان پی ببرید، شجاع بوده و هر روز زندگی تان را با عزمی راسخ آغاز کنید. همچنین خواهید دید که منبعی عظیم از انرژی و استعداد هستید و تنها ترس است که میان شما و کشف آنچه که واقعا هستید سد ایجاد کرده است.وقتی به چنان باور محکمی برسید که به هر چه بخواهید دست می یابید آینده تان نامحدود می شود.با اعتماد به نفس سررشته ی امور زندگی تان را به دست می گیرید ، احساس قدرت می کنید احساس می کنید که هدفمند هستید نسبت به خودتان و هر کسی که در زندگی شما وجود دارد و هر کاری که می کنید نگرش ذهنی مثبتی پیدا می کنید.

نویسنده در بخشی از کتاب اینطور می نویسد که: «برای بعضی ها قبول کردنش دشوار است که کیفیات ذهنی را هم بتوان مانند کیفیات فیزیکی تغییر داد . این کتاب شما را در شرایط یک ماراتن ذهنی قرار می دهد این یک ماراتن دردناک و خسته کننده نیست اما به تلاش و جدیت فراوان احتیاج دارد مقدار تلاش شما میزان موفقیت شما را مشخص می کند.اگر از اصول مطرح شده در این کتاب پیروی کنید و توجه داشته باشید که موفق ترین مردان و زنان جهان برای رسیدن به موفقیت از این اصول بهره گرفته ند می توانید اعتماد به نفسی در خود ایجاد کنید که به کمک آن به هر چه بخواهید دست می یابید . »

در شرایط اعتماد به نفس پایین بسیاری از اشخاص تصور می کنند که این اعتماد به نفس را باید از عوامل بیرون از خود به دست بیاورند چون بدون اعتماد به نفس احساس می کنند موجودی بی ارزش هستند.ولی لازم است بدانید که هر کسی مقداری اعتماد به نفس دارد ،بعضی ها بیشتر و بعضی ها کمتر اعتماد به نفس را می توان تدارک دید و ایجاد کرد و از آن جایی که آموختنی است می توان بر اعتماد به نفس خود افزود و با تلاش و تمرین و استفاده از روش‏هاى علمى و با روحیه امیدوارى، به اعتماد به نفسی مطلوب دست پیدا کرد.

کتاب«قدرت اعتماد به نفس» نوشته برایان تریسی با ترجمه مهدی قراچه‌داغی در 156 صفحه از سوی انتشارات آوند دانش منتشر شده است. این کتاب شامل هفت فصل و عناوین فصول ذکر شده در کتاب حاضر عبارتنداز:ورود به منطقه بدون ترس،پایه و اساس اعتماد به نفس ،هدف و قدرت شخصی،رسیدن به صلاحیت و توانمندی،بازی درونی اعتماد به نفس،روی نقاط قوت خود سرمایه گذاری کنید،غلبه بر مشکلات و در نهایت نویسنده در فصل آخر با عنوان اعتماد به نفس در عمل،بر این که باید مسئولیت کامل در قبال خود را بپذیرید، قبول کنید که می‌توانید شرایط خود را تغییر دهید و آن‌چه را که لازم دارید، بیاموزید و همچنین با در نظر گرفتن هدف‌های شفاف،همه روزه برای تحقق بخشیدن آن‌ها تلاش کنید ، تاکید می کند.

مریم تجریشی    

مرکز مشاوره تبیان 


مشخصات کتاب

نویسنده:برایان تریسی

مترجم:مهدی قراچه داغی

ناشر:آوند دانش