تبیان، دستیار زندگی
هر چند که انسانها در طول تاریخ اشتباهات کوچک و بزرگ زیادی را در راه رسیدن به موفقیت مرتکب شده‌اند، اما چیزی که مایه تعجب و شگفتی است این است که این اشتباهات به کرات در حال تکرار بوده.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اشتباهات تکراری در زندگی!


هر چند که انسانها در طول تاریخ اشتباهات کوچک و بزرگ زیادی را در راه رسیدن به موفقیت مرتکب شده‌اند، اما چیزی که مایه تعجب و شگفتی است این است که این اشتباهات به کرات در حال تکرار بوده، هستند و شاید در آینده‌ای نه چندان دور دوباره توسط نسل بعدی انسانها تکرار شوند! با کمی مطالعه و تحقیق در مورد این اشتباهات به این نتیجه می‌رسیم که متأسفانه به جای اینکه میزان اشتباهات با افزایش درک و آگاهی انسانها کاهش پیدا کند، روز به روز در حال افزایش است. هر چند که انسان در حال حاضر در حال گذران عمر خود در عصری است که به نام عصر فضا نام گرفته است.

تکرار اشتباهات

ندیدن عواقب و پیامدها

اغلب اعمال انسانی به صورت مقطعی و بدون فكر به آینده صورت می گیرد. انسان های بیشماری وجود دارند كه بدون تفكر و پیش بینی عواقب احتمالی اعمال خود تصمیم به كاری می گیرند و در آخر هنگامی كه شكست به سراغ آنان می آید انگشت اتهام خود را به سوی دیگران نشانه می روند. متأسفانه هنگامی كه انگشت اتهام خود را به سمت دیگران نشانه می گیرم و آنان را به عنوان عاملان اصلی شكست هایمان معرفی می كنیم فراموش می كنیم كه یك انگشت به سوی آنها و سه انگشت به سوی خود ما اشاره می كند، اما ما فقط آن یك انگشت را می بینیم!

در اندیشه گذشته

می گویند گذشته چراغ راه آینده است، اما این به این معنی نیست كه اگر گذشته موفقی نداشته اید در آینده نیز بدبخت خواهید بود. به جای اینكه بیشتر زمان خود را صرف فكر كردن به گذشته كنید خود را ترغیب كنید كه به آینده مثبتی فكر كنید. گذشته همان طور كه از اسم آن پیداست گذشته و به تاریخ پیوسته است. به جای فكر كردن به ناكامی های گذشته برای آینده خود برنامه ریزی كنید، اما فراموش نكنید كه نباید تار و پود آن از جنس گذشته باشد. برنامه ای می تواند شما را به خوشبختی برساند كه تار و پود آن از جنس آینده و امید به موفقیت باشد. هنگامی كه برای خود برنامه ریزی می كنید به یاد داشته باشید كه خود شما مسئول تك تك اعمالتان هستید، پس هنگام تصمیم گیری یك چشمتان را هم به آینده بدوزید.

سطحی نگری یکی از بزرگترین دلایل شکست انسان این است که معمولا از روی ظاهر رقبای خویش در مورد توانایی آنان قضاوت می‌کند. هیچ کسی را در هیچ مقام و شأنی نباید دست کم گرفت. فراموش نکنید که ذهنیت منفی نسبت به دیگران هرگز نمی‌تواند باعث موفقیت شما گردد. در هر کجای این دنیا که زندگی می‌کنید، درسی از ایمان برای شما در نظر گرفته شده، فقط باید چشم‌هایتان را باز کنید و با تأمل به آنها نگاه کنید. از مناظر زیبای طبیعت گرفته تا کوچک‌ترین ماهی دنیا که در اعماق اقیانوسی تاریک زندگی می‌کند، هر کدام درسی از ایمان را در خود پنهان کرده‌اند. تنها چیزی که انسان به آن نیاز دارد، اطاعت است. خداوند به تعداد تک تک انسانها راهی برای رسیدن به موفقیت ترسیم کرده است.

هر کسی فقط باید به دنبال راه خودش باشد. تنها در صورتی می‌توانید راه حقیقی‌تان را در زندگی پیدا کنید که قبل از اینکه به سهم مادی خود از دنیا بیندیشید به این فکر کنید که هستید و هدف از خلقت شما در این دنیا چه بوده است. باید به پاسخ این سۆال برسید که خلق این همه زیبایی برای چه بوده و در عوض خداوند از شما چه انتظاری دارد؟ علت اینکه بیشتر انسانها در زندگی شکست می خورند این است که قبل از اینکه به این موضوع بیندیشد که کیستند و برای چه آمدند به دنبال سهم مادی خویش از دنیا می‌گردند و زمانی متوجه اشتباه خویش می‌گردند که دیگر زمانی برای جبران باقی نمانده است.

هیچ وقت فکر نکنید که به انتهای خط رسیده‌اید و دیگر کاری نمانده که شما انجام نداده‌اید. تا انسان انسان است و دنیا دنیاست همیشه فرصت برای انجام کارهای خاص وجود دارد. هیچ مرزی و مانعی برای انسانهای بااراده وجود ندارد

عبرت نگرفتن از شكست

برای رسیدن به موفقیت باید به مطالعه شكست ها پرداخت. باید همانند كیمیاگران قدیم كه در جست وجوی راهی برای تبدیل فلزات به طلا بودند در جست وجوی هنری بود كه بتوان به كمك آن از شكست هایمان برای موفقیت های حتمی آینده مان پله بسازیم. نام اشخاصی مثل بتهوون و هلن كلر و.... تا دنیا باقیست بر زبانها خواهد ماند، زیرا آنها در ذهن خود رویایی دیدند و برای تبدیل آن به واقعیت از هیچ تلاشی كوتاهی نكردند .

محدود دیدن

هیچ وقت فکر نکنید که به انتهای خط رسیده‌اید و دیگر کاری نمانده که شما انجام نداده‌اید. تا انسان انسان است و دنیا دنیاست همیشه فرصت برای انجام کارهای خاص وجود دارد. هیچ مرزی و مانعی برای انسانهای بااراده وجود ندارد. و با تمام کردن تحصیلات آکادمیک دست از تحصیل و پرورش ذهن خود برنمی‌دارند. متأسفانه چنین قبول کرده‌ایم که خواندن و مطالعه کردن فقط به منظور قبولی در امتحان و کسب مدرک بالاتر است و هنگامی که مدرک می‌گیریم نیاز به مطالعه تمام می‌شود! چنین تفکری نشانه سقوط شما در آینده‌ای نه چندان دور است.

اهداف شما قربانی افكار دیگران

تاریخ نشان داده است كه انسان های موفق كسانی بوده اند كه حاضر نشده اند افكار خود را به هیچ قیمتی به دیگران بفروشند. افراد موفق تاریخ همواره از میان انسان هایی برخاسته اند كه افكار متفاوت و درستی را برای خود برگزیده اند و برای اثبات صحت و درستی آنها واقعاً تلاش كرده اند. انسانها اكثراً خود را قربانی افكار منفی دیگران می كنند. نتیجه چنین اقدامی این است كه دیگران به راحتی می توانند افكار خود را به شما تحمیل كنند.هیچ كس مایل نیست كه به او امر و نهی كنند و به او بگویند كه باید چگونه زندگی كند. یكی از علائم اختصاصی افراد اهل عمل این است كه آنها هیچ علاقه ای به كنترل دیگران ندارند. شما باید این حقیقت را همواره به خاطر داشته باشید كه خودتان باید باغبان زندگی تان باشید. هرگز سعی نكنید كه سبك زندگی خود را به دیگران تحمیل كنید، حتی اگر شما خوشبخت ترین انسان روی زمین هستید هیچ وقت آنها را وادار نكنید كه مانند شما زندگی كنند. خودتان را از این افكار زائد كه دیگران چه باید بكنند یا نكنند خلاص كنید. زمانتان را صرف اجرای طرح های زندگی خودتان كنید و كمتر دیگران را به پیروی از نحوه زندگی خود مجبور كنید.

تکرار اشتباه

فكر كردن به محدودیت‌ها قبل از اقدام به عمل

یکی از نوابغ تاریخ با عمل خود این تفکر زائد را بی‌اعتبار کرد که برای رسیدن به موفقیت باید از امکانات برخوردار بود. گاندی با ایمانی که به موفقیت داشت توانست کاری انجام دهد که برای همیشه نام او را در تاریخ بشر زنده نگاه خواهد داشت. او در مقایسه با همه هم عصران خود از قدرت بالقوه بیشتری برخوردار بود و این در حالی بود که او از مبانی ظاهری قدرت مانند پول ، ابزار جنگی ، سرباز و... هیچ بهره‌ای نداشت. او توانست بذر ایمان را در ذهن 200 میلیون انسان بکارد و آنها را علیه دشمن بسیج کند و باعث استقلال کشورش گردد. او فراموش نکرده بود که لزوما همیشه قوی‌ترین‌ها یا ثروتمندترین‌ها ، پیروز نمی‌شوند. پیروز کسی است که فکر می‌کند می‌تواند پیروز شود.

باز كردن ذهن به روی هر نوع فكر

ذهن انسان مانند كندوی زنبور است. هیچ زنبور آلوده ای حق ورود به كندو را ندارد و هنگام ورود توسط نگهبانان كندو كشته می شود. اگر شما هم می خواهید طعم ثروت و موفقیت را بچشید باید كندوی مغز خود را با افكار شاد و سالم پر كنید تا بتوانید احساس نشاط و شادابی را از آن به درون زندگی تان منتقل كنید. متأسفانه كندوی مغز انسان هیچ نگهبانی ندارد كه مانع از ورود افكار آلوده به ذهن شوند. شما برای انتخاب افكارتان حق انتخاب دارید ولی فراموش نكنید كه ضمیر ناخودآگاه انسان تفاوتی میان اندیشه های مخرب و سازنده قایل نیست. هرچه به او بدهید با آن تغذیه می شود. همه چیز به این بستگی دارد كه به چه افكاری اجازه ورود به ذهن می دهید. زمان آن رسیده است كه ویزای اقامت افكار منفی را در ذهنتان باطل كنید و آنها را از ذهن خود خارج كنید به یاد داشته باشید كه افكار انسان قدرتی معادل نیروی برق دارند. اگر از نیروی برق درست استفاده كنید می توانید باعث پیشرفت صنعت گردد در حالی كه در صورت كاربرد غلط می تواند جانتان را از شما بگیرد.

حرف آخر چند هزار سال قبل پیشینیان برجسته ما روی همان خاکی راه می‌رفتند که ما امروزه راه می‌رویم، از همان هوایی تنفس می‌کردند که ما امروز تنفس می‌کنیم (آلودگی را فراموش کنید)، و از گرمای همان خورشیدی برای رشد محصولاتشان استفاده می‌کردند که امروز ما استفاده می‌کنیم. برای رسیدن به موفقیت باید به مطالعه تاریخ پرداخت و اسرار پیروزی بزرگان تاریخ را لابه لای صفحات پر گرد و غبار آن خارج کرد. هدف از مطالعه تاریخ باید رسیدن به این فهم باشد که این متفکرین می‌خواستند که ما با چه چیزهایی آشنا شویم و از چه مسائلی برای رسیدن به موفقیت فاصله بگیریم.

این ضرب‌المثل فرانسوی را به یاد داشته باشید که: غیرممکن غیرممکن است. شما می‌توانید افکار منفی که همانند خاری هستند از مغزتان خارج کرده و به جای آن گل سرخ بکارید. در زمان چیدن خارها ممکن است سختی‌های زیادی را تحمل کنید، اما به این موضوع ایمان داشته باشید که اگر بتوانید سختی این کار را تحمل کنید، به زودی صاحب باغی می‌شوید که بوی خوش گلهای آن تمام زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:سایت همدردی /سایت دانشنامه رشد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.