تبیان، دستیار زندگی
دقیق این بیماری مشخص نیست، ولی کم بودن ید بدن، مصرف بعضی داروهای اعصاب و روان، بیماری‌های سیستم ایمنی و التهاب تیروئید می‌تواند از علل آن باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه‌هایی مفید تغذیه‌ای برای کم‌کاری تیروئید


علت دقیق این بیماری مشخص نیست، ولی کم بودن ید بدن، مصرف بعضی داروهای اعصاب و روان، بیماری‌های سیستم ایمنی و التهاب تیروئید می‌تواند از علل آن باشد.

کم‌کاری تیروئید

چاقی مفرط، افزایش وزن، ریزش مو، خشکی پوست، اختلال در خواب، ضعف و خستگی، تحمل نکردن سرما، یبوست، فراموش‌کاری، کم‌خونی، کاهش سوخت و ساز بدن، ورم صورت، اختلال قاعدگی، پوست سرد و خشن، کاهش تعریق و...

اگر شما به برخی علائم فوق مبتلا هستید، پیشنهاد می‌شود به یک متخصص برای بررسی وضع تیروئید مراجعه کنید. این‌ها علائم کم کاری تیروئید است؛ بیماری شایعی که پس از دیابت، شایع‌ترین بیماری غدد درون‌ریز بدن است.

اما چرا کم کاری تیروئید طیف وسیعی از علائم را به همراه دارد؟ وظیفه هورمون‌های تیروئید که آن را «تیروکسین» می‌نامند، تنظیم سوخت و ساز بدن و فعالیت دیگر ارگان‌های بدن است و کمبود آن باعث علائم مختلف و متفاوتی در بدن می‌شود. علت دقیق این بیماری مشخص نیست، ولی کم بودن ید بدن، مصرف بعضی داروهای اعصاب و روان، بیماری‌های سیستم ایمنی و التهاب تیروئید می‌تواند از علل آن باشد. زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

درمان اصلی کم کاری تیروئید، مصرف داروی لووتیروکسین البته با نظر پزشک است که در بسیاری از بیماران شاید تا پایان عمر ادامه می‌یابد. اما روش‌های طبیعی و تغذیه‌ای وجود دارد که می‌توان وضع بیمار را بهبود بخشیده و به درمان کمک کند:

* مصرف برخی مواد غذایی در کم کاری تیروئید ممنوع است؛ از جمله کلم، شلغم، سویا، بادام‌زمینی، آجیل و اسفناج، این مواد غذایی باعث اختلال در کار غده تیروئید می‌شود. خوردن گلابی و هلو و ارزن نیز توصیه نمی‌شود. بیمارانی که کم کاری تیروئید دارند، بهتر است مصرف چربی، قند و پروتئین‌های حیوانی را تا حد امکان کاهش دهند، چون این افراد به دلیل اختلال در سوخت و ساز مستعد چاقی و افزایش وزن هستند بنابراین بهتر است رژیم کم کالری داشته باشند، به جای آن مصرف بیشتر میوه و سبزیجات، به ویژه سبزیجات پخته کاملا توصیه می‌شود.

مصرف برخی مواد غذایی در کم کاری تیروئید ممنوع است؛ از جمله کلم، شلغم،

سویا، بادام‌زمینی، آجیل و اسفناج

* مصرف نمک یددار در پیشگیری و درمان کم کاری تیروئید ضروری است، اما نمک یددار را هرگز نباید در معرض نور قرار دهید، بنابراین از نمکدان یا ظرف شیشه‌ای برای نگهداری آن استفاده نکنید. نمک را به مقدار کم و در پایان پخت غذا اضافه کنید، اگر از ابتدا این نمک مورد استفاده قرار بگیرد تأثیر خود را در طول پخت از دست می‌دهد. نکته مهم آن که زیاده‌روی در مصرف نمک یددار خود باعث مشکل تیروئید می‌شود.

* بیماران کم کاری تیروئید مستعد کم خونی هستند، بنابراین مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند جگر توصیه می‌شود.

* دریافت مقادیر کافی از انواع ویتامین‌ها به ویژه ویتامین ب کاملا توصیه می‌شود؛ زیرا ویتامین‌های گروه ب در تولید هورمون تیروئید نقش دارند، مصرف مکمل‌های غذایی و مولتی‌ویتامین‌ها با نظر پزشک معالج برای این بیماران جایز است.

* غذاهای دریایی مانند میگو، ماهی تن، ماهی ساردین و جلبک دریایی به دلیل غنی بودن از مقادیر بالای ید می‌تواند مفید باشد. البته توجه داشته باشید ماهی آب‌های شور نسبت به انواع پرورشی مفیدتر است.

* گیاه جینسینگ در تامین سلامت و تحریک و ترشح هورمون تیروئید و افزایش متابولیسم بدن موثر است.

* گیاه کوهوش و پنج انگشت نیز در کنترل کیفیت تیروئید موثر است.

توجه داشته باشید هیچ داروی گیاهی یا روش دیگری جایگزین داروهای کم کاری تیروئید که پزشک شما تجویز کرده، نخواهد شد و روش‌های فوق صرفاً به عنوان روش‌های کمکی می‌تواند موثر باشد، نه جایگزین دارو.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: جام جم - دکتر امیرهومن کاظمی، متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

مطالب مرتبط:

رژیم غذایی ویژه پرکاری تیروئید

رژیم غذایی مناسب برای کم‌کاری تیروئید

ملاحظات درمانی و تغذیه ای در کم کاری تیروئید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.