وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر تعاون، کار و رفاه در سفر به قم با مراجع تقلید کشور دیدار و گفتگو کرد. در این دیدارها، آیات عظام سبحانی، نوری همدانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی و موسوی اردبیلی توصیه هایی را به دولت درباره حل مشکل بیکاری جوانان، نحوه پرداخت یارانه ها در مر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مراجع:پنج دهک را حذف کنید!


وزیر تعاون، کار و رفاه در سفر به قم با مراجع تقلید کشور دیدار و گفتگو کرد. در این دیدارها، آیات عظام سبحانی، نوری همدانی، جوادی آملی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی و موسوی اردبیلی توصیه هایی را به دولت درباره حل مشکل بیکاری جوانان، نحوه پرداخت یارانه ها در مرحله دوم، بیمه کارگران و همچنین لزوم تلاش دولت برای مهار تورم ارائه کردند.

5 دهک از دریافت یارانه حذف شوند
مکارم شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار وزیر کار اظهار داشت: برای حل مشکل بیکاری جوانان تحصیل کرده و برای ازدواج و تشکیل خانواده آنان هر کاری انجام شود کاری شایسته است.

وی خاطرنشان کرد: بنده از ابتدا معتقد بودم که باید یارانه به افراد نیازمند تعلق گیرد. به نظر من پنج دهک باید از دریافت یارانه ها حذف شوند و بقیه به سایرین که نیاز دارند داده شود. البته در کنار حل مسائل اقتصادی نباید از مشکلات اجتماعی و فرهنگی غافل بود. مشکلات اجتماعی می توانند معضلات دیگری را در پی داشته باشند. دلیلی ندارد که در نظام اسلامی آمار طلاق بالا برود و در عین حال ازدواج ها کاهش یابند. این مرجع تقلید با بیان بحث اعتدال مطرح شده از سوی رئیس جمهور افزود: این موضوع باید مانند تابلویی در مقابل چشم وزرا قرار بگیرد و وزرا نیز باید تمام کارهای خود را با اعتدال پیش ببرند.

حیف و میل بودجه در برخی موسسات و سازمان‌ها

ربیعی همچنین به دفتر آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی رفت و پس از اقامه نماز مغرب و عشا با این استاد برجسته حوزه علمیه به گفتگو نشست. آیت الله علوی گرگانی در دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ظرفیت های داخلی باید برای ایجاد اشتغال در کشور تقویت شود.

علوی گرگانی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم اظهارداشت: ظرفیت‌های بسیاری در شور وجود دارد و باید آنها را به سمت فعالیت های اجرایی و تولیدی بکشانیم تا اشتغال در کشور ایجاد شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: صاحبنظران باید در مورد مسائل و مشکلاتی که هم اکنون در کشور وجود دارد راه حل‌هایی را تعیین کنند. علوی گرگانی اظهار داشت: در شرایط فعلی محدودیت هایی برای کشور وجود دارد که باید به فکر رفع این قبیل محدودیت ها باشیم.

شرایط کشور به سمت خوبی پیش می رود

آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی از مراجع عظام تقلید نیز در دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: عملکرد دولت طلیعه خوبی است و امیدوارم دولت در این زمینه موفق باشد. وی گفت: خوشبختانه این روزها اخبار خوبی از دولت شنیده می شود و از اینکه شرایط کشور به سمت خوبی پیش می رود، خوشحال هستیم. وظیفه ما است که برای دولتمردان و مسئولان کشور دعا کنیم. وی همچنین افزود: مشکلات بسیاری پیش روی این وزارتخانه است و باید تلاش بیشتری برای حل این مشکلات شود.

بنده از ابتدا معتقد بودم که باید یارانه به افراد نیازمند تعلق گیرد. به نظر من پنج دهک باید از دریافت یارانه ها حذف شوند و بقیه به سایرین که نیاز دارند داده شود. البته در کنار حل مسائل اقتصادی نباید از مشکلات اجتماعی و فرهنگی غافل بود. مشکلات اجتماعی می توانند معضلات دیگری را در پی داشته باشند. دلیلی ندارد که در نظام اسلامی آمار طلاق بالا برود و در عین حال ازدواج ها کاهش یابند

ایجاد تغییرات در قانون کار

آیت الله سبحانی از مراجع تقلید نیز در دیدار ربیعی مطرح کرد: رابطه کارگرو کارفرما باید رابطه ای اولیایی باشد. وی گفت: قانون نباید طوری باشد که از حقوق کارگر زده شود یا حقوق کارفرما نیز رعایت نشود و رابطه باید رابطه ای اولیایی باشد. جریان لبنان هر انسان وارسته بی طرفی را متاثر می کند و تروریسم بلایی است که در چند سال اخیر پیدا شده و ریشه های آن مشخص است.

سبحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه کارگر باید از بیمه و بازنشستگی خود اطمینان کامل داشته باشد گفت: باید طبق موازین شرعی کارگر و کارفرما به هم نزدیک شوند و در این صورت کار وزارت تعاون، کار و رفاه هموارتر شده و شکایات کارگر و کارفرما از یکدیگر کمتر می شود.

یارانه

وی ادامه داد: وزارت کار و موسسات وابسته باید کاری کنند که رابطه کارفرما با کارگر رابطه یک خانواده بوده و طوری نشود که این دو رقیب همدیگر باشند. سبحانی گفت: اگر بتوانیم قانون کار را به نحوی تنظیم کنیم که دو گروه کارفرما و کارگر مانند اعضای یک خانواده باشند و حقوق زیردست و بالادست رعایت شود، بسیار خوب است.

سبحانی اضافه کرد: باید در قانون کار زیر نظر کارشناسان تغییراتی انجام شود که فکر کارفرما و کارگر همزمان آسوده شود و در اینصورت خدمت بزرگی به کشور شده است. وی همچنین با محکوم کردن حادثه تروریستی در بیروت گفت: تروریست در خدمت استکبار است و خود را مستقل دانسته و با تحریک برخی افراد یکباره چندین نفر را می کشد.

گرانی‌ها معیشت مردم را با مشکل مواجه کرد

همچنین آیت‌ الله نوری همدانی در دیدار ربیعی تاکید کرد: دولت باید با تکیه بر آموزه‌های دینی که رهبری هم بر آنها تاکید دارند به حل مشکلاتی همچون بیکاری و تورم بپردازد. آیت‌الله حسین نوری همدانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب همواره توصیه‌های مفیدی به مسئولان و مردم می‌کنند، اظهار داشت: دولت هم تلاشی شبانه‌ روزی برای حل مشکلات دارد و ما از دولتمردان تشکر می‌کنیم ولی انتظاراتی هم در این میان وجود دارد.

وی افزود: نقدینگی زیاد در بازار تورم را در پی دارد، بنابراین نیازمند مدیریت نقدینگی برای کنترل تورم هستیم تا از این رهگذر آسیبی به کشور نرسد. این مرجع تقلید با بیان اینکه مسئولان و دولتمردان باید همه توان و انرژی خود را برای حل مشکلات به کار گیرند، عنوان داشت: گرانی‌ها معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده و برای حل این معضل باید برنامه داشت. از دیگر مشکلات اقتصادی می‌توان به بیکاری اشاره کرد که در این میان وزارت تعاون، کار و رفاه و سایر دستگاه‌ها باید وارد عمل شوند و مشکل را حل کنند. آیت‌الله نوری همدانی اشتغال، رفع گرانی، فراوانی نعمت و رفع بیکاری را از مهم ترین تاکیدات اسلامی دانست و افزود: امام راحل و رهبر معظم انقلاب هم بر این موضوعات تاکید ویژه‌ای داشتند و دولتمردان باید با سرلوحه قرار دادن بیانات و منویات ایشان برنامه‌ای برای حل مشکلات تدوین کنند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین