اولین قدم در ساخت این نوع پل مانند ساخت همه سازه های ماکارونی داشتن یک طرح است در واقع تمام جلسات قبلی و جلسات تئوری که درباره ی تحلیل سازه به کار ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

اهداف: طرز ساخت پل های ماکارونی گرایش های سبک و سنگین و آزاد

وسایل مورد نیاز: پلات، شیشه در ابعاد پلات، کاتر، چسب حرارتی یا چسب دوقلو یا قطره ای یا چسب اسپری، تفنگ چسب حرارتی، چسب کاغذی ماکارونی نازک و درشت، خط کش، صابون

 

در این جلسه قصد داریم نحوه ی ساخت پل های ماکارونی را به ترتیب و به صورت کامل ذکر کنیم.

1. اولین پل که به توضیح آن می پردازیم پل ماکارونی گرایش سنگین است مراحل ساخت به شرح زیر است:

 

1-1: اولین قدم در ساخت این نوع پل مانند ساخت همه سازه های ماکارونی داشتن یک طرح است در واقع تمام جلسات قبلی و جلسات تئوری که درباره ی تحلیل سازه به کار گرفتیم همه مقدمه ساز و پایه ای بود که ما بتوانیم به این طرح برسیم طرحی که از نظر استاتیکی و مقاومت مصالح مورد بررسی قرار گرفته است و معلوم شده است که کدام قسمت از نظر استاتیکی قوی است و در کدام قسمت باید از ماکارونی درشت استفاده کرد که فشار بیش تری را تحمّل کند و در کدام قسمت باید از ماکارونی نازک استفاده کرد که کشش بیش تری تحمّل شود پس کشیدن و طراحی سازه آن را به وسیله ی یک نرم افزار نقشه کشی با مقیاس و ابعاد خواسته شده ترسیم می کنیم و آن را بر روی یک آغاز پلات می گیریم (پلات: چاپ یک طرح در ابعاد بزرگ تر از سایز کاغذ A4 را پلات گویند.) این اولین مرحله در ساخت پل است.

 

1-2: در این مرحله مانند شکلی که در زیر می بینید باید پلات گرفته شده را به شیشه بچسبانیم این کار باید به نحوی انجام شود که پلات نه تا شده و نه در زیر شیشه چروکی خورده باشد زیرا  این عمل باعث می شود که ما اندازه های واقعی را نداشته باشیم و باعث بی نظمی ساخت می شود.

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

1-3: در این مرحله مانند تصویر زیر باید ماکارونی ها را به صورت دقیق و منظم بر روی خطوط پلات قرار دهید به نحوی که اگر از بالا به صورت عمود بر شیشه نگاه کنیم دیگر خط را نتوانیم ببینیم در این صورت ماکارونی ها کاملاً بر روی خطوط قرار گرفته است امّا نحوه ی انتخاب این که در کدام قسمت از ماکارونی درشت و در کدام قسمت از ماکارونی باریک استفاده کرد، همان طور که در بخش و قسمت قبل گفتیم به طرحی که به نحوه طراحی آن از نظر مقاومت مصالح دارد، بستگی دارد. مثلاً در طرحی که ما در اینجا داریم که یک پل قوسی است قسمت قوس آن که فشار بیش تری را تحمّل می کند از ماکارونی درشت استفاده می کنیم و در قسمت شعاع آن که کشش وارد می شود از ماکارونی نازک استفاده می کنیم پس از قرار دادن ماکارونی بر روی خطوط برای آن که ماکارونی بر روی خطوط باقی بمانند مطابق تصاویر زیر از چسب کاغذی استفاده می کنیم.

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم
طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

1-4: در این بخش باید قسمت های مفصل را همان طور که می بینید به وسیله چسب حرارتی متصل کنیم به این نکته توجه کنید که چون از چسب حرارتی استفاده می کنیم ماکارونی در قسمت های مفصل باید به صورت کامل به هم فیت شده باشند. سعی کنید چسب کاری با دقّت انجام بپذیرد و از چسب زدن بیش تر از حد خودداری کنید زیرا که باعث سنگین تر شدن سازه می گردد که این امر باعث پایین تر آمدن امتیاز سازه می شود. (با استفاده از صابون در قسمت های مفصل که چسب کاری می کنید در مرحله بعد آسوده تر هستید)

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم
طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

1-5: پس از این چسب زدن مفصل ها و خشک شدن چسب حرارتی اینک باید یک طرف پل را از شیشه جدا کنید (در مرحله اول شروع به کندن چسب های کاغذی کنید) اگر از روش ذکر شده که صابون بود استفاده کرده باشید آسان تر پل از شیشه جدا می شود دقت کنید که پل را به نحوی جدا کنید که هیچ کدام از المان های سازه شکسته نشود اگر در هنگام جدا کردن پل از شیشه المانی از سازه (پل) شکست باید چسب های مرتبط به مفصل را آب کرده و ماکارونی را جایگزین نمایید. پس از اتمام این مرحله یک طرف از پل ما ساخته شده است.

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم
طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم
طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

1-6: با همین روش طرف دیگر پل را بسازید و مرحله ی بعد مرحله ی سه بعدی است که در جلسه بعد ذکر می کنیم.

 

2. در این بخش نحوه ساخت پل سبک و آزاد را ذکر می کنیم.

در واقع تمام مراحل ساخت این پل ها به همان روش های گفته شده در بخش قبل است امّا به موردی که باید دقّت کنید آن است که در پل سبک باید از کم ترین تعداد ماکارونی و کم ترین مقدار چسب کاری استفاده کنید و در گرایش آزاد از حداکثر مصالح قابل پذیرش در قوانین استفاده کنید در زیر از مراحل ساخت پل سبک تصاویری آورده ایم.

 

2-1: مرحله ی قرار دادن ماکارونی ها بر روی پلات

 

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

2-2: مرحله ی چسب کاری

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

2-3: مرحله جداسازی از شیشه

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دهم

 تکلیف: ساخت را تمرین کنید.

محل بازدید/ اردو/ خرید: کارگاه های سازه ماکارونی

 

مطالب مرتبط:

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه اول

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دوم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه سوم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه چهارم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه پنجم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه ششم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه هفتم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه هشتم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه نهم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه یازدهم

طراحی و ساخت سازه های ماکارونی - جلسه دوازدهم

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان - تنظیم: فاطمه گودرزی